Po roku przerwy związanej z pandemią organizacje pozarządowe, nie tylko z terenu gminy Słubice, spotkały się na IX edycji „swojego” Forum. Wydarzenie od początku jest organizowane przez Fundację na rzecz Collegium Polonicum wraz z Sektorem 3.

Pierwsze Forum odbyło się w roku 2012. Jednym z jego głównych założeń, realizowanym z wielkim powodzeniem przez wszystkie dziewięć edycji były realne, bo „na żywo” dyskusje, debaty przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu gminy Słubice oraz zaproszonych gości. Z czasem, z zaproszenia organizatorów zaczęły korzystać również organizacje spoza terenu gminy. Jako, że stowarzyszeń, fundacji i grup mniej lub bardziej nieformalnych jest naprawdę dużo, to i frekwencja zazwyczaj była bardzo dobra. Od ubiegłego roku, kiedy to forum się nie odbyło przez wszechobecną pandemię, w czwartkowe popołudnie 28 października w jednej z auli Collegium Polonicum miałaby miejsce jubileuszowa, dziesiąta odsłona tego wydarzenia. Aktualnie, ograniczono udział przedstawicieli organizacji i zaproszonych gości do 50 osób.

Jeśli już o gościach mowa to Adam Szulczewski, reprezentujący Fundację CP, doradca z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze i zarazem główny moderator Forum, zaprosił do mikrofonu najpierw Magdalenę Tokarską, prezeskę Fundacji na Rzecz Collegium Polonicum i Mariusza Olejniczaka, burmistrza Słubic. Nie mogło się obyć bez tradycyjnego „… uważamy za otwarte”. Kolejnymi honorowymi gośćmi byli uczestnicy i moderatorzy poszczególnych paneli tematycznych oraz Ci najważniejsi, czyli przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Lawendowe życie…

Kolejnym punktem w programie było podsumowanie cieszącego się wielkim powodzeniem wśród organizacji tegorocznej edycji Programu „Działaj Lokalnie”. Uczyniła to jego główna koordynatorka w Słubicach Marta Stachowska z Fundacji CP.

To już ponad 20 lat, odkąd bardzo skutecznie działa program „Działaj Lokalnie’. Jest to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Realizowany jest od 2000 przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i dalej poprzez sieć 60 Ośrodków “Działaj Lokalnie”. Wśród nich jest również nasz słubicki. Program wspiera bardzo różnorodne projekty, a przyznawane granty służą rozwiązywaniu problemów i pobudzaniu aspiracji osób żyjących w małych miejscowościach.

Z wiadomych powodów podczas Forum zaprezentowano tylko jeden z bardzo ciekawych i w tym wypadku baaaardzo pachnące przedsięwzięcie z tegorocznej listy dofinansowanych szczęśliwców. Chodzi o „Lawendową Cybinkę”, projekt rozpoczęty trzy lata temu w ramach programu „inicjatywy lokalnej”, a w bieżącym roku zwieńczony kolejnymi nasadzeniami krzewów lawendy i pierwszych ”żniw” już w ramach “Działaj Lokalnie”. Pomysłodawczynią Lawendowej Cybinki jest szefowa PRO EKO- Eugenia Niedźwiedzka, która jak tylko ona to potrafi, zachęciła do aktywności bardzo wiele osób. Od 2019 r. w Cybince powstało 13 lawendowych poletek. Natomiast w bieżącym roku wspólnymi rękami dziesiątek wolontariuszy i przy wsparciu gminy zagospodarowano i nasadzano 4500 sadzonek lawendy o łącznej długości 2 km wzdłuż głównej arterii tej miejscowości, czyli drogi DK29.

Technologiczna zupa…

Część „warsztatowa” rozpoczęła się bardzo nowocześnie i na miarę covidowych wyzwań. Na telebimie można było zobaczyć i usłyszeć Magdalenę Pieńkowską, gościa ze stolicy, przedstawiła możliwości wsparcia technologicznego dla organizacji pozarządowych oferowanych przez nieprzypadkowo kulinarnie brzmiącą z nazwy, Fundację TechSoup.

Jak się można było dowiedzieć, Fundacja TechSoup wspiera społeczeństwo obywatelskie w Polsce i Europie w procesie transformacji cyfrowej i dostępie do najlepszych technologii. W uproszczeniu ułatwia aktywistkom i aktywistom oraz instytucjom społecznym, organizacjom pozarządowym, bibliotekom i muzeom dostęp do nowych technologii.

– Jesteśmy częścią TechSoup Global Network i liderem europejskiej sieci. Wspólnie pomogliśmy już 1,3 mln organizacji na świecie zaoszczędzić 10,5 mld dolarów, by mogły skupić się na realizacji swojej misji, działać efektywniej i zmieniać świat na lepszy. – przekonywała pani Magdalena.

Jak ta fundacja może jeszcze służyć i wspierać? Jeśli pracujesz w organizacji pozarządowej, bibliotece lub muzeum, Twoja organizacja może potencjalnie kwalifikować się do programu TechSoup Polska i otrzymywać darowizny lub zniżki na oprogramowanie, sprzęt i usługi. Dzięki partnerstwom z firmami technologicznymi takimi jak Microsoft, Adobe, Cisco, GetResponse i Bitdefender katalog usług zawiera ponad 80 produktów.

Budżet obywatelski…. blaski i cienie

Budżet obywatelski, czasem nazywany również partycypacyjnym ma swoich zwolenników i przeciwników. Cała jego idea polega na tym, iż w ramach demokratycznego procesu to sami mieszkańcy danej społeczności współdecydują o wydatkach publicznych w swoim mieście, w perspektywie kolejnego roku budżetowego.

W telegraficznym i praktycznym skrócie oznacza to, że mieszkańcy zgłaszają propozycje zadań do budżetu, które następnie są analizowane przez urzędników pod kątem możliwości realizacji. Jeśli te propozycje przejdą pomyślnie wstępną weryfikację, poddawane są powszechnemu i bezpośredniemu głosowaniu. Zwycięzcy w tej konkurencji nagradzani są z kolei realizacją ich pomysłów, aż do wyczerpania samorządowego źródełka finansowania.

Podczas Forum debata w tym temacie odbyła się przy udziale głównie samorządowców. Byli to Anna Bonus- Mackiewicz, Dyrektor Biura Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji w Urzędzie Miasta Gorzów Wielkopolski, Marek Cebula i Mariusz Olejniczak- burmistrzowie odpowiednio Krosna Odrzańskiego oraz Słubic, do tego grona dołączyła słubiczanka z urodzenia dr Agnieszka Opalińska z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego i dodatkowo Dyrektor Biura Zrzeszenia Gmin naszego województwa.

Streszczając krótko, można było usłyszeć w trakcie ich debaty trzy podparte już kilkoma latami praktyki stosowania (lub nie) instytucji budżetu obywatelskiego skrajne opinie. Według przedstawicielki gorzowskiego ratusza początki były trudne, jednak dziś po wyeliminowaniu słabych punktów tego programu w jednej z naszych lubuskich stolic ma się on bardzo dobrze i z powodzeniem jest realizowany. Zgoła inne podejście miał burmistrz Marek Cebula. W Krośnie Odrzańskim zrezygnowano z oddania mieszkańcom spraw w swoje ręce. Głównym powodem tego było jak przekonywał pan burmistrz była „PATOLOGIA”. Patologia związana głównie z niemal cudownym rozmnożeniem oddawanych anonimowych głosów na kartach lądujących w specjalnych urnach. Bywało tak dla przykładu, że sołtys danej wioski czy całego sołectwa, które posiada na swoim stanie pięćset dusz pobierał ponad tysiąc ankiet. M. Cebula skrytykował mocno także nową ustawę regulującą temat budżetu obywatelskiego, która praktycznie według niego uniemożliwia weryfikację oddanych głosów. Na ten argument ripostowała Anna Bonus- Mackiewicz wskazując na gorzowskie, co ważne skuteczne rozwiązania tego problemu. Do dyskusji swój kamyczek dołożył także burmistrz Słubic, który co prawda jak sam powiedział w swoim programie wyborczym przed obecną kadencją w 2018 roku, obiecał budżet obywatelski słubiczanom, jednak do dziś do tego nie doszło. Zapewnił jednak, iż „nie ma tygodnia, aby o tym temacie nie myślał”, a ta dyskusja na pewno pomoże mu w tej decyzji.

Nasz człowiek w Warszawie…

A konkretnie w Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Karolina Dreszer-Smalec, bo o niej jest właśnie mowa jest członkiem zarządu tej federacji już od 2013 roku i reprezentuje w niej Fundację na rzecz Collegium Polonicum ze Słubic, gdzie pełni obecnie funkcję członkini zarządu, a przez kilka lat była jej dyrektorką. W 2020 roku została wybrana na funkcję Prezeski OFOP w Warszawie. Pani Karolina przedstawiła najważniejsze korzyści płynące dla organizacji pozarządowych, które mogą się zrzeszać w ramach struktur Federacji.

Cześć warsztatowa

Kulminacją Forum była otwarta debata pod nazwą „NGO po Covidzie”. Poprowadziły ją Marta Nadrzycka-Soczek i Renata Wcisło z żagańskiej Fundacji „Piętro Wyżej”. Powyższe hasło dyskusji mówi właściwie wszystko i na temat. Wymieniano się spostrzeżeniami i pomysłami radzenia sobie z wpływem pandemii covidowej na działalność organizacji. Jak sobie radzić z obostrzeniami? Co musiało się zmienić w podejściu beneficjentów do realizacji wszelakich projektów? Na te i kilka innych pytań można było się wypowiedzieć, otrzymać odpowiedzi lub skorzystać z doświadczeń innych.

Tegoroczne z cyferką „9” Forum już za nami. Organizatorzy, mając nadzieję, iż za rok uda się przeprowadzić jego jubileuszową, 10 edycję, zachęcali przedstawicieli organizacji do przekazywania już dziś i przez kolejne miesiące propozycji uświetnienia tego święta w 2022 roku.

Czytaj także: „Język sąsiada” – Fundacja im. Karla Dedeciusa zaprasza na sympozjum

 

[ngg src=”galleries” ids=”194″ display=”basic_thumbnail”]