?????????????????????????????????????

W czwartkowe popołudnie występem teatru ulicznego rozpoczęto świętowanie w ramach Letniego Grania w Słubicach! Wcześniej w tym okresie odbywało się tradycyjne „Święto Hanzy”.

Słubice i Frankfurt postanowiły, iż w tym roku odbędą się różne wydarzenia kulturalne czy sportowe. Można powiedzieć, że zarówno Słubice, jak i Frankfurt nad Odrą będą świętować „na własną rękę”, co nie oznacza, że goście z miasta partnerskiego nie są bardzo mile widziani.

Wspólne otwarcie we Frankfurcie…

– Wystrzałem z armat na Holzmarkcie we Frankfurcie rozpoczną się 10 lipca, o 10.55 urodziny dwumiasta. O 11.30 mieszkańców Słubic i Frankfurtu powitają burmistrzowie: Mariusz Olejniczak i Rene Wilke. Potem scena należeć będzie do lokalnych artystów z obu stron Odry – zachęcają miejscy urzędnicy ze Słubic.

Wystąpią na niej m.in. zespół Familie Gerstenberg, słubicka grupa Rytmos, Bohema oraz Staś Szewieliński. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Atrakcję szykuje też Stowarzyszenie Freyfaehnlyn miasta hanzeatyckiego Frankenforde, które przedstawi historię Frankfurtu.

Tego dnia będzie też polsko-niemieckie oprowadzanie po Muzeum Viadrina (11.30, 13.30, 15.30) i wystawy.

Historię Frankfurtu i regionu będzie można poznać m.in. w Miejscu Pamięci Ofiar Reżimu Politycznego przy Collegienstrasse 10. Znajduje się tam m.in. stała wystawa poświęcona ofiarom politycznego reżimu, którą z przewodnikiem będzie można zwiedzić o 12.00, 14.00 i 16.00.

Słubice już zaczęły…

W czwartkowe popołudnie 8 lipca w ramach festiwalu teatrów ulicznych na pl. Bohaterów wystąpili aktorzy z Teatru Łata. Ich występ nosił tytuł  „Morskie Opowieści” i skierowany był głównie do dzieci.

Co jeszcze do niedzieli…

– Od piątku do niedzieli (9-11 lipca 2021 r.) na boisku bocznym nr 3 przy Słubickim Ośrodku Sportu i Rekreacji rozpocznie się Festiwal – Słubice Food Truck Festival- Summer Edition!

W piątek 9 lipca o godz.17.00 wystartuje „Bieg Bez Granic – Lauf Ohne Grenzen”. Start i meta tego biegu na 10 km, tylko po polskiej stronie tradycyjnie na słubickim stadionie. Bieg po stronie niemieckiej odbędzie się za jakiś czas. Tuż po zakończeniu biegu zaplanowano koncert podsumowujący warsztaty No Borders, a na koniec zagra dDJ.

W sobotę 10 lipca już od godziny 11 rano również na słubickim stadionie (boisko boczne)  na Wielkie Gotowanie i kulinarny „atak” na rekord Polski zaprasza znany z telewizji Mateusz Gessler. Pan Mateusz (także z pomocą widzów) ugotuje setki litrów zupy. Po wszystkim będzie można skonsumować za darmo to dzieło!

O godzinie 14:00 z kolei rozpocznie się  Polsko-niemiecka biesiada muzyczna pn. „Dziki zachód”! Aby utrzymać się w klimacie country po biesiadzie zagra zespół Valley Road, a następnie Łukasz Łyczkowski & 5 RANO , a także DJ!

W niedzielę Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na animacje sportowe dla dzieci! Dla dorosłych też się coś znajdzie… O 21:00 otwarta zostanie Strefa Kibica! Na wielkim ekranie będzie można podziwiać ekipy Włoch i Anglii.

Czytaj też: Pierwszy zlot pozytywnie zakręconej ekipy GoDuster!