Najbardziej rozpoznawalny element w krajobrazie dzisiejszego Frankfurtu? Ktoś powie, że jest nim pamiętający jeszcze czasy średniowiecza „Kościół Pokoju”. Ktoś inny wskaże na charakterystyczny zabytkowy ratusz, lub też na centrum handlowe Spitzkrug. Większość jednak bezdyskusyjnie wyróżni gigantyczną „wieżę odrzańską”.

„Der Oderturm” (czyli dosłownie „wieża odrzańska”) to niewątpliwie jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na mapie sąsiedniego Frankfurtu. Budowa biurowca rozpoczęła się jeszcze w 1968 roku, zaś zakończyła 8 lat później. Co ciekawe, swą obecną nazwę budynek przybrał dopiero w pierwszej połowie lat 90. Wówczas również pojawił się charakterystyczny niebieski napis, który potrafi być dostrzegalny z odległości wielu kilometrów.

Jest to oczywiście najwyższy obiekt w całej okolicy- liczy około 90 metrów wysokości i składa się aż z 24 pięter, na które prowadzi w sumie 511 schodów. Dla porównania warto wspomnieć, iż każdy z sześciu słubickich wieżowców mieszkalnych liczy sobie „zaledwie” po 10 pięter. Na przestrzeni tych wszystkich lat „Oderturm” był siedzibą wielu instytucji- banku, hotelu, sklepów, restauracji itp. W ostatnim czasie natomiast stał się również areną zmagań dla biegaczy, którzy rywalizują w niezwykle ciekawych zmaganiach polegających na wbiegnięciu na szczyt biurowca- kto pierwszy, ten lepszy! Dziś, obok m.in. Kościoła świętego Mikołaja jest to jedna z głównych wizytówek i atrakcji Frankfurtu nad Odrą.

Zobacz też: Słubicka „wielka płyta”, czyli jak narodziły się nasze „drapacze chmur”