Należąca do Amerykanów stacja TVN nie otrzyma koncesji? To bardzo możliwe. Wczoraj wieczorem sejm wprowadził nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Według nowej ustawy koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego,pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG. TVN tych warunków nie spełnia. Stacja wydała oświadczenie. 

Zaraz po przyjęciu nowelizacji TVN wydal oświadczenie:

„W związku z przegłosowaniem w Sejmie ustawy anty-TVN zarząd Spółki TVN S.A. wydał oświadczenie.Decyzja Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest wprost wymierzona w TVN, stanowi także bezprecedensowy atak na wolność słowa i niezależność mediów. Będziemy zdecydowanie i konsekwentnie bronić TVN24 i pozostałych kanałów TVN Grupa Discovery. koncesja tvn,Wynik dzisiejszego głosowania podważa prawo własności, powodując niepokój inwestorów zagranicznych w Polsce. Bez wątpienia godzi też w fundamenty polsko-amerykańskiego sojuszu zbudowanego w ostatnich 30 latach. Apelujemy do Senatu oraz do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o odrzucenie projektu w obecnym kształcie. Od tego zależy, czy Polska nadal będzie postrzegana na arenie międzynarodowej jako kraj demokratyczny i wiarygodny dla inwestorów. Zarząd TVN”

Wczorajsze głosowanie przejdzie chyba do historii. Wśród internautów rozszalało się rozgoryczenie. Wszystko przez reasumpcje głosowania, podczas którego doszło do zmiany wyniku głosowania.

Przebieg głosowania dokładnie opisuje portal wiadomości.onet.pl w artykule Sejm przegłosował lex TVN

Za ustawą opowiedziało się 228 posłów, przeciwko było 216,10 posłów wstrzymało się od głosu.

„Za” zagłosowali:  wszyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, trzech posłów partii Kukiz’15 – Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko oraz Stanisław Żuk, oraz  kilkoro członków Porozumienia Jarosława Gowina: Marcin Ociepa, Mieczysław Baszko, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek i Anna Dąbrowska-Banaszek. „Przeciw” uchwaleniu ustawy Lex TVN byli, poza posłami opozycji, pozostali członkowie Porozumienia. Od głosu wstrzymali się  posłowie Konfederacji, a także poseł Porozumienia, Andrzej Gut-Mostowy.

Internauci komentują

Wyniki głosowania wzburzył społeczeństwo, które dosadnie komentuje wydarzenia sejmowe:

„Będzie dobrze, jestem z Wami, choć przyznam, że nie myślałam, że w tych czasach jest to możliwe, pokolenia walczyły o wolność i demokrację często oddając życie a teraz tak bezprecedensowo próbuje się to wszystko zniszczyć”,

„Pamiętajmy ze każda władza kiedyś się kończy… Zabrali prawa kobiet sprowadzając je do roli inkubatorów, teraz zabierają wolność słowa i mediów, z ludzi zrobili idiotów dzieląc ich na lepszych i gorszych, na naszych oczach handlują stanowiskami państwowymi co jeszcze? Co musi się stać żeby wyborcy tego despoty w końcu zobaczyli co tu się od*ierdala?? Mają wprowadzić kartki na żywność i dawkować wszystkim wszystko?(…),

„Dzisiaj partia rządząca pokazała nam i całemu światu, że handel stołkami i przekupstwo to jedyne wartości, jakie wyznaje by tylko utrzymać się przy władzy. Logo Partii PiS to tylko nazwa niemająca nic wspólnego z prawem i sprawiedliwością. Po trupach do celu, a my wszyscy będziemy pod butem upośledzonego psychicznie o emocjonalnie stracą, który w nosie ma swój kraj i ludzi w nim mieszkających. Ważne,że dopnie swego”

„Był atak na niezawisłość sądów i niezależność sędziów – myśleliśmy, że takie rzeczy w demokratycznym państwie prawa nie mogą mieć miejsca. Miały! Był atak na prawa kobiet – ponownie nie mogliśmy w to uwierzyć!

Tym razem zostały zaatakowane wolne i niezależne media! Co jeszcze musi się wydarzyć, aby wszyscy otworzyli oczy, że właśnie na naszych oczach niszczone jest do ostatniej deski całe demokratyczne państwo prawa, wszystkie zasady konstytucyjnego ustroju i większość praw obywateli! #wolnemedia #wolnośćkochamirozumiem” 

Czytaj też: Dokumentacja za 2 mln lekiem na obwodnicę? Pytamy burmistrza Słubic