Ostatnio niezwykle popularną metodą oszukiwania stało się przesyłanie linków do fałszywych stron internetowych, łudząco podobnych do prawdziwych stron banków czy portali aukcyjnych. Tylko w ostatni weekend policjanci otrzymali cztery zgłoszenia o tego typu przestępstwach. Apelujemy – bądźcie ostrożni i nie dawajcie wiary oszustom!

Podczas ubiegłego weekendu policjanci otrzymali cztery zgłoszenia o oszustwach. W dwóch przypadkach zgłoszenia dotyczyły oszustw przy pomocy portalu aukcyjnego. Pokrzywdzone otrzymały na swój telefon komórkowy fałszywe linki do dokonanej płatności za zakupione od nich rzeczy na stronie portalu aukcyjnego.

Po kliknięciu w link oszust uzyskał od pokrzywdzonych dane z kart płatniczych przypisanych do rachunku bankowego. W jednym przypadku pokrzywdzona straciła 300 złotych. W drugim pokrzywdzona zdążyła przerwać transakcję i nie straciła swoich oszczędności.

Kolejne zgłoszenie dotyczyło przełamania hasła do skrzynki mailowej pokrzywdzonego. Sprawca następnie uzyskał hasło do konta na portalu społecznościowym. Podszywając się pod pokrzywdzonego wyłudził od rodziny pokrzywdzonego 1500 złotych. Czwarte zgłoszenie dotyczyło uzyskania przez oszusta danych osobowych pokrzywdzonego oraz narzędzi do autoryzacji logowania do banku. W tym przypadku sprawca wypłacił z konta pokrzywdzonego blisko 130 złotych.

Na co należy zwrócić uwagę, żeby nie dać się oszukać:

  1. przed otwarciem załącznika sprawdź, czy połączenie jest zaufane, jeśli nie jesteś pewien nie otwieraj
  2. zabezpiecz swoje konta bankowe używając dodatkowych zabezpieczeń np. autoryzacja poprzez SMS
  3. zabezpieczaj dostęp do kont i aplikacji mocnym hasłem składającym się z kombinacji cyfr i liter różnej wielkości oraz znaków specjalnych
  4. regularnie zmieniaj hasła
  5. nigdy nie przekazuj nikomu danych dostępowych do konta, komputera czy smartfona
  6. chroń swoje dane unikając publikowania w sieci zbyt wielu informacji na swój temat
  7. zwróć uwagę czy dane przechowywane w chmurze nie zawierają informacji, które mogą być wykorzystane przez inne osoby
  8. chroń swój komputer używając programów antywirusowych

Jak działają przestępcy?

Nakłaniają do podania danych do logowania w bankowości elektronicznej, kodów autoryzacyjnych czy danych z kart płatniczych – ich numerów, daty ważności czy kodów CVC,

W rozmowach często powołują się na przykład na konieczność potwierdzenia tożsamości, względy bezpieczeństwa, albo informują, że jest to jedyna możliwość zapłaty za zamówiony towar, bo mają problemy z komputerem lub siecią internetową.

Nakłaniają do uruchomienia aplikacji, umożliwiających kontrolowanie Twojego komputera lub telefonu.

Pamiętajmy, aby:

Nikomu nie udostępniać swoich urządzeń, zwłaszcza tych, z których korzystamy logując się do bankowości elektronicznej

Nie przekazywać żadnych poufnych danych czy haseł, które znamy tylko my

Uważać na fałszywe sms-y oraz wiadomości e-mailowe o zaległościach, konieczności uregulowania płatności. Nie klikać na podane linki, nie instalować żadnych aplikacji – to sposób przestępców na poznanie Twoich danych dostępowych do konta i kradzież pieniędzy.

Nie otwierać takich załączników/ linków w podejrzanych wiadomościach, ponieważ mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

Czytaj też: Śmiertelnie potrącił 4-letnie dziecko i uciekł z miejsca wypadku. Trwają poszukiwania sprawcy!