Dzisiejsza, już czternasta odsłona cyklu „Palcem po mapie” będzie w pewnym sensie wyjątkowa. Po raz pierwszy bowiem odwiedzamy miejscowość tak małą, iż znalezienie jej nawet na mapie jest nie lada wyczynem. Przed Państwem krótka, aczkolwiek myślę, że ciekawa wizyta w gęstwinach Puszczy Rzepińskiej.

Zielony Bór to tak naprawdę maleńka leśna osada, która w całości znajduje się na obszarze Puszczy Rzepińskiej. Do miejscowości dotrzemy starą brukowaną drogą, która pamięta jeszcze zamierzchłe przedwojenne czasy. Na osadę składa się w sumie kilka zabudowań, zaś ogólna liczba jej mieszkańców wynosi -uwaga- zaledwie sześć osób!

Zielony Bór to maleńka osadka znajdująca się na obszarze Puszczy Rzepińskiej. Miejscowość od Słubic dzieli około 10 kilometrów
Zielony Bór to maleńka osada znajdująca się na obszarze Puszczy Rzepińskiej. Miejscowość od Słubic dzieli około 10 kilometrów

 

Wśród zielonej kniei, czyli historia Puszczy Rzepińskiej w pigułce

Jak się rzekło, Zielony Bór leży na obszarze Puszczy Rzepińskiej. To potężny kompleks leśny będący częścią tzw. Pojezierza Lubuskiego. Sama puszcza znajduje się natomiast na terenie, który obejmuje obszar pomiędzy trzema rzekami: Odrą, Obrą oraz Wartą. Co ciekawe, pierwotnie lasy te wyglądały zupełnie inaczej. Dominowała w nich przede wszystkim roślinność typu liściastego, o czym świadczyć mogą w dalszym ciągu pojedynczo występujące buki oraz dęby. Obecnie Puszcza Rzepińska jest niemal w 80% pokryta drzewami iglastymi, a zwłaszcza „polską królową lasu”, czyli sosną. Oczywiście taki stan rzeczy to efekt długoletniej działalności człowieka, na którą składały się m.in nowe nasadzenia oraz górnicza eksploatacja regionu.

Leśniczówka w Zielonym Borze. Rok 1908
Leśniczówka w Zielonym Borze, rok 1908

 

Czarne Zdroje, Śródborze i Płociska

Generalnie o historii samej osady nie możemy powiedzieć zbyt wiele. Powodem jest oczywiście brak wystarczającej ilości źródeł, co wydaje się być rzeczą dość zrozumiałą, jeśli weźmiemy pod uwagę wielkość omawianej dziś miejscowości. To co wiemy, to tyle, że początki Zielonego Boru sięgają przypuszczalnie XIX wieku, gdy w miejscu tym powstała leśniczówka wraz z zabudowaniami gospodarskimi. Co bardzo interesujące, na powojennych mapach wspomniana leśniczówka widnieje pod nazwą Płociska, zaś znajdujące nieco bardziej w głębi lasu osiedle to już z kolei Czarne Zdroje, które następnie nazwano Śródborzem. W późniejszym okresie postanowiono połączyć obydwa te byty w jeden i w ten sposób narodził się Zielony Bór. Co ciekawe, obecnie miejscowość przynależy administracyjnie do gminy Rzepin i to pomimo faktu, że osadzie przecież zdecydowanie bliżej do Słubic. Z drugiej jednak strony trudno wyobrazić sobie spokojniejsze miejsce do życia. Leśna głusza i cisza. Tutaj rzeczywiście można się poczuć niczym u Pana Boga za piecem.