241905263 807892083211137 913878771004554650 n
Fot. Blog Mariusz Dubacki

Firma, która wykonywała prace przy budowie wieży Kleista w Słubicach opuściła plac budowy. – Według przekazanych mi informacji, prace przy budowie wieży Kleista zostały przerwane w ostatnią sobotę, pracownicy zeszli z placu budowy! Czy czeka nas nowy przetarg? Czy astronomiczna kwota 7 mln złotych zostanie ponownie podwyższona? – pyta słubicki developer Mariusz Dubacki. Zapytaliśmy gminę. 

Jak wskazuje M. Dubacki pierwotna umowa zakładała koniec inwestycji już w czerwcu zeszłego roku, następnie podpisano aneks, wydłużający czas realizacji inwestycji do końca kwietnia 2022. Mamy maj, a firma przerwała prace. Co się stało? Co na to gmina? 

Wykonawca nie wywiązał się z umowy

– Zgodnie z umową wykonawca miał czas do końca kwietnia, ale się z niej nie wywiązał. Powodów jest wiele. W ostatnim czasie rynek budowlany mocno się zmienił. Wpływ na to miała zarówno pandemia, jak i sytuacja geopolityczna. Gdy wybuchła wojna w Ukrainie pogłębiły się problemy z dostawami materiałów budowlanych, wzrosły ich ceny, a wielu Ukraińców, którzy pracowali w Polsce wróciło do kraju – odpowiada nam rzeczniczka magistratu Beata Bielecka.

– W obecnej sytuacji gmina musi przygotować inwentaryzację inwestycji, a to będzie wymagało czasu. Dlatego jesteśmy ostrożni w podawaniu terminu zakończenia inwestycji. Będziemy robić wszystko, co możliwe, żeby stało się to do końca tego roku – dodaje. 

Czytaj też: Felieton: Wieża Kleista solą w oczach mieszkańców Słubic