20 października 2021 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słubicach cała społeczność szkolna wzięła udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu „ PRZERWA NA CZYTANIE”. Organizowana przez Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wlkp. akcja odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom.

Tradycyjnie ze względu na specyfikę placówki przedsięwzięcie miało zróżnicowany charakter. Dzieci z oddziałów przedszkolnych promowały „Zdrowe odżywianie przez czytanie” na podstawie książeczki Stanisława Jachowicza „Chory Kotek”. Uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej oraz zespołów edukacyjno-terapeutycznych słuchali wierszy czytanych przez nauczycieli na korytarzu szkolnym w tzw. Strefie czytania. Biblioteka szkolna zorganizowała „Pociąg do poezji” dla chętnych uczniów szkoły podstawowej, zespołów edukacyjno-terapeutycznych oraz szkoły przysposabiającej do pracy w formie happeningu. Na krzesłach ustawionych szeregowo na korytarzu zasiedli uczniowie, wicedyrektor ośrodka z nauczycielami oraz pracownicy niepedagogiczni i wszyscy głośno czytali „Lokomotywę” i inne wiersze Juliana Tuwima, pod przewodnictwem aktora Piotra Fronczewskiego (nagranego na płycie CD). Z uwagi na dużą liczbę „czytelników-podróżnych” pociąg na trasie Biblioteka Poezja kursował dwukrotnie. Przedsięwzięciu towarzyszyła wystawa książek polskich poetów.

Najstarsi uczniowie-szkoły branżowej wspólnie z nauczycielem w Strefie kuchni, poznawali książki kulinarne będące w zasobach biblioteki szkolnej, które wcześniej wypożyczyli. Być może efektem tego kwadransa z książką będzie kolejne pokazowe danie. W akcji wzięło udział ok. 85 osób (ok. 60 uczniów i 25 nauczycieli i pracowników ośrodka). Celem akcji było m.in.: promocja czytelnictwa, urozmaicenie procesu dydaktyczno-wychowawczego placówki, udział w biciu rekordu w czytaniu na przerwie oraz integracja ze środowiskiem. Konkludując, należy stwierdzić, iż książka królowała w różnych szkolnych zakątkach, a interaktywne czytanie spełniło wiele ważnych zadań.

Wszystkim uczestnikom akcji „Przerwa na czytanie” – za zaangażowanie, kreatywność i wspólne spędzanie czasu wolnego z książką – dziękuje organizatorka Maria Wałach.

Autor: Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Słubicach

Czytaj także: Siła kobiet w twórczości Grażyny Plebanek