60 tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy przejęli 29 listopada w Świecku funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki. Wartość zabezpieczonego towaru to blisko 43 tysiące złotych.

Papierosy bez polskich znaków akcyzy przewoził 22-letni mieszkaniec wielkopolski. Auto, którego był kierowcą zostało wytypowane do kontroli przez funkcjonariuszy patrolu ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku. Podczas kontroli dokumentów funkcjonariusze zauważyli wewnątrz auta znaczną ilość papierosów bez polskich znaków akcyzy. Po przeliczeniu okazało się, że 22-latek do Niemiec próbował wywieźć 60 tysięcy sztuk papierosów z białoruską banderolą o szacunkowej wartości blisko 43 tysięcy złotych.

Mężczyzna został przesłuchany w charakterze podejrzanego, przyznał się do stawianego mu zarzutu i skorzystał z możliwości dobrowolnego poddania się karze.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzić będzie Lubuski Urząd Celno – Skarbowy.

Posiadanie czy przewożenie papierosów bez polskich znaków akcyzy stanowi naruszenie przepisów karno-skarbowych i jest zagrożone wysoką karą grzywny lub karą pozbawienia wolności do 3 lat. Posiadacz nielegalnych wyrobów tytoniowych musi się również liczyć z przepadkiem zabezpieczonego towaru.

Ponadto, w niedzielę funkcjonariusze ze Świecka podczas wspólnego patrolu z niemieckimi policjantami przyczynili się do odzyskania skradzionego Mercedesa Vito wartego 80 tys. zł. Samochód zaparkowany był w Niemczech, około 10 km od polskiej granicy. Sprawą jego kradzieży zajmuje się niemiecka Policja.

Autor: mjr SG Joanna Konieczniak, Rzecznik Prasowy
Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej