135 198208
Fot. Lubuska Policja

Lubuska Policja przy ścisłej współpracy z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która pozyskiwała, a potem zakopywała odpady w ziemi. Do środowiska naturalnego trafiło co najmniej pół miliona metrów sześciennych różnego rodzaju odpadów, a przestępcy wzbogacili się o kilka milionów złotych.

– Mechanizm przestępczy polegał na pozyskiwaniu odpadów z innych instytucji, które w ramach swoich działalności je wytwarzały. Te miały trafiać do punktu utylizacji. Tylko że zamiast tam trafiały do ziemi. Były to tworzywa sztuczne, odpady niebezpieczne, budowlane, komunalne, styropiany, opony, paliwa, substancje ropopochodne, lakiery i inne związki chemiczne – informuje podinsp. Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. – Proceder ten spowodował istotne obniżenie jakości wody, gleby oraz znaczne zniszczenie w świecie roślinnym. Wszystko to miało miejsce w Przemęckim Parku Krajobrazowym objętym ochroną w ramach obszaru „Natura 2000”. Szkody poczynione w środowisku przyrodniczym zostały opisane i udokumentowane w opinii biegłego powołanego w tej sprawie – dodaje.

Odkręcili śruby mocujące koła w aucie geodety

Mylnym tropem dla śledczych miała być koncesja, którą dysponowali figuranci na wydobycie złoża. Do parku krajobrazowego trafiały nie tylko odpady krajowe, ale też z transportów międzynarodowych, które później przy użyciu ciężkiego sprzętu były zakopywane kilka metrów pod ziemią.

– Była to tykająca bomba, o której nikt nie miał prawa się dowiedzieć. A ci, którzy coś podejrzewali, szybko byli zastraszani przez członków grupy przestępczej. Grożono zarówno tym, którzy interesowali się opisywanym problemem, jak i przedstawicielom instytucji i podmiotów kontrolnych zajmujących się ochroną środowiska. Korumpowano urzędników instytucji państwowych i samorządowych – opisuje przestępczy proceder podinsp. Marcin Maludy. – Cała gromadzona przez liderów grupy dokumentacja posiadanych przez nich firm była fałszowana na potrzeby potencjalnych kontroli i inspekcji. Wszystko po to, tak aby stworzyć pozory legalności ich działania. Przedstawiciele komórek kontrolnych mieli nie lada problem z przeprowadzeniem swoich czynności. Albo nie wpuszczano ich na teren magazynowania tych odpadów, albo utrudniano im możliwość przeprowadzenia skutecznej kontroli próbek gleby.

Ponad 20 osób usłyszało zarzuty

Lubuscy policjanci ustalili, że działalność przestępcza była prowadzona co najmniej od stycznia 2018 roku. Na obszarze ponad 11 ha do ziemi trafiło niemal pół miliona metrów sześciennych różnego rodzaju odpadów mających ogromnie negatywny wpływ na środowisko przyrodnicze.

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Szczecinie przeprowadzono spektakularne działania wymierzone w członków zorganizowanej grupy przestępczej. Uczestniczyli w nich funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Gorzowa Wielkopolskiego.

Zatrzymano osiem osób w wieku od 30 do 68 lat z jej 59-letnim liderem na czele. Usłyszały one 24 zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnym przewożeniu odpadów z zagranicy, składowaniu oraz ich przetwarzaniu, poświadczeniach nieprawdy, groźbach, płatnej protekcji, nielegalnym posiadaniu broni, utrudnianiu czynności służbowych organom do tego uprawnionym oraz narażeniu na bezpośrednie niebezpieczeństwa utraty życia bądź uszczerbku na zdrowiu.

– W toku dalszych czynności wykonywanych przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie sukcesywnie zbierano materiał dowodowy oraz dokonywano kolejnych zatrzymań – przekazał podinsp. Maludy. – Ustalono i zabezpieczono również na poczet przyszłych kar majątek na kwotę blisko sześciu milionów złotych. Z przedmiotowego postępowania dokonano również wyłączenia materiałów do odrębnego postępowania przeciwko 59-letniemu podejrzanemu o pranie brudnych pieniędzy. W toku tego śledztwa wykonano zabezpieczenie majątkowe wobec podejrzanego na kwotę 27 milionów złotych.

W tej sprawie toczy się już postępowanie przed sądem. Objęło ono 21 podejrzanych, wobec których Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała 30 czerwca 2022 roku akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

źródło: KWP Gorzów,
podinspektor Marcin Maludy
Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim