– 16 lat temu zapadła decyzja o tej lokalizacji – tyle czasu czekaliśmy na moment, w którym pierwsze wiatraki zaczną się kręcić – mówił wójt Robert Stolarski podczas uroczystego otwarcia farmy wiatrowej w Radówku (gmina Górzyca). Gmina z podatków od firmy wiatrowej wzbogaci się o 800 tys. zł rocznie. W ramach dobrej współpracy skorzysta także Radówek, szkoły i inne gminne firmy.

Wielkie otwarcie nastąpiło 10 listopada w namiocie ulokowanym w szczerym polu, na którym powstało 12 wiatraków, które w stanie wytworzyć energię elektryczną dla 40 tys. gospodarstw domowych.

– Wszystko zaczęło się w roku 2007. Właśnie wtedy podpisaliśmy pierwsze umowy dzierżawy gruntów, na których obecnie się znajdujemy. Był to początek wielkiej przygody, której efekt widać za moimi plecami. Od zarania dziejów człowiek wykorzystywał siłę wiatru dla swojego dobra – przemieszczał się do dalekich krajów, czy mielił ziarno na mąkę. Dzisiaj Górzyca dołącza do historii powstania energii wiatrowej. To krok w stronę dbania o planetę, niezależności energetycznej oraz niższych cen energii – mówiła Dyrektor Generalny EDF EN Polska i członek zarządu EDF Renewables (spółki odpowiedzialne za powstanie inwestycji) Alicja Chilińska-Zawadzka. – Nasze wiatraki, które tu państwo widzicie, mogłyby zasilić w prąd tak duże miasta, jak Kostrzyn i Słubice łącznie.

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW

Wiatraki w Radówku, to nie tylko podatki dla gminy. Firma w ramach dobrej współpracy sponsoruje także drogę i chodnik w Radówku, 5 tys. zł trafiło do Szkoły Podstawowej w Górzycy, kolejne 5 tys. otrzyma Zakład Gospodarki Komunalnej w Górzycy.

– Od ponad roku jestem związany z gminą Górzyca i z tego co zdążyłem zauważyć to poza wartościowymi ludźmi, z którymi mam okazję na co dzień funkcjonować, to jej potencjał. Jest tutaj duże zainteresowanie jeśli chodzi o zakup gruntów i chęć zamieszkania, ale także widoczny rozwój poprzez budowy farm fotowoltaicznych czy wiatraków, które stają się wizytówką miejsca i czasu. To wszystko świadczy o przyjaznym nastawieniu władz gminy i pracowników na rozwój tego miejsca – mói kierownik ZGK Górzyca Tomasz Stupienko.

Na uroczystości otwarcia pojawiło się mnóstwo ważnych osobistości. Wśród nich znaleźli się m.in. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Władysław Komarnicki, Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak, Starosta Słubicki Leszek Bajon, wicestarosta słubicki Robert Włodek, burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak. Oczywiście nie zabrakło władz Górzycy: Wójta Gminy Górzyca Roberta Stolarskiego oraz jego zastępcy Anny Kwiek.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła ok. 140 milionów złotych.

Generalnym wykonawcą jest konsorcjum ONDE S.A. i ERBUD S.A., natomiast wykonawcą stacji elektroenergetycznej jest Hitachi Energy Poland Sp. z o.o..

Czytaj też: “Najbardziej odporna gmina” #szczepimy się

[ngg src=”galleries” ids=”206″ display=”basic_thumbnail”]