Słubicki urząd miejski będzie nieczynny w poniedziałek 31 sierpnia. Dzień wolny jest następstwem święta z 15 sierpnia, które przypada w sobotę.

Art. 130 paragraf 2 kodeksu pracy mówi o tym, że „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Co to oznacza? Oznacza to dokładnie to, że za święto wypadające w sobotę należy się pracownikowi dzień wolny. Jeśli pracodawca się do tego nie stosuje, łamie prawo.

Jeżeli święto, które rząd ustanowi dniem wolnym wypada w niedziele, nie niesie ze sobą żadnych dodatkowych ograniczeń dla pracodawcy. Inaczej jest ze świętami, które przypadają w sobotę. Za nią pracodawca musi zrobić dzień wolny w firmie. Dzień wolny za święto przypadające w sobotę, należy się w tym samym okresie rozliczeniowym co święto.

Jeśli pracodawca nie udzieli dnia wolnego w okresie jednego miesiąca rozliczeniowego, może za to odpowiedzieć przed Państwową Inspekcją Pracy. Ważne jest też to, że pracodawca musi oddać cały dzień wolny, nie może tego robić „godzinowo”, czyli oddawać 8 godzin np. po dwie w ciągu kilku dni.

 Jeśli w dniu, który strony ustanowiły dniem wolnym za święto pracownik się rozchoruje i przedłoży zwolnienie lekarskie, pracodawca nie musi udzielić kolejnego dnia wolnego.

Święta, które są dniami wolnymi od pracy:

1 stycznia – Nowy Rok
6 stycznia – Święto Trzech Króli
Wielkanoc
1 maja – Święto Pracy
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego)
Dzień Bożego Ciała
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada – Święto Wszystkich Świętych