Wicestarosta Robert Włodek oraz dwaj członkowie zarządu powiatu słubickiego, Sebastian Łukaszewicz i Damian Utracki, 5 września opuścili klub koalicyjny Platformy Obywatelskiej i Lewicy. To wydarzenie wywołało spekulacje na temat przyszłości zarządu powiatowego.

Wicestarosta Robert Włodek, który pełnił funkcję jednego z głównych inicjatorów tej koalicji, nie chce argumentować swojej decyzji, ale z tego, co udało nam się dowiedzieć w środowisku politycznym, powodem jest brak efektywnej współpracy w dotychczasowej koalicji. Warto w tym miejscu wspomnieć, że już w sierpniu starosta Leszek Bajon cofnął wszelkie kompetencje wicestaroście. Powód?

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, iż powodem mogło być przegłosowanie przez członków zgromadzenia wspólników szpitala powiatowego w Słubicach (R, Włodek, S, Łukaszewicz, D. Utracki), kandydatury burmistrza Cybinki Marka Kołodziejczyka (bezpartyjny) na członka rady nadzorczej tegoż szpitala (przypomnijmy: jeden z członków zarządu Maciej Pawliński zginął w wypadku samochodowym). Nie był z tego zadowolony starosta, bo choć oficjalnie nie była przedstawiona żadna inna kandydatura, w kuluarach miało się wskazywać osobę ze środowiska Platformy Obywatelskiej, której szefem w powiecie jest starosta. I to doprowadziło do dalszej eskalacji konfliktu.

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW

W zarządzie jednak iskrzyło już wcześniej. Przykładem może być choćby przychodnia zdrowia (POZ), która miała powstać w Cybince. O tę inwestycję usilnie walczyli Robert Włodek i Sebastian Łukaszewicz (jest on również sekretarzem gminy Cybinka). Inwestycja została jednak zablokowana. Żaden z panów nie chce ujawnić, kto miałby ją zablokować, ale właśnie wtedy stosunki w zarządzie mocno się pogorszyły.

Czy będzie wniosek o odwołanie wicestarosty?

W związku z decyzją wicestarosty Włodka i jego dwóch kolegów z zarządu powiatu pojawiły się również pytania dotyczące możliwości odwołania wicestarosty przez starostę. Czy taki wniosek będzie? Zobaczymy.

Starosta bez większości

Najważniejsza jednak dla mieszkańców informacja jest taka, że po wczorajszych wydarzeniach nie ma większości w koalicji dla starosty (do tej pory koalicja liczyła 11 osób, po odejściu trójki jest ich 8, natomiast do przegłosowania uchwał potrzebnych byłoby głosów 9) , a to może skomplikować dalsze procesy decyzyjne w zarządzie powiatu.

Odwołanie trzech członków zarządu powiatu słubickiego lub co nie jest wykluczone- ich rezygnacja, z pewnością zmieni obecny krajobraz polityczny w powiecie. Brak większości dla wyboru nowych członków zarządu, na czele którego nadal stoi Leszek Bajon z PO, może skutkować wprowadzeniem zarządu komisarycznego przez Prezesa Rady Ministrów. Jak te wydarzenia wpłyną na dalszy rozwój sytuacji politycznej i czy spowoduje to zmiany w zarządzie powiatu, pokażą najbliższe tygodnie.

Ani starosta Leszek Bajon, ani wicestarosta Robert Włodek nie chcą w tej chwili komentować ostatnich wydarzeń.