W naszą kolejną podróż udajemy się do miejscowości Neuzelle w Niemczech. 35 km na południe od Frankfurtu nad Odrą. Wieś licząca około 2 tys. mieszkańców przyciąga swoją atrakcyjną lokalizacją wśród malowniczych wzgórz. 40 minutową podróż wśród lasów i pól mija bardzo szybko.

Zbliżając się do Neuzelle pojawiają się co jakiś czas tablice turystyczne, na których widnieje napis „Kloster Neuzelle” i strzałka kierunkowa dotarcia do wspomnianego klasztoru. Nawet bez tej informacji łatwo się zorientować, że w miejscowości znajduje się olbrzymi kościół, bo jego wieże widać już kilka kilometrów wcześniej .

Dojeżdżając na miejsce okazuje się, że jest to zespół klasztorny składający się z 2 kościołów, zabudowań klasztornych, oranżerii znajdującej się ogrodach i browaru. Główny kościół umiejscowiony jest w centralnym placu kompleksu i wita nas gotycka bramą i bogatym wystrojem wnętrza w gotyckim i barokowym stylu.

Niemalże na każdym kroku dla zwiedzających umieszczono tablice informujące o danym miejscu, przedmiocie czy historii opisane w kilku językach, w tym również w języku polskim, z których dowiedzieć się można iż sam klasztor został założony 12 października 1268 r przez Margrabiego Henryka III, jako świadectwo pamięci jego zmarłej żony Agnieszki. Cały kompleks wzniesiono z cegły na początku XIV wieku.

Fot. Michał Wewiórski (2)
Fot. Michał Wewiórski

Wszystkimi obiektami kiedyś i aktualnie zajmują się mnisi z opactwa Cystersów. W swojej 750 letniej historii obiekty tylko raz na okres 200 lat zmieniły swą świecką funkcję. W dwa lata po kongresie wiedeńskim w 1817 dokonano sekularyzacji i klasztor oraz jego zabudowania zostały zamieniony na sierociniec.

Zobacz film z klasztoru. Autor: Michał Wewiórski

W 1996 roku ubiegło wieku powstała fundacja, której celem było odnowienie dawnego kompleksu. Od 2017 roku opactwo przez 4 Cystersów przeniesionych z Austrii zostało reaktywowane. Dzięki otwarciu się również dla turystów, cieszy swoim widokiem na nowo.

Prócz wspomnianego kościoła na terenie całego zespołu znajduje się muzeum w którym, można podziwiać wiele sakralnych przedmiotów (biblie, szaty liturgiczne z XVII i XVIII wieku), wiele narzędzi ogrodowych używanych w przeszłości do pielęgnacji ogrodu. W ogrodach znajduje się oranżeria w murach której – w okresie wiosenno-letnim – można skosztować ciast pieczonych przez mieszkańców opactwa oraz lokalnej kawy.

Fot. Michał Wewiórski 3
Fot. Michał Wewiórski 

W upalne dni można schronić się w cieniu olbrzymich platanów czy osikowych alej precyzyjnie przyciętych i ukształtowanych. Do opactwa należał browar, który aktualnie znajduje się w prywatnych rękach. Browar jest znany z piwa ANTI-AGING-BIER, ale inne gatunki piw można również tutaj skosztować. Na miejscu znajduje się też firmowy sklep, w którym oprócz piw można zakupić szampany, płyny do kąpieli czy nawet mydła wytwarzane na miejscu. Jest możliwość odwiedzenia samego zakładu i zapoznania się z całą linia technologiczną, niestety w dniu (26.06.2020) kiedy odwiedziliśmy te miejsce, nie było to możliwe.

Zachęcamy do odwiedzenia tego magicznego miejsca, przejścia się ogrodowymi alejami z drzewami cytrusowymi czy choćby skosztowania lokalnych ciast, kawy czy piwa.