We wtorek 28 marca w wypełnionej po brzegi auli Technikum Leśnego w Starościnie miała miejsce niezwykła lekcja historii. Jej bohaterami byli profesorowie Witold Pronobis, Pasquale Policastro oraz Pani Aleksandra Proscewicz.

Z niezwykle ciekawego wykładu prof. W. Pronobisa- przypomnijmy- redaktora RWE, autora wielu wydawnictw naukowych, popularno- naukowych oraz o tematyce turystycznej, mogliśmy się dowiedzieć  o znaczeniu RWE dla historii Polski oraz całej Europy Środkowo- Wschodniej, szczególnie w dobie zmian ustrojowych zakończonych odzyskaniem niepodległości w roku 1989. Z prezentacji okraszonej oryginalnymi wypowiedziami polskich mężów stanu, m.in. W. Andersa, Nowaka- Jeziorańskiego czy Z. Najdera wynikała niezwykła rola RWE, które stało się dla wielu Polaków w PRL jedynym źródłem prawdziwych informacji. Dowiedzieliśmy się jak zaciekle RWE było zwalczane przez służby specjalne ZSRR oraz państw mu podległych.

Na słuchaczach ogromne wrażenie zrobiły zdjęcia skutków zamachów na RWE- zarówno zamordowanych jego redaktorów, jak i ogromnych zniszczeń budynków radia. W trakcie wykładu prof. W. Pronobis przekazał dyrektorowi TL w Starościnie bezcenne, zdigitalizowane , materiały archiwalne RWE. W świetle wykładu jakże bohaterska okazała się również postać prof. W. Pronobisa- bowiem jak zaznaczono wcześniej pełnienie funkcji redaktora RWE równało się codziennemu narażaniu życia. Ze słów  prof. W. Pronobisa dowiedzieliśmy się, że pierwszy dowódca AK gen. Stefan Grot- Rowecki to Jego wuj.

Po tym wykładzie bardzo ciekawą prezentację  przedstawiła Pani Aleksandra Proscewicz, założycielka Domu Polskiego w Berlinie.  Przez kilkanaście lat prowadziła z wielkim zaangażowaniem tą cząstkę Polski w Berlinie, nie szczędząc sił i środków.  Dzięki Jej ogromnemu zaangażowaniu Dom Polski położony w ekskluzywnej części Berlina ogniskował kulturą polską. Występowali  w nim liczni artyści, chóry, zespoły. Odbywały się niezliczone spotkania i  rauty. Gośćmi Domu byli czołowi przedstawiciele świata kultury i polityki Polski, Niemiec i wielu innych krajów. Tenże Dom był w końcu miejscem codziennych spotkań jakże licznej polskiej emigracji w Niemczech, szczególnie w Berlinie. Za sprawą, a także dzięki finansowaniu Pani A. Proscewicz wydanych zostało kilkadziesiąt numerów wydawnictwa Domu Polskiego pt. „Polonica”. Z ich lektury dowiadujemy się o wielkiej skali i intensywności działań Domu Polskiego, która w ogromnym stopniu była możliwa dzięki chwalebnym staraniom Pani Aleksandry. To z Jej w końcu inicjatywy zainicjowano zbiórkę funduszy na budowę pomnika gen. S. Grota- Roweckiego, zamordowanego w obozie Sachsenchausen. Piękny pomnik jest dziś ukoronowaniem tych starań.

Cykl wykładów zakończył prof. P. Policastro, m.in. założyciel Światowego Centrum Zalesień z siedzibą w TL w Starościnie. We wzruszających słowach nawiązał i wezwał do solidaryzmu. Odwołując się do udostępnionego uczestnikom konferencji filmu TIRIOLO, w którym młodzież TL w Starościnie wraz z  kolegami z innych krajów zalesia pożarzyska w płd. Włoszech, wezwał do solidaryzmu ekologicznego, którego celem jest lepszy, czystrzy i zdrowszy  ŚWIAT.

Wszyscy prelegenci zostali nagrodzeni ogromnymi brawami i otrzymali z rąk młodych leśników piękne kosze z kwiatami.

Autor:

Technikum Leśne w Starościnie

Czytaj także :

  • Ciekawe czasy? – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece
    Za nami kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tradycyjnie w ostatnią środę miesiąca – 24 kwietnia – Klubowiczki spotkały się przy kawie i ciastku, aby wymienić się refleksjami nad przeczytaną książką. Tym razem przedmiotem dyskusji była debiutancka powieść Naoise Dolan pt. „Ciekawe czasy”. Książka opisuje historię trzech osób, ich nietypowych relacji i zależności. Powieść jest poniekąd
  • Apel wolontariuszy: Zawalczmy o życie Michałka!(filmik)
    Dziś pragniemy podzielić się z Wami poruszającą historią Michała Bienia, chłopca pełnego odwagi i uśmiechu, który każdego dnia stawia czoła podstępnej chorobie. Dystrofia Mięśniowa Duchenne’a (DMD) stopniowo pozbawia Michała siły i mobilności, odbierając mu każdy mięsień, każdy oddech… Jednak czas nie jest naszym sojusznikiem. Do poddania się terapii genowej w USA zostało zaledwie 12 miesięcy,
  • Gdzie ziemia garnki rodzi… Odkrywając tajemnice Górzycy przed powstaniem diecezji lubuskiej
    W 2024 roku świętujemy niezwykłe wydarzenie – 900. rocznicę utworzenia diecezji lubuskiej. To czas nie tylko do celebracji, ale także do refleksji nad bogatą historią regionu, która sięga głęboko w przeszłość. Górzycy, miejscowości związanej z dziejami diecezji, przyglądamy się tym razem z nieco innej perspektywy. Muzeum Twierdzy Kostrzyn zaprasza Was do podróży w głąb czasu,
  • Złodzieje preferują drogie jeepy, kampery i suvy
    Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka w ciągu ostatnich trzech dni odzyskali aż cztery pojazdy skradzione na terytorium Niemiec, o szacunkowej wartości blisko 700 tys. złotych. 17 kwietnia wspólny polsko-niemiecki patrol funkcjonariuszy SG ze Świecka, na parkingu przy jednym ze słubickich osiedli wytypował do kontroli dwa zaparkowane samochody osobowe marki Kia Sportage oraz Mitsubishi Outlander na
  • RUNMAGEDDON KIDS GÓRZYCA już 8 czerwca.
    RUNMAGEDDON KIDS GÓRZYCA już 8 czerwca. Konieczne są zapisy. Ilość miejsc jest ograniczona. Organizatorek imprezy jest Gminny Ośrodek Kultury w Górzycy.