Pięć gmin i prawdziwe multum miejscowości, które znajdują się obecnie w administracyjnych granicach powiatu słubickiego. Mowa tutaj nie tylko o miastach, miasteczkach czy wsiach, ale i również o najmniejszych osadach, których nazwy często mało komu cokolwiek mówią…

Zacznijmy jednak od podstawowych faktów. Powiat słubicki w obecnym kształcie istnieje od roku 1999. W jego skład wchodzi w sumie pięć gmin: Słubice, Rzepin, Ośno Lubuskie, Cybinka a także Górzyca. Według danych z 2018 roku powiat zamieszkuje łącznie ponad 47 tysięcy mieszkańców, zaś jego całkowita powierzchnia to 999 kilometrów kwadratowych.

Statystyczne ciekawostki

Największym miastem powiatu są oczywiście Słubice będące jednocześnie siedzibą starostwa powiatowego. Mało kto jednak wie, że największą (przynajmniej pod względem powierzchni) gminą na obszarze powiatu jest Cybinka. Dalej w kolejności plasują się Ośno Lubuskie oraz Rzepin. Gmina Słubice ze swoimi niespełna dziewiętnastoma tysiącami hektarów zajmuje dopiero czwartą lokatę wyprzedzając jedynie gminę Górzyca. Pod względem ludności to już jednak Słubice dominują nad resztą stawki. Przygraniczne miasto wraz z okolicznymi miejscowościami zamieszkuje niemal dwadzieścia tysięcy osób. Druga w kolejności gmina Rzepin może pochwalić się dwukrotnie mniejszą populacją (około dziesięciu tysięcy mieszkańców). Dalej mamy gminę Cybinka (niespełna siedem tysięcy osób), Ośno (sześć i pół tysiąca mieszkańców) oraz Górzycę, którą wraz z okolicznymi miejscowościami zamieszkują ponad cztery tysiące osób.

34ea2536 C0db 4f01 9749 Eda360385722 1
Mapa powiatu słubickiego

Miasta, miasteczka, wioski i osady

Słubice, Rzepin, Ośno czy nawet malutką Górzycę kojarzy niemal każdy. Ale powiat słubicki to nie tylko miasta i miasteczka. To również sołectwa oraz pomniejsze miejscowości, które wchodzą administracyjnie w ich skład. Jak się okazuje jest ich na mapie naszego powiatu całkiem sporo. Co ciekawe, duża ich część jest szerzej nieznana. Przyjrzyjmy się zatem tej wyjątkowej mozaice, którą tworzą wszystkie miejscowości wchodzące w skład powiatu słubickiego.

Gmina Słubice

W ramy najbardziej zaludnionej gminy w naszym powiecie wchodzi jedenaście sołectw. Są to Kunowice, Drzecin, Stare Biskupice, Nowe Biskupice, Nowy Lubusz, Pławidło, Świecko, Rybocice, Lisów, Golice oraz Kunice. Na tym jednak nie koniec, bo w skład części sołectw wchodzą jeszcze pomniejsze miejscowości. I tak np. w granicach sołectwa drzecińskiego znajdują się również maleńkie Smogórze Drzecińskie. Z innych mniejszych miejscowości istniejących w obrębie gminy Słubice warto wymienić m.in. Kolonię Nowy Lubusz, a także Sułówek będący w praktyce leśną osadą.

Slubice 2
Mapa gminy Słubice

Gmina Rzepin

Najwięcej miejscowości rozsianych na obszarze jednej gminy istnieje w administracyjnych granicach gminy Rzepin. Duża ich część to osady znajdujące się na terenie Puszczy Rzepińskiej. Najpierw przyjrzyjmy się jednak miejscowościom, które są siedzibami poszczególnych sołectw. A te tworzą: Drzeńsko, Kowalów, Lubiechnia Mała, Lubiechnia Wielka, Radów, Serbów, Starków, Starościn, Sułów oraz Gajec. Co ciekawe, to właśnie sołectwo z siedzibą w Gajcu obejmuje swoimi granicami największą ilość miejscowości i osad, bo aż osiem. Wymieńmy je: Grądnik, Jaworki, Jerzmanice, Kamienny Bród, Liszki, Nowy Młyn, Rzepinek oraz Zielony Bór. Dwie miejscowości znajdują się również na obszarze sołectwa Starościn (Brodniki i Ilanka), natomiast jedna (Maniszewo) w granicach sołectwa Kowalów.

Rzepin
Mapa gminy Rzepin

Gmina Ośno Lubuskie

W administracyjnych granicach gminy z Ośna wchodzi w sumie dziewięć sołectw: Grabno, Gronów, Lubień, Połęcko, Radachów, Sienno, Smogóry, Świniary i Trześniów. Z mniejszych miejscowości, które są zlokalizowane na terenie gminy wymienić ponadto należy Podośno, Kochań, Lipienicę oraz Rosławice.

Osno
Mapa gminy Ośno Lubuskie

Gmina Cybinka

Na obszarze największej pod względem powierzchni gminy w naszym powiecie funkcjonuje obecnie dwanaście sołectw. Są to Białków, Bieganów, Drzeniów, Grzmiąca, Kłopot, Krzesin, Maczków, Mielesznica, Radzików, Rąpice, Sądów i Urad. Na terenie gminy istnieją ponadto inne jeszcze, pomniejsze miejscowości, z których wymienić należy m.in. Białkówek (w zasadzie jako część Białkowa), Koziczyn, Rybojedzko, Szydłów oraz Tawęcin.

Cybinka
Mapa gminy Cybinka

Gmina Górzyca

Czas na najmniejszą z gmin wchodzących w skład powiatu słubickiego. W jej granicach znajdują się następujące sołectwa: Górzyca, Żabice, Czarnów, Stańsk, Pamięcin, Laski Lubuskie oraz Radówek. Pomniejsze miejscowości to natomiast Chyrzyno, Owczary, Ługi Górzyckie, Spudłów oraz Żabczyn. Warto też zaznaczyć, że Górzyca jest jedyną gminą na obszarze naszego powiatu, na której czele stoi wójt, a nie burmistrz.

Gorzyca
Mapa gminy Górzyca

Nasz powiat, czyli prawdziwa mozaika

Jak zatem widać „trochę” tych miejscowości na mapie powiatu słubickiego się uzbierało. Nie da się też ukryć, że nazwy niektórych z nich, zwłaszcza dla mieszkańców miast są szerzej nieznane. I nic w sumie dziwnego, bo niekiedy to w praktyce pojedyncze zabudowania położone w dodatku na uboczu, z dala od głównych szlaków komunikacyjnych. Nie zmienia to jednak faktu, że miejscowości naszego powiatu tworzą ciekawą mozaikę. Z jednej strony mamy bowiem do czynienia z rozwijającymi się prężnie miastami i miasteczkami, zaś z drugiej z niewielkimi, nierzadko „popegeerowskimi” wioskami, osadami i zabudowaniami położonymi głęboko wśród gęstwin miejscowych lasów i jezior.