My, Polacy lubimy lekceważyć dolegliwości, nawet jeśli występują przewlekle. Są jednak objawy, których absolutnie nie wolno bagatelizować. Ignorowanie problemów zdrowotnych i odwlekanie rozpoczęcia leczenia może jedynie pogorszyć stan zdrowia i pogłębić występujące już objawy.

Brzmi banalnie, jednak czynniki cywilizacyjne, z którymi mamy do czynienia nie ułatwiają sprawy: nadmierna aktywność w sferze wirtualnej zamiast aktywności fizycznej, odżywianie się „szybko” – niekoniecznie zdrowo, choroby cywilizacyjne etc. Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Jak rozpoznać czy dane dolegliwości lub symptomy powinny nas zaniepokoić? Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę?

Terapia Manuala. Fot. Centrum Medyczne Branmed Słubice.Obrzęk i zaczerwienienie

Obrzęk, zaczerwienienie w okolicy stawów, a nawet gorączka, to objawy, które mogą pojawić się wraz z rozwijającym się stanem zapalnym. Zazwyczaj jest to etap, w którym odczuwamy już także ból. Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to ograniczyć aktywność fizyczną, jeśli dolegliwości występują w obrębie narządu ruchu, a na przykład regularnie biegamy. Objawów takich nie należy również bagatelizować, ale zgłosić się do lekarza.

Jednym z obszarów istotnie narażonych na występowanie stanów zapalnych są kolana. Jedną z przyczyn bólu kolana może być zapalenie tzw. kaletki maziowej. Kaletki mają formę małych torebeczek, które wyściełają przestrzenie między kośćmi a mięśniami, ścięgnami lub skórą i zapobiegają występowaniu bolesnego tarcia. Stan zapalny może pojawić się również wtedy, gdy nadmiernie obciążymy stawy, na przykład poprzez ustawiczne noszenie ciężkich przedmiotów. Jednak nie tylko pracownicy fizyczni mogą cierpieć na ból kolan. Wbrew pozorom to także przypadłość osób mających zarówno pracę siedzącą, jak i osób będących w ciągłym ruchu przez kilka godzin dziennie, jak np. personel sprzątający (wtedy ból kolan spowodowany jest ciągłym ruchem lub utrzymaniem kolan w ciągłym zgięciu). Jeszcze inną kategorię stanowią tzw. ”sportowcy fotelowi”, którzy nie uprawiają żadnej aktywności i nagle postanawiają wyjechać na narty czy zacząć biegać. Wtedy obrzęk powstaje po intensywnym wysiłku fizycznym.

Mrowienie

Mrowienie nóg to często trudne do zdefiniowania przez pacjentów uczucie w kończynach. Stanowi ono jednak cenną informację dla lekarza, który na tej podstawie będzie mógł naprowadzić proces diagnozowania na właściwe tory. Dla przykładu, uczucie mrowienia nóg od kolan w dół może sugerować zwyrodnienia w kręgosłupie, a co za tym idzie nieprawidłowości w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Aby upewnić się, że to właśnie zwyrodnienia kręgosłupa przyczyniają się do mrowienia nóg, lekarz zleci wykonanie prześwietlenia (RTG). Jeśli potwierdzi ono zwyrodnienia, pacjent będzie musiał poddać się rehabilitacji lub / i zabiegom fizykoterapeutycznym.

Sala Rehabilitacyjna. Fot. Centrum Medyczne Branmed Słubice.

Diagnoza

Często samodzielnie nie jesteśmy w stanie zdiagnozować przyczyny występowania któregokolwiek z ww. schorzeń. Już na tym etapie specjalista może pomóc, co w efekcie przyczyni się do wyeliminowania problemu. Zaangażowanie fachowego personelu może okazać się zbawienne, również wtedy, gdy dolegliwości nawracają. Odpowiednio dobrane metody leczenia oraz wskazanie optymalnych zachowań dostosowanych do naszego trybu życia pozwoli na poprawę stanu zdrowia ale i komfortu naszego życia. Leczenie powinno się rozpocząć na wczesnym etapie pojawienia się dolegliwości, ponieważ w przypadku chociażby chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa symptomy mogą być mylące, m.in. ból w okolicy mostka, szumy uszne, migreny, drętwienie nóg, a postawienie diagnozy wymaga czasu.

Masz wątpliwości czy Twoje dolegliwości wymagają interwencji lekarskiej? Umów się na konsultację ortopedyczną w Centrum Medycznym Brandmed:

+48 95 758 26 49

+48 518 011 108

info@brandmed.eu lub wyślij wiadomość poprzez Messenger na naszym profilu FB.