Frankfurt (Oder), 03.10.2020 - Messehalle - Festakt - 30 Jahre Deutsche Einheit Slubices Buergermeister Mariusz Olejniczak (rechts) und Frankfurts OB René´Wilke.

Mariusz Olejniczak i Rene Wilke wysłali dziś do premiera Brandenburgii prośbę o złagodzenie przepisów dotyczących przekraczania granicy przez Polaków udających się do Brandenburgii.

Treść apelu: 

 – Nie dzielmy ponownie Dwumiasta oraz całego polsko-niemieckiego pogranicza, lecz wspólnie walczmy z wirusem – zaapelowali w liście do premiera Brandenburgii Dietmara Woidke .

-Dwumiasto Słubice-Frankfurt nad Odrą poprzez wzajemne powiązania oddziałuje na wszystkie poziomy życia publicznego i prywatnego. Brak wyjątków w regulacjach będzie powodował dla wielu osób znaczące straty ekonomiczne i ograniczenia osobiste – napisali burmistrzowie

Burmistrzowie dodali, że w przypadku kilku regionów przygranicznych Niemiec trwają obecnie dyskusje na temat wprowadzenia odstępstw od przepisów odnoszących się do krajów sąsiednich, które zostały uznane za obszary ryzyka lub też podjęto już decyzje w tej sprawie. – Z ogromnym zadowoleniem przyjęlibyśmy regulację, która umożliwiałaby obywatelom regionów przygranicznych, po obu stronach Odry, dalsze wizyty w kraju  sąsiada z powodów prywatnych bez konieczności poddawania się izolacji. Uważamy, że taka regulacja mieściłaby się w ramach regulacji służących przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Zwracamy się do Pana z serdeczną prośbą o wsparcie w uchwaleniu takiej regulacji – podkreślili Mariusz Olejniczak i Rene Wilke.

Jak informuje rzeczniczka magistratu Beata Bielecka list jest odpowiedzią na to, że rząd Brandenburgii wprowadził, od 24 października, dla osób wjeżdżających z Polski do Brandenburgii obowiązek 14-dniowej kwarantanny lub okazania się zaświadczeniem, że nie jest się zarażonym koronawirusem.

Czytaj też: Polska w strefie czerwonej! Jakie są nowe obostrzenia? Odpowiadamy też na Wasze pytania dotyczące przekroczenia granicy i związanej z tym kwarantanny.