26 października 2022r.  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Słubicach wziął udział w III Międzynarodowej edycji Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie pt. „PRZERWA NA CZYTANIE” organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.

 

Przedsięwzięcie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej” Cała Polska czyta dzieciom”. W tegorocznej edycji „Przerwy na czytanie” udział wzięły uczniowie  Ośrodka oraz Seniorzy z Dziennego Domu Senior Plus Słubice. Głównym celem akcji jest promocja czytelnictwa oraz integracja ze środowiskiem .

 

Z uwagi na specyfikę naszej placówki akcja przebiegała w strefach czytania pod hasłem „MARIA KONOPNICKA ZNANA I LUBIANA”.

 

– Zaproszeni goście z dużym zaangażowaniem czytali uczniom utwory polskiej pisarki – Marii Konopnickiej, okazując im wiele ciepła i serdeczności, czego dowodem były namalowane przez dzieci laurki oraz planowane kolejne spotkania. Można skonstatować, że była to „sztafeta pokoleń”, ponieważ wiele utworów , takich jak: „Na jagody”, „O Janku Wędrowniczku”, „Stefek Burczymucha” oraz inne wiersze zgromadzone w zbiorze „Co słonko widziało”, a także „O krasnoludkach i sierotce Marysi” czy „Rota” M. Konopnickiej znajdowało się w kanonie lektur w latach młodości naszych gości, przypominając seniorom chwile spędzone w szkolnej ławce – mówi koordynator przedsięwzięcia Maria Wałach. –  Natomiast Przedszkolacy naszego Ośrodka mile wszystkich zaskoczyli , ponieważ Zosia samodzielnie przeczytała bajkę Marii Konopnickiej „Krasnoludki”, a wychowawcy to wydarzenie utrwalili na filmiku. Brawo! – dodaje. 

 

 

Ponadto w strefach czytania promowane były utwory polskiej pisarki poprzez wystawy książek, niektórzy uczniowie przebrali się za bohaterów literackich lub przygotowali wspólnie z nauczycielem plakaty promujące czytanie.

Cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni oraz zaproszeni goście bardzo zaangażowali się w „Czytelnicze Święto”.

 – Wszystkim osobom, które przyczyniły się do uświetnienia akcji „Przerwa na czytanie” , a szczególnie członkom Dziennego Domu Senior Plus Słubice oraz kierownik i pracownikom składam  serdeczne podziękowania –  dziękują Dyrektor Ośrodka Alicja Pietrzyk i koordynator przedsięwzięcia Maria Wałach.

Czytaj też: „PRZERWA NA CZYTANIE” 2021′ W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO-WYCHOWAWCZYM W SŁUBICACH