We wtorek 28 marca w wypełnionej po brzegi auli Technikum Leśnego w Starościnie miała miejsce niezwykła lekcja historii. Jej bohaterami byli profesorowie Witold Pronobis, Pasquale Policastro oraz Pani Aleksandra Proscewicz.

Z niezwykle ciekawego wykładu prof. W. Pronobisa- przypomnijmy- redaktora RWE, autora wielu wydawnictw naukowych, popularno- naukowych oraz o tematyce turystycznej, mogliśmy się dowiedzieć  o znaczeniu RWE dla historii Polski oraz całej Europy Środkowo- Wschodniej, szczególnie w dobie zmian ustrojowych zakończonych odzyskaniem niepodległości w roku 1989. Z prezentacji okraszonej oryginalnymi wypowiedziami polskich mężów stanu, m.in. W. Andersa, Nowaka- Jeziorańskiego czy Z. Najdera wynikała niezwykła rola RWE, które stało się dla wielu Polaków w PRL jedynym źródłem prawdziwych informacji. Dowiedzieliśmy się jak zaciekle RWE było zwalczane przez służby specjalne ZSRR oraz państw mu podległych.

Na słuchaczach ogromne wrażenie zrobiły zdjęcia skutków zamachów na RWE- zarówno zamordowanych jego redaktorów, jak i ogromnych zniszczeń budynków radia. W trakcie wykładu prof. W. Pronobis przekazał dyrektorowi TL w Starościnie bezcenne, zdigitalizowane , materiały archiwalne RWE. W świetle wykładu jakże bohaterska okazała się również postać prof. W. Pronobisa- bowiem jak zaznaczono wcześniej pełnienie funkcji redaktora RWE równało się codziennemu narażaniu życia. Ze słów  prof. W. Pronobisa dowiedzieliśmy się, że pierwszy dowódca AK gen. Stefan Grot- Rowecki to Jego wuj.

Po tym wykładzie bardzo ciekawą prezentację  przedstawiła Pani Aleksandra Proscewicz, założycielka Domu Polskiego w Berlinie.  Przez kilkanaście lat prowadziła z wielkim zaangażowaniem tą cząstkę Polski w Berlinie, nie szczędząc sił i środków.  Dzięki Jej ogromnemu zaangażowaniu Dom Polski położony w ekskluzywnej części Berlina ogniskował kulturą polską. Występowali  w nim liczni artyści, chóry, zespoły. Odbywały się niezliczone spotkania i  rauty. Gośćmi Domu byli czołowi przedstawiciele świata kultury i polityki Polski, Niemiec i wielu innych krajów. Tenże Dom był w końcu miejscem codziennych spotkań jakże licznej polskiej emigracji w Niemczech, szczególnie w Berlinie. Za sprawą, a także dzięki finansowaniu Pani A. Proscewicz wydanych zostało kilkadziesiąt numerów wydawnictwa Domu Polskiego pt. „Polonica”. Z ich lektury dowiadujemy się o wielkiej skali i intensywności działań Domu Polskiego, która w ogromnym stopniu była możliwa dzięki chwalebnym staraniom Pani Aleksandry. To z Jej w końcu inicjatywy zainicjowano zbiórkę funduszy na budowę pomnika gen. S. Grota- Roweckiego, zamordowanego w obozie Sachsenchausen. Piękny pomnik jest dziś ukoronowaniem tych starań.

Cykl wykładów zakończył prof. P. Policastro, m.in. założyciel Światowego Centrum Zalesień z siedzibą w TL w Starościnie. We wzruszających słowach nawiązał i wezwał do solidaryzmu. Odwołując się do udostępnionego uczestnikom konferencji filmu TIRIOLO, w którym młodzież TL w Starościnie wraz z  kolegami z innych krajów zalesia pożarzyska w płd. Włoszech, wezwał do solidaryzmu ekologicznego, którego celem jest lepszy, czystrzy i zdrowszy  ŚWIAT.

Wszyscy prelegenci zostali nagrodzeni ogromnymi brawami i otrzymali z rąk młodych leśników piękne kosze z kwiatami.

Autor:

Technikum Leśne w Starościnie

Czytaj także :

 • Zacięta rywalizacja między drużynami OSP i MDP w Grzmiącej(foto)
  23 września 2023 r. na boisku sportowym w Grzmiącej odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Na udział w zawodach zdecydowały się cztery drużyny męskie i trzy kobiece. Zmierzyły się one w dwóch konkurencjach: sztafecie sportowej i ćwiczeniu bojowym. Rywalizacja drużyn była bardzo zacięta. Ostatecznie jednak startujące jednostki zakończyły zawody w następującej klasyfikacji: Drużyna kobieca:I miejsce – … Czytaj więcej.
 • Rzepiński dzień Seniora
  Już 2 października 2023 roku odbędzie się”I Rzepiński Dzień Seniora” pod patronatem Burmistrza Rzepina Sławomira Dudzisa. Uroczystości organizowane przez KLUB Senior+ w Rzepinie odbędą się w Miejskim Domu Kultury w Rzepinie, a rozpoczną się o godzinie 10.30! W planie obchodów: Dodatkowo w czasie występów na stoisku sanepidu będzie możliwość przeprowadzenia bezpłatnych badań profilaktycznych. Dla uczestników … Czytaj więcej.
 • Kontrole ciężarówek przewożących towary niebezpieczne (ADR)
  17 pojazdów przewożących towary niebezpieczne (ADR) skontrolowali inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Do trzech transportów kontrolujący mieli zastrzeżenia. Kierowcy nie mieli wymaganych gaśnic i prawidłowo sporządzonego dokumentu przewozowego. W środę (20 września 2023 r.), na autostradzie A2 w pobliżu Rzepina, inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili wzmożone kontrole ciężarówek przewożących towary niebezpieczne. Kontrolujący sprawdzili 17 … Czytaj więcej.
 • Konkurs Fundacji im. Karla Dedeciusa przy Uniwersytecie Europejskim Viadrina na najlepsze tłumaczenie wiersza Wisławy Szymborskiej
  Z okazji dziesięciolecia istnienia Fundacja im. Karla Dedeciusa przy Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą ogłasza konkurs na najlepsze tłumaczenie na język niemiecki wiersza pt. „Śmiech” Wisławy Szymborskiej. Konkurs skierowany jest do miłośniczek i miłośników poezji, którzy chcą spróbować swoich sił w przekładzie literackim z języka polskiego na niemiecki. W konkursie mogą wziąć udział osoby … Czytaj więcej.
 • Policjanci spełnili marzenie 4-letniej słubiczanki Wiktorii Waszak
  Wiktoria to dzielna dziewczynka, ma dopiero 4-latka, a już od około 1,5 roku zmaga się z ciężką chorobą, którą jest guz mózgu. Już za kilka dni czeka ją druga operacja. Jednym z marzeń dziewczynki było, zwiedzić Komendę Policji, zobaczyć prawdziwą odznakę policyjną, radiowozy, a nawet… kajdanki. Spełniliśmy to marzenie – Wiktoria zagościła w słubickiej komendzie … Czytaj więcej.