Podczas ostatniej doby funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali 10 cudzoziemców, którzy usiłowali niezgodnie z prawem wjechać na terytorium Niemiec. Razem z nimi zatrzymano Łotysza i Gruzina, którzy pomagali w popełnieniu przestępstwa.

 

Wczoraj w godzinach porannych (17 kwietnia) funkcjonariusze Straży Granicznej ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku podczas działań ukierunkowanych na zwalczanie nielegalnej migracji w rejonie mostu granicznego w Słubicach zatrzymali do kontroli samochód osobowy na łotewskich numerach rejestracyjnych. Kierowcą pojazdu był 27-letni Łotysz, który miał przewieźć przez polsko-niemiecką granicę 5 obywateli Somalii. Przeprowadzona wobec Somalijczyków kontrola legalności pobytu wykazała, że nie posiadali oni przy sobie żadnych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski oraz do przekraczania granicy państwowej. Cudzoziemców zatrzymano za usiłowanie przekroczenia granicy z Polski do Niemiec bez wymaganych dokumentów. Obcokrajowcy przyznali się do zarzucanego im czynu i skorzystali z prawa do dobrowolnego poddania się karze. Wszyscy Somalijczycy otrzymali kary 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na rok próby. Z kolei 27-letni Łotysz, został zatrzymany za udzielenie pomocy 5 migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom granicy państwowej z Polski do Niemiec. Przyznał się do zarzucanego czynu. Wobec cudzoziemca złożony będzie wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.
Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami, zatrzymanemu obywatelowi Łotwy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Ponadto w poniedziałek 17 kwietnia funkcjonariusze SG ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku na jednej z dróg prowadzących do granicy z Niemcami wytypowali do kontroli drogowej samochód osobowy na polskich numerach rejestracyjnych. Kierowca wytypowanego pojazdu widząc sygnały do zatrzymania, nagle przyspieszył i z dużą prędkością zaczął oddalać się w kierunku granicznych Słubic. Kierowca nie zważając na bezpieczeństwo innych użytkowników drogi, ignorował sygnały funkcjonariuszy SG do zatrzymania oraz łamiąc liczne przepisy ruchu drogowego przejechał przez obszar miejski Słubic. Niebezpieczne zachowanie pirata drogowego zakończyło się dopiero po niemieckiej stronie mostu granicznego, gdzie wspólny polsko-niemiecki patrol funkcjonariuszy zablokował drogę i zatrzymał samochód. Funkcjonariusze przystąpili do legitymowania kierowcy pojazdu oraz 5 pasażerów. Jak się okazało, kierowca 27-letni Gruzin miał powody do ucieczki przed funkcjonariuszami SG, ponieważ udzielał pomocy 5 Afgańczykom w popełnieniu przestępstwa polegającego na niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej. Obywatel Gruzji został zatrzymany za przemyt osób, natomiast Afgańczycy będą odpowiadać za nielegalny wjazd i pobyt na terytorium Niemiec. W chwili obecnej wszyscy pozostają w dyspozycji niemieckiej policji.