Portal der Europa-UniversitŠt Viadrina Europa-UniversitŠt Viadrina Referat fŸr Presse- und …ffentlichkeitsarbeit Heide Fest Gro§e Scharrnstra§e 59 15230 Frankfurt (Oder) Fšrderkreiskonto Nr.: 30 100 188 93 bei Sparkasse Oder-Spree BLZ 17 05 50 50 Tel.: 0335 5534 4368 Fax: 0335 5534 4600 e-Mail: presse@euv-ffo.de

Od dziesięciu lat Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą prowadzi badania polonoznawcze z perspektywy humanistycznej, ekonomicznej i socjologicznej. Centrum zostało założone 17 czerwca 2011 r. Obecnie pracuje w nim dziesięcioro naukowczyń i naukowców, którzy współpracują z polonoznawcami na całym świecie: od Japonii, przez Rosję po Kalifornię.

Program obchodów dziesięciolecia Centrum zainauguruje internetowa dyskusja panelowa:

W czwartek, 24 czerwca, w godz. 16:15 – 17:45, prof. Dagmara Jajeśniak-Quast, Dyrektorka Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce, będzie rozmawiać z członkami Rady Naukowej na temat bieżących i przyszłych zadań polonoznawstwa. Głównym tematem dyskusji prowadzonej w języku angielskim pt. „Postcolonial Studies and Beyond Martyrdom? Perspectives and Questions of Modern Research on Poland” będzie rola Polski w polityce światowej, z dala od polsko-niemieckiego i europejskiego kontekstu. Dyskutowana będzie także koncepcja studiów o Polsce jako postkolonialnych ‚area studies‘, czyli badań nad krajem, którego historyczne terytorium naznaczyły przełomowe wydarzenia europejskiej historii.

W dyskusji udział wezmą:

  • prof. Andrea Loew, Instytut Historii Współczesnej w Monachium
  • dr hab. Magdalena Saryusz-Wolska, Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie
  • prof. Brian Porter-Szűcs, Uniwersytet w Michigan
  • dr Andreas Ludwig, Centrum Badań nad Historią Współczesną w Poczdamie

Rozmowę poprowadzi dr Florian Peters, Kolegium im. Imre Kertésza w Jenie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych i prosimy o zgłoszenia na adres klodnicki@europa-uni.de.

Możliwość przeprowadzenia wywiadu: Prof. dr Dagmara Jajeśniak-Quast, Dyrektorka Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce, oraz pozostałe naukowczynie i naukowcy Centrum są do Państwa dyspozycji i chętnie odpowiedzą na pytania dotyczące pracy w Centrum oraz aktualnie prowadzonych projektów badawczych. Zainteresowanych dziennikarzy prosimy o kontakt na adres: orth@europa-uni.de.

Dodatkowe informacje o Centrum
Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce powstało w 2011 r. dzięki wsparciu Kraju Związkowego Brandenburgii. Zajmuje się interdyscyplinarnym nauczaniem i badaniami, a także transferem wiedzy. Aktualnie do tematów badawczych Centrum należą: migracja (zarobkowa), transformacja, historia techniki i technologii, rozwój językowy, historia XIX i XX wieku (Polska, Ukraina, Związek Radziecki), historia Żydów, kultura pamięci i kultura historyczna oraz badania proweniencyjne.

„Ponadregionalna wymiana i współpraca stanowią podstawę naszej pracy. Obecnie ściśle współpracujemy z 18 partnerami na całym świecie. Nasze kontakty obejmują m.in. Faculty of Foreign Studies Uniwersytetu Sophia w Tokio, Niemiecki Instytut Historyczny w Moskwie oraz Institute for Slavic, East European, and Eurasian Studies na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Do naszych najważniejszych partnerów w Polsce należą: Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego i Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego” wyjaśnia prof. dr Dagmara Jajeśniak-Quast, Dyrektorka Centrum. „Szczególną rolę w wymianie informacji naukowych i komunikacji międzynarodowej w dziedzinie badań nad Polską odgrywa platforma internetowa Studia-o-Polsce.Interdyscyplinarnie). Korzysta z niej 2.000 użytkowników z całego świata, którzy szukają informacji i dyskutują na temat aktualnych zagadnień w dziedzinie badań nad Polską”.

Program jubileuszu oraz historię Centrum znajdą Państwo na stronie: www.zip.europa-uni.de.

Czytaj też: Słubice: Collegium Polonicum będzie świętować 30-lecie