projekt bez tytułu (13)
Kryzys surowcowy?

26 czerwca w ramach 31. Festiwalu Kultury Żydowskiej w siedzibie Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie odbyła się jubileuszowa 25. ceremonia wręczenia odznaczeń „Chroniąc Pamięć”. Wśród odznaczonych znalazł się m.in. Roland Semik, wolontariusz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie i społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Słubicach.

Pomysłodawcą i fundatorem tego odznaczenia przyznawanego od 1998 r. jest Michael Traison, amerykański prawnik żydowskiego pochodzenia.

Program prowadzony jest przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie i Fundusz Michaela Traisona dla Polski a partnerami tegorocznej edycji zostali: Festiwal Kultury Żydowskiej, Jewish Federaton of the Quad Vities, Google LLC, Howard Pianko, Louis Sorrell oraz Fundacja Rodziny Nissenbaumów.

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW

Tegoroczne odznaczenie jest dopiero trzecim, które trafiło do województwa lubuskiego. Wcześniej podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie doceniono osoby, tj. Andrzej Kirmiel (Skwierzyna, 2003) i Aleksander Stawnicki (Zielona Góra, 2006).

20220626 112801
Kraków

Roland Semik

Od 2010 r. popularyzator historii lokalnej, m.in. na Słubickim Portalu Informacyjnym Słubice24.pl. Od 2013 r. członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą i społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego, wspierający w terenie działania wojewódzkiego konserwatora zabytków. W 2015 r. z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Słubicach nominowany do Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora. Przewodnik turystyczny, w tym po zabytkowym cmentarzu żydowskim przy ul. Transportowej w Słubicach (najstarszym wciąż istniejącym na terenie całej Polski, wzmiankowanym od 1399 r.).

Od marca 2021 r. wolontariusz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. W 2021 r. przy ścisłej współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków i Komendą Powiatową Policji w Słubicach doprowadził do odzyskania unikatowego zabytku, tj. żydowska umywalka do rytualnego mycia rąk (jednej z kilku tego typu na terenie całej Polski i jedynej w województwie lubuskim).

Od maja 2022 r. członek Rady Ochrony Zabytków we Frankfurcie nad Odrą.

Grono tegorocznych laureatów dopełnili: Wlodzimierz A. Gąsiewski (Mielec, Pułtusk), Dariusz Horodecki (Orla), Przemysław Jaczewski (Warszawa, Kałuszyn), Jan R. Morawski (Ciechanów), Marcin Ratułowski (Czarny Dunajec), Mariusz Rybczyński (Koło), Kazimierz Szczechura (Łomża) i Wioleta Szczepocka (Grodno).

Autor: Roland Semik

Czytaj także: Koniec roku szkolnego to początek wyjazdów na zagraniczne urlopy. Jak się przygotować, żeby uniknąć finansowych „wpadek”? – wakacyjna mapa płatności