Jesteś kanapowcem, a w domu najważniejszym przedmiotem jest telewizor z Netflixem powinieneś wybrać psa, który będzie razem z Tobą oglądać seriale, może być to np. Pekińczyk, Buldog angielski, Chin japoński. Nie decyduj się na energicznego Jacka Russel Teriera, który nie dość , że zanudzi się na śmierć, to przy okazji zdemoluje Twój dom.

Autor: Ilona Rasińska, Psia Akademia – Mądrala.

Jesteś pracoholikiem? Ciągle w pracy lub w delegacjach ? Jeżeli pies nie może Ci towarzyszyć kup sobie agamę lub węża. Masz wielu znajomych? Prowadzisz bujne życie towarzyskie? Nie decyduj się na psa o silnym instynkcie terytorialnym i obrończym. Twoi goście mogą mieć problemy. Wybierz lepiej rasę proludzką.

Fot. Psia Akademia - Mądrala
Fot. Psia Akademia – Mądrala

Mieszkasz na uboczu i nie czujesz się bezpiecznie w swojej okolicy ? Kup dużego budzącego respekt psiaka. Zwiększy on Twoje poczucie bezpieczeństwa, tylko pamiętaj: to Ty musisz zapewnić bezpieczeństwo otoczeniu.

Lekarz zalecił Ci ruch na świeżym powietrzu? Kup psa średniej rasy, ale niezbyt aktywnego. Pies spokojny nie będzie Cię denerwował tak jak nadaktywny, a ty masz spacerować, a nie przygotować się do maratonu.

Fot. Psia Akademia - Mądrala
Fot. Psia Akademia – Mądrala

Jesteście ludźmi których dzieci się usamodzielniły i opuściły dom ? Pies to dla was wręcz konieczność! Zapewni towarzystwo i wyeliminuje syndrom” Pustego gniazda”.

Jeżeli jesteś aktywny, lubisz sport i ruch na świeżym powietrzu – po prostu kup szczeniaka.

Kiedy już zdecydowaliśmy się jaka rasa będzie dla nas odpowiednia i wybieramy szczeniaka, zwróćmy uwagę na miejsce pochodzenia. Psy z małych domowych hodowli, które przebywają w domu ze swoimi właścicielami , ich dziećmi, gdzie co chwilę coś się dzieje, mają przewagę na starcie. Taki psiaki mają możliwość zdobycia różnorakich doświadczeń. Rzetelni hodowcy nie trzymają co prawda psów w domu, lecz w kojcach, ale szczenięta przynoszą do domu i dbają o ich socjalizację. Uważajcie na pseudohodowle i fabryki psów!!! W takich miejscach psy często są hodowane jedynie dla zysku . Mają później problemy emocjonalne i zdrowotne.

Fot. Psia Akademia - Mądrala
Fot. Psia Akademia – Mądrala

Nigdy więc nie kupuj psa, jeżeli nie widziałeś hodowli i matki ze szczeniętami. Nie ufaj tłumaczeniom dlaczego nie można ich zobaczyć. Pamiętaj, że malec uczy się lękliwych i agresywnych zachowań od matki i może tak się zachowywać, w gdy będzie dorosły. Prawdziwy hodowca nie będzie miał nic do ukrycia. Idealnie, gdybyś mógł wybrać psa w wieku 5-6 tygodni z tym, że do domu najlepiej zabierać szczenięta po 8 tygodniu życia, a w okresie tych dwu tygodni odwiedzać je i przyzwyczajać do siebie.

Literatura: Gwen Bailey „Szczenię doskonałe”,Joanna Milewska -Kuncewicz „Jak zrozumieć psa”