Ekipy ze Słubic, Rzepina czy Ośna nigdy może nie należały do potentatów na piłkarskiej mapie Polski. Niemniej nie można odmówić im jednak ciekawej historii i bogatych lokalnych tradycji. Przyjrzyjmy się dziś zatem wybranym zespołom, które tworzą tę wyjątkową piłkarską mozaikę na obszarach dzisiejszego powiatu słubickiego.

 POLONIA SŁUBICE

„Duma pogranicza” to bodaj największy lokalny klub, a już z całą pewnością rozgrywający swoje spotkania na jednym z najpiękniejszych i najciekawszych obiektów na zachodnich rubieżach naszego państwa. Obecny, niezwykle charakterystyczny Stadion Olimpijski to zresztą największy miejscowy zabytek i jedna z wizytówek Słubic. Sama natomiast Polonia może pochwalić się tradycjami, które sięgają okresu bezpośrednio powojennego, choć największe sportowe sukcesy zespół z pogranicza osiągał w latach 90 i w drugiej połowie poprzedniej dekady.

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW

Więcej o historii ekipy ze Słubic przeczytacie w tym miejscu 

Największe sukcesy: 2 razy czwarte miejsce na trzecim szczeblu rozgrywek ligowych (sezon 1997/1998 i 2006/2007), a także pułap 1/16 piłkarskiego pucharu Polski w sezonie 2009/2010 na szczeblu centralnym.

Obecne rozgrywki: IV liga lubuska

SKP SŁUBICE

Być może drugi ze słubickich klubów nie posiada aż tak długiej i barwnej historii, ale nie zmienia to faktu, iż „biało-niebiescy” to ambitna ekipa, która w swojej grupie ligowej niemal zawsze stara się walczyć o najwyższe cele. Istniejący od 2010 roku zespół znany jest również m.in. ze swojego zaangażowania na polu charytatywnym.

Największe sukcesy: 2 razy drugie miejsce w rozgrywkach piłkarskiej A-Klasy (sezon 2015/2016 i 2017/2018)

Obecne rozgrywki: A-klasa (grupa słubicka)

ILANKA RZEPIN

Jeden z największych lokalnych rywali słubickiej Polonii. Historia Ilanki sięga połowy lat 60, zaś sam zespół na co dzień występuje na bardzo ciekawym obiekcie zlokalizowanym nieopodal miejscowego jeziora. Z pracą w Rzepinie kojarzony jest m.in. były ekscentryczny selekcjoner reprezentacji Polski, Wojciech Łazarek.

Największe sukcesy: 2 miejsce w III lidze (czwarty szczebel) w sezonie 2010/2011 oraz zdobycie piłkarskiego pucharu Polski na szczeblu lokalnym (sezon 2010/2011)

Ilanka Rzepin
Ilanka Rzepin. Fot. Facebook klubu

Obecne rozgrywki: IV liga lubuska

 SPÓJNIA OŚNO LUBUSKIE

Kolejny klub z niemałymi lokalnymi tradycjami i bardzo długą historią. Podobnie jak w przypadku słubickiej Polonii, której protoplastą była powojenna Kotwica również i zespół z Ośna narodził się pod inną nazwą- jako Chrobry. Zanim jednak Spójnia stała się Spójnią, to jeszcze w sumie kilkukrotnie zmieniła swą nazwę. I tak latach 50 przez krótki czas funkcjonowała jako „Ogniwo”, a także jako „Górnik” z racji tego, iż w nieodległych Smogórach działała kopalnia węgla brunatnego, której dyrekcja miała swoją siedzibę właśnie w Ośnie. W latach 60 po zamknięciu kopalni powrócono do pierwotnej nazwy „Chrobry”, zaś w początkach następnej dekady, już po reaktywacji klub przybrał swą obecną nazwę- „Spójnia”. W roku 2002 już oczywiście jako Spójnia zespół uzyskał historyczny awans do IV ligi.

Największe sukcesy: 2 miejsce w IV lidze (piąty szczebel) w sezonie 2010/2011

Obecne rozgrywki: IV liga lubuska

ODRA GÓRZYCA

Dość bogate tradycje mają również w Górzycy, gdzie miejscowy klub dokładnie przed dwoma laty obchodził swoje sześćdziesięciolecie. Niestety ostatnie lata nie są dla Odry szczególnie udane, gdyż na przestrzeni raptem trzech sezonów ekipa z Górzycy zanotowała dość efektowny „zjazd” z IV ligi do A-klasy. Lokalnie jest to jednak zespół o w dalszym ciągu uznanej marce, dlatego warto kibicować Odrze w jak najszybszym powrocie na należne jej miejsce.

Odra Górztca
Odra Górzyca. Fot. FB klubu

Największe sukcesy: 8 miejsce w IV lidze (piąty szczebel) w sezonie 2008/2009

Obecne rozgrywki: A-klasa (grupa słubicka)

ZORZA KOWALÓW

Historia klubu piłkarskiego z Kowalowa sięga połowy lat 50, zaś ostanie kilkanaście lat to przede wszystkim występy na boiskach A-klasy. Pod tym kątem za najlepszy należy uznać sezon 2010/2011, kiedy to udało zająć się drugie miejsce na mecie rozgrywek i awansować tym samym do „okręgówki”. Niestety już rok później Zorza spadła i do tamtej pory niezmiennie występuje na A-klasowym froncie.

Największe sukcesy: 2 miejsce w rozgrywkach piłkarskiej A-klasy (sezon 2010/2011)

Obecne rozgrywki: A-klasa (grupa słubicka)

CHROBRY DRZEŃSKO

Nie uchował się „Chrobry” co prawda w Ośnie, ale za to całkiem sprawnie od 2005 roku poczyna sobie w Drzeńsku. Zespół z niewielkiej miejscowości spod Rzepina występuje na co dzień w A-klasie, do której awans uzyskał w 2010 roku. Co prawda pierwsze lata po promocji upłynęły głównie pod znakiem walki o utrzymanie, ale obecnie w Drzeńsku mogą już raczej mówić (mimo wszystko) o pewnej stabilizacji.

Największe sukcesy: 5 miejsce w rozgrywkach piłkarskiej A-klasy (sezon 2017/2018)

Obecne rozgrywki: A-klasa (grupa słubicka)

ZIELONI LUBIECHNIA WIELKA

Kolejny reprezentant gminy Rzepin w naszym zestawieniu, który zwraca uwagę przede wszystkim dosyć oryginalnym herbem przypominającym ten, który używany jest przez Panathinaikos Ateny, czy jeszcze bardziej słynny Celtic Glasgow. Zresztą Zieloni mogą pochwalić się równo półwiecznymi tradycjami, choć największe sukcesy przyszło miejscowym święcić dopiero niedawno przy okazji awansu do klasy okręgowej (w roku 2017). Nawiasem mówiąc „Celtic” pewnie dalej w „okręgówce” by grał, gdyby w ostatnim spotkaniu, które decydowało o losach utrzymania na płytę boiska w Lubiechni nie wpadł lokalny kibic, który uderzył sędziego. Lubiechnia do czasu wspomnianego wydarzenia prowadziła, ale wtargnięcie na boisko sympatyka Zielonych spowodowało przyznanie walkowera dla ekipy przyjezdnych i w konsekwencji niezasłużony sportowo spadek do A-klasy.

Największe sukcesy: 13 miejsce w klasie okręgowej (piąty szczebel) w sezonie 2017/2018

Obecne rozgrywki: A-klasa (grupa słubicka)

SYRENA CYBINKA

Klub o długiej lokalnej historii sięgającej roku 1949. Niestety obecnie zespół z Cybinki to zaledwie B-klasa, choć w przeszłości Syrena potrafiła grać w klasie okręgowej i walczyć w barażach o IV ligą. W obecnie zakończonych rozgrywkach (B-klasa, grupa Krosno Odrzańskie) ekipa z Cybinki zajęła piąte miejsce ustępując miejsca m.in. Polesiu Białków, Nafcie Rybaki, Rywalowi Stargard Gubiński i zwycięzcy swojej grupy Spartakowi Budachów.

Największe sukcesy: 2 miejsce w klasie okręgowej (piąty szczebel) w sezonie 2005/2006

Obecne rozgrywki: B-klasa (grupa Krosno Odrzańskie)

Zobacz jak nasze zespoły poradziły sobie w niedawno zakończonych rozgrywkach ligowych? 

Jeśli zainteresował Cię artykuł polub nas na Facebooku