Niespełna cztery lata temu podczas remontu wieży kościelnej odnaleziono cztery hermetycznie zamknięte tuby z dokumentami, pieniędzmi, srebrnymi monetami i medalami, a teraz podczas remontu dachu ZS odnaleziono kolejną kapsułę z  dokumentami, które zostały napisane w języku niemieckim i pochodzą z 1913 r.

 

Kapsuła czasu w wieży kościelnej

 

W sierpniu 2019 r. odkrycie kapsuły czasu w wieży kościelnej wzbudziło ogromne zainteresowanie mieszkańców miejscowości oraz lokalnych mediów. Wieża kościoła w Cybince jest jednym z najstarszych zabytków w regionie i od dawna cieszy się dużą popularnością wśród turystów i miłośników historii. 

 

W czterech hermetycznie zamkniętych tubach znalazły się: dokumenty z remontu kościoła , spis ofiarodawców, koperta z pieniędzmi, srebrne monety XVIII i IX wieczne i medal.

Fot. Gazeta Lubuska
Fot. Gazeta Lubuska

 

Znalezisko potwierdziło, że wieża kościoła była nie tylko miejscem modlitwy, ale także pełniła ważną rolę jako składnica cennych przedmiotów. Teraz tuby z ich zawartością stanowią cenny zabytek i przypominają o bogatej historii tego miejsca.

 

– To historyczna chwila, gdzie mogliśmy doświadczać wspaniałego odkrycia, które przekazali nam nasi przodkowie – mówi burmistrz Kołodziejczak. – Myślę, że my też powinniśmy dla naszych potomków zachować taką kapsułę czasu i coś im fajnego przekazać – mówił wtedy burmistrz Marek Kołodziejczyk. 

 

I tak się stało. 

Mieszkańcy, gmina i proboszcz zgromadzili  pamiątki, umieścili w trzech tubach. W pierwszej znalazły się pamiątki gminne, w drugiej  pamiątki z kościoła, które umieścił proboszcz Piotr Kępka, a trzecia kapsuła zawierała pamiątki szkoły, instytucji, przedsiębiorców i mieszkańców gminy. Znalazło się też jedno wspólne zdjęcie, do którego zapozowały 224 osoby. 

Kapsuła została umieszczona w wyremontowanej wieży kościelnej na kolejne 100 lat. Są to wspaniałe pamiątki dla osób, które będą mogły zobaczyć, jak wyglądała Cybinka w przeszłości.

 

Kapsuła w Zespole Szkół w Cybince

 

Po czterech latach podczas remontu dachu ZS w Cybince dokonano ekscytującego odkrycia – znaleziono kolejną kapsułę czasu.

Kapsuła, blaszana rurka, została umieszczona w kuli przymocowanej do iglicy wieżyczki dachowej. Znajdujące się w nim dokumenty zostały napisane w języku niemieckim i pochodzą z 1913 r. W celu ich zachowania po przetłumaczeniu dokumenty zostaną poddane konserwacji.

 

Fot. Gmina Cybinka

 

– Czekałam na ten moment , gdyż byłam pewna takiego odkrycia. Ucząc w tej szkole od 1965 roku widziałam wiele niemieckich przedmiotów i dokumentów na strychu . Elewacja budynku wykonana jest z tynków krzeszowickich , które osobiście sprowadzałam spod Krakowa – skomentowała lokalna działaczka Eugenia Niedźwiedzka. 

 

Kapsuły czasu zyskały dużą popularność wśród mieszkańców, którzy chętnie angażują się w ich tworzenie. Każda kolejna kapsuła to dla miasta nowa forma ocalenia najważniejszych faktów z historii miejscowości. 

 

Dokumenty pochodzą z 1913 r. Fot. Gmina Cybinka

 

Czytaj też: Cybinka: To się działo naprawdę! Pod wpływem narkotyków i alkoholu rzucił się na policjantów z maczetą! Padły strzały!

 • Znamy pierwszą listę kandydatów na radnych powiatu słubickiego!
  Lista kandydatów na radnych powiatu słubickiego składa się z mieszkańców o różnorodnych doświadczeniach i zawodach. Wśród nich znajdują się zarówno dobrze znane postacie z życia publicznego, jak i świeże, nowe twarze gotowe do działania na rzecz swojej społeczności. Pierwszą oficjalną listę w powiecie słubickim zgłosił Komitet Koalicji Wyborczej LEWICA. Oto kandydaci: Okręg nr 1: Cybinka
 • Droga do nikąd: Stan ulicy Alei Pokoju w Ośnie Lubuskim jest skandaliczny – mówi mieszkaniec
  Z prośbą o pomoc w nagłośnieniu tematu zwrócił się do nas mieszkaniec Ośna Lubuskiego, który wskazuje, iż mieszkańcy od lat zmagają się z koszmarnym stanem ulicy Alei Pokoju, zwłaszcza na odcinku od numeru 7 w kierunku obwodnicy miasta.- Dziura na dziurze, prowizoryczne łatanie, a teraz nawet dramatyczne skutki dla mieszkańców – to codzienność na tej
 • Skrupulatne kontrole na polsko-niemieckim pograniczu
  Motocykle skradzione na terytorium Niemiec były powodem zatrzymania w czwartek (22 lutego) przez funkcjonariuszy SG ze wspólnego polsko-niemieckiego patrolu 38-letniego obywatela Polski. W tym samym dniu mundurowi w przygranicznych Słubicach zatrzymali kolejnego Polaka, poszukiwanego przez wymiar sprawiedliwości za przestępstwa karno-skarbowe. W czwartek 22 lutego funkcjonariusze SG ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku, podczas realizacji zadań
 • Nowa świetlica wiejska w Radzikowie
  Nowa świetlica wiejska w Radzikowie jest już prawie gotowa. Koszt prac to kwota ponad 420 tys. zł, z czego 21 tys. zł to środki wydatkowane w ramach funduszu sołeckiego za 2023 rok. Od dłuższego czasu mieszkańcy Radzikowa oczekiwali na otwarcie świetlicy wiejskiej.Dzięki zaangażowaniu władz lokalnych oraz wsparciu finansowemu ze środków funduszu sołeckiego, udało się zrealizować
 • Koncert BIBOBIT/OSIECKA
  Słubicki Miejski Ośrodek Kultury wraz z Eleną Pankiv Atelier oraz Joanną Starczewską ze Studia Akceptacji zapraszają na wyjątkowe wydarzenie skierowane głównie do kobiet, lecz nie tylko! „Czas Kobiet” to nazwa projektu, w którym celem jest uświadomienie kobietom jaką mają moc, ile wartości noszą w sobie. Wydarzenie odbędzie się 16 marca 2024 r., o godzinie 19:00