Dzisiaj pierwsza z czterech części poradnika dla kandydatów na kierowców i nie tylko. Szybkie przypomnienie, cenne wskazówki napisane z dawką humoru. Łap Relax przed egzaminem. Poradnik przygotowany został przez lidera wśród szkół nauki jazdy w powiecie słubickim szkołę „Agent”.

Przygotowanie do jazdy i ruszanie

Auto otwieramy i sobie wsiadamy. Fotel i lusterka ustawiamy, pasy rzecz jasna zapinamy. Kluczyk przekręcamy i furę odpalamy. Światła mijania zapalamy, a żeby wystartować – bieg pierwszy na wciśniętym sprzęgle wrzucamy. Hamulec ręczny zwalniamy i czy czerwone kontrolki się nie palą przed ruszeniem sprawdzamy. Z uczuciem sprzęgło puszczamy, jednocześnie pedał gazu głaskamy i w nagrodę ruszamy. Wciąż autka dźwięku słuchamy. Kiedy zaczyna głośniej chodzić, to znak, że czas następny bieg wbić. Sprzęgło wcześniej naciskamy i dwójeczkę wrzucamy, po czym znów z sercem sprzęgło zwalniamy.

Gdy już sobie jedziemy, gazu delikatnie dodajemy, biegi podwyższamy i się rozpędzamy. Pas ruchu utrzymujemy i tor jazdy planujemy. Gdy hamujemy, prędkość wytracamy i auta słuchamy. Kiedy mruczy to znak i najwyższa pora, by redukcji dokonać. Sprzęgło znowu wduszamy i na bieg właściwy do prędkości – obniżamy. I znów, gdy sprzęgło puszczamy, dużo serca i uczucia w to wkładamy.

Lusterka to podstawa. Pamiętaj o nich!!!

Jedziemy, co chwilka w lusterka kukając, zagrożenia na drodze tym samym unikając. Główką kręcimy, przez okienka filujemy, dziwne sytuacje przewidujemy. Przeszkody sygnalizując kierunkowskazem omijamy i czy możemy tor jazdy zmienić, w lusterku koniecznie sprawdzamy. Zerkając przez boczną szybkę, martwy punkt badamy. Te same czynności zawsze przed zmianą pasa ruchu oraz wyprzedzania wykonać obiecujemy, bo bezpiecznie jeździć przecież chcemy.

Pamiętaj: Pozycja auta wskazuje kierunek jazdy.

Kiedy w prawo skręcamy z prawej strony drogi się ustawiamy i przed oś wjeżdżamy. A kiedy dwukierunkową dróżką sobie śmigamy i w lewo skręcamy, koniecznie pamiętamy, że do osi dojeżdżamy. Z jednokierunkowej drogi lewoskręt tylko wtedy dobrze zrobimy, gdy się do lewej krawędzi przytulimy. Za oś drogi poprzecznej wjeżdżamy, jak dwa kierunki ruchu mamy. Ciągle podwójnej ciągłej szukamy no i za nią dopiero skręcamy, bo my przecież nie ścinamy. Za dwie kreski sobie wlatujemy i dalej bezpiecznie sobie jedziemy.

CDN…

Podobał Wam się artykuł? Polub nas na Facebooku.

Czytaj też: Kilka złotych wskazówek: jak napisać poradnik w internecie?