To już koniec rozgrywek piłkarskich w tym roku. Swoje granie zakończyła nie tylko IV liga lubuska, ale i również niższe rozgrywki, w których na co dzień rywalizują kluby z naszego powiatu. Podsumujmy zatem tę piłkarską jesień w wykonaniu wszystkich naszych zespołów, które w tym sezonie walczyły o ligowe punkty na różnych szczeblach rozgrywkowych.

Na wstępie warto podkreślić, że mistrzem jesieni w IV lidze lubuskiej został zespół gubińskiej Cariny, który swoje jesienne zmagania zakończył z zaledwie jedną ligową porażką na koncie. O bardzo dobrej rundzie mogą też mówić w Sławie, Witnicy czy Nietkowie. Nieco poniżej oczekiwań spisał się natomiast zasłużony Stilon, ale ekipa z Gorzowa ciągle zachowuje szansę na awans. Na drugim biegunie ligowej tabeli znalazła się natomiast drużyna z Sulęcina, która w osiemnastu spotkaniach zgromadziła zaledwie sześć „oczek’. O utrzymanie wiosną będą też walczyć w Skwierzynie i Krośnie Odrzańskim. A jak poradziły sobie zespoły z naszego powiatu?

Ilanka niczym „mała Barcelona”

Dla ekipy z Rzepina to była kapitalna runda! Ilanka zachwycała nie tylko efektywnością, ale i skutecznością często aplikując swoim rywalom po kilka bramek w jednym spotykaniu. O sile ofensywnej zespołu z Rzepina przekonały się m.in. ekipy Syreny Zbąszynek (6-1), Odry Nietków (5-1), czy Pogoni Świebodzin (0-6). Gdyby nie derbowa porażka z Polonią (0-3) oraz wpadka w meczu z Koroną Kożuchów (0-2) to końcowa pozycja drużyny kierowanej przez Daniela Odziemkowskiego byłaby jeszcze lepsza. Niemniej trzecia pozycja to również doskonały rezultat, a jeśli dołożymy do tego również awans w Pucharze Polski to otrzymujemy obraz fantastycznej jesieni w wykonaniu tego rzepińskiego zespołu. Na marginesie warto jeszcze podkreślić kapitalną postawę napastnika Ilanki, Andrzeja Pawłowskiego, który z osiemnastoma bramkami na koncie jest aktualnym liderem klasyfikacji strzelców w IV lidze lubuskiej.

Polonia, czyli jak źle zacząć, ale dobrze skończyć

„Duma Pogranicza” kiepsko co prawda rozpoczęła rozgrywki ligowe, ale od szóstej kolejki słubiczanie już sukcesywnie punktowali. Od natomiast dziewiątej serii gier podopieczni Andrzeja Wypycha nie przegrali ani razu zapewniając sobie w międzyczasie również awans do wiosennych bojów w ramach Pucharu Polski. Z ciekawszych spotkań w wykonaniu polonistów należy na pewno zaliczyć wyjazdowe zwycięstwo z Ilanką w Rzepinie (0-3), a także rozbicie przy ulicy Sportowej Arki Nowa Sól w stosunku 4-0. Co tej jesieni było głównym atutem Polonii? Wydaje się, że niezła defensywa, której ostoją był doświadczony Dawid Kucharski. W zespole ze Słubic brakuje jednak rasowego napastnika, który zapewniłby tej ekipie przynajmniej kilkanaście trafień na przestrzeni całego sezonu. Niewykluczone jednak, że przerwa zimowa i okienko transferowe będą okazją, aby to zmienić.

Spójnia, czyli nie za słabi, ale i nie za mocni…

Zespół Spójni dorobił się tej jesieni miana „solidnego ligowego średniaka”. I taka też była gra ekipy prowadzonej przez trenera Żłobińskiego. Ośnianie przeplatali spotkania bardzo dobre (choćby 3-2 ze Stilonem czy 2-1 z Ilanką) z meczami znacznie mniej udanymi (by wymienić chociażby porażkę 1-3 w Nowej Soli z tamtejszą Arką). Nie udała się też Spójni przygoda w Pucharze Polski, z którego odpadła po zaciętej rywalizacji w Gorzowie. Najjaśniejsza postać? Zdecydowanie Michał Dyc, który nieraz już w tym sezonie wyciągał Spójnie ze sporych tarapatów. Były zawodnik gorzowskiej Warty strzelił w tej rundzie dla zespołu z Ośna łącznie 10 bramek. Poniżej możecie zapoznać się Państwo z tabelą IV ligi lubuskiej po rozegraniu wszystkich spotkań w rundzie jesiennej.  

 

Tabela IV ligi po rundzie jesiennej (proszę powiększyć)
Tabela IV ligi po rundzie jesiennej (proszę powiększyć)

Rzut oka na A-klasową rywalizację

W naszym przeglądzie koncentrujemy się przede wszystkim na występach czwartoligowców, ale sporo ciekawego tej jesieni działo się też w A-klasie. Rywalizację w pierwszej rundzie rozgrywek grupy słubickiej wygrało SKP. Biało-niebiescy znów zatem będą mieć okazje powalczyć o promocję do klasy okręgowej (do tej pory w historii klubu ta sztuka się jeszcze nie udała). Nie będzie to jednak łatwe, bo podobne aspiracje zgłaszają choćby w Górzycy czy w Lubiechni Wielkiej. Zwłaszcza ten drugi zespół piłkarsko może się bardzo podobać, ale nie da się ukryć, że częste problemy kadrowe zdają się odciskać swe piętno na wynikach osiąganych przez ekipę Zielonych. Przykładem mogą być tutaj domowe wpadki w konfrontacjach z Zorzą Kowalów (2-3) oraz przede wszystkim z Leśnikiem Lemierzyce (1-2). Zieloni przegrali też bardzo istotne spotkania z SKP (1-0) oraz Pogonią Krzeszyce (1-2). Słubicki zespół natomiast co prawda nie zaznał tej jesieni goryczy porażki, ale i zawodnikom SKP zdarzało gubić się punkty z rywalami teoretycznie słabszymi (3-3 ze Zniczem Trzemeszno Lubuskie czy choćby 2-2 z Zewem Dąbroszyn). Tak czy inaczej istnieje spora szansa na to, że kogoś z trójki SKP/Odra/Zieloni zobaczymy w „okręgówce” w przyszłym sezonie. Dla zespołów pokroju Zorzy Kowalów czy Chrobrego Drzeńsko szczytem możliwości -jak się zdaje- będzie przede wszystkim gra o zajęcie miejsca w górnej połowie tabeli. Ze statystycznego obowiązku trzeba jeszcze zaznaczyć, że żadna z ekip grających na co dzień w słubickiej A-klasie nie zdołała wywalczyć awansu do wiosennych zmagań w lubuskim Pucharze Polski. 

Tabela słubickiej A-klasy po rundzie jesiennej (proszę powiększyć)
Tabela słubickiej A-klasy po rundzie jesiennej (proszę powiększyć)

Cybinka z tradycjami, ale bez wyników

Słubice, Rzepin, Ośno, Górzyca, a nawet Lubiechnia czy Kowalów. Gdzie w tym wszystkim jednak jest Cybinka? Niestety na piłkarskim marginesie, czyli w B-klasie. I niewiele wskazuje na to, aby zawodnicy zasłużonej Syreny mieli to zmienić. W swojej grupie ekipa z Cybinki zajmuje dopiero szóstą lokatę bez raczej większych szans na awans. W tych samych rozgrywkach (grupa Krosno Odrzańskie) występują również zespoły z Rąpic, Białkowa oraz Grzmiącej. W B-klasie (grupa Gorzów Wielkopolski I) grają natomiast ekipy ze Smogór, Sienna oraz rezerwy rzepińskiej Ilanki. Być może którąś z tych dwóch ostatnich drużyn zobaczymy w przyszłym sezonie na boiskach A-klasy…

Tabela B-klasy grupa Krosno Odrzańskie (proszę powiększyć)
Tabela B-klasy po rundzie jesiennej, grupa Krosno Odrzańskie (proszę powiększyć)

 

 

Tabela B-klasy po rundzie jesiennej,  grupa Gorzów I (proszę powiększyć)
Tabela B-klasy po rundzie jesiennej, grupa Gorzów I (proszę powiększyć)