Niespełna cztery lata temu podczas remontu wieży kościelnej odnaleziono cztery hermetycznie zamknięte tuby z dokumentami, pieniędzmi, srebrnymi monetami i medalami, a teraz podczas remontu dachu ZS odnaleziono kolejną kapsułę z  dokumentami, które zostały napisane w języku niemieckim i pochodzą z 1913 r.

 

Kapsuła czasu w wieży kościelnej

 

W sierpniu 2019 r. odkrycie kapsuły czasu w wieży kościelnej wzbudziło ogromne zainteresowanie mieszkańców miejscowości oraz lokalnych mediów. Wieża kościoła w Cybince jest jednym z najstarszych zabytków w regionie i od dawna cieszy się dużą popularnością wśród turystów i miłośników historii. 

 

W czterech hermetycznie zamkniętych tubach znalazły się: dokumenty z remontu kościoła , spis ofiarodawców, koperta z pieniędzmi, srebrne monety XVIII i IX wieczne i medal.

Fot. Gazeta Lubuska
Fot. Gazeta Lubuska

 

Znalezisko potwierdziło, że wieża kościoła była nie tylko miejscem modlitwy, ale także pełniła ważną rolę jako składnica cennych przedmiotów. Teraz tuby z ich zawartością stanowią cenny zabytek i przypominają o bogatej historii tego miejsca.

 

– To historyczna chwila, gdzie mogliśmy doświadczać wspaniałego odkrycia, które przekazali nam nasi przodkowie – mówi burmistrz Kołodziejczak. – Myślę, że my też powinniśmy dla naszych potomków zachować taką kapsułę czasu i coś im fajnego przekazać – mówił wtedy burmistrz Marek Kołodziejczyk. 

 

I tak się stało. 

Mieszkańcy, gmina i proboszcz zgromadzili  pamiątki, umieścili w trzech tubach. W pierwszej znalazły się pamiątki gminne, w drugiej  pamiątki z kościoła, które umieścił proboszcz Piotr Kępka, a trzecia kapsuła zawierała pamiątki szkoły, instytucji, przedsiębiorców i mieszkańców gminy. Znalazło się też jedno wspólne zdjęcie, do którego zapozowały 224 osoby. 

Kapsuła została umieszczona w wyremontowanej wieży kościelnej na kolejne 100 lat. Są to wspaniałe pamiątki dla osób, które będą mogły zobaczyć, jak wyglądała Cybinka w przeszłości.

 

Kapsuła w Zespole Szkół w Cybince

 

Po czterech latach podczas remontu dachu ZS w Cybince dokonano ekscytującego odkrycia – znaleziono kolejną kapsułę czasu.

Kapsuła, blaszana rurka, została umieszczona w kuli przymocowanej do iglicy wieżyczki dachowej. Znajdujące się w nim dokumenty zostały napisane w języku niemieckim i pochodzą z 1913 r. W celu ich zachowania po przetłumaczeniu dokumenty zostaną poddane konserwacji.

 

Fot. Gmina Cybinka

 

– Czekałam na ten moment , gdyż byłam pewna takiego odkrycia. Ucząc w tej szkole od 1965 roku widziałam wiele niemieckich przedmiotów i dokumentów na strychu . Elewacja budynku wykonana jest z tynków krzeszowickich , które osobiście sprowadzałam spod Krakowa – skomentowała lokalna działaczka Eugenia Niedźwiedzka. 

 

Kapsuły czasu zyskały dużą popularność wśród mieszkańców, którzy chętnie angażują się w ich tworzenie. Każda kolejna kapsuła to dla miasta nowa forma ocalenia najważniejszych faktów z historii miejscowości. 

 

Dokumenty pochodzą z 1913 r. Fot. Gmina Cybinka

 

Czytaj też: Cybinka: To się działo naprawdę! Pod wpływem narkotyków i alkoholu rzucił się na policjantów z maczetą! Padły strzały!

 • Zacięta rywalizacja między drużynami OSP i MDP w Grzmiącej(foto)
  23 września 2023 r. na boisku sportowym w Grzmiącej odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Na udział w zawodach zdecydowały się cztery drużyny męskie i trzy kobiece. Zmierzyły się one w dwóch konkurencjach: sztafecie sportowej i ćwiczeniu bojowym. Rywalizacja drużyn była bardzo zacięta. Ostatecznie jednak startujące jednostki zakończyły zawody w następującej klasyfikacji: Drużyna kobieca:I miejsce – … Czytaj więcej.
 • Rzepiński dzień Seniora
  Już 2 października 2023 roku odbędzie się”I Rzepiński Dzień Seniora” pod patronatem Burmistrza Rzepina Sławomira Dudzisa. Uroczystości organizowane przez KLUB Senior+ w Rzepinie odbędą się w Miejskim Domu Kultury w Rzepinie, a rozpoczną się o godzinie 10.30! W planie obchodów: Dodatkowo w czasie występów na stoisku sanepidu będzie możliwość przeprowadzenia bezpłatnych badań profilaktycznych. Dla uczestników … Czytaj więcej.
 • Kontrole ciężarówek przewożących towary niebezpieczne (ADR)
  17 pojazdów przewożących towary niebezpieczne (ADR) skontrolowali inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Do trzech transportów kontrolujący mieli zastrzeżenia. Kierowcy nie mieli wymaganych gaśnic i prawidłowo sporządzonego dokumentu przewozowego. W środę (20 września 2023 r.), na autostradzie A2 w pobliżu Rzepina, inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili wzmożone kontrole ciężarówek przewożących towary niebezpieczne. Kontrolujący sprawdzili 17 … Czytaj więcej.
 • Konkurs Fundacji im. Karla Dedeciusa przy Uniwersytecie Europejskim Viadrina na najlepsze tłumaczenie wiersza Wisławy Szymborskiej
  Z okazji dziesięciolecia istnienia Fundacja im. Karla Dedeciusa przy Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą ogłasza konkurs na najlepsze tłumaczenie na język niemiecki wiersza pt. „Śmiech” Wisławy Szymborskiej. Konkurs skierowany jest do miłośniczek i miłośników poezji, którzy chcą spróbować swoich sił w przekładzie literackim z języka polskiego na niemiecki. W konkursie mogą wziąć udział osoby … Czytaj więcej.
 • Policjanci spełnili marzenie 4-letniej słubiczanki Wiktorii Waszak
  Wiktoria to dzielna dziewczynka, ma dopiero 4-latka, a już od około 1,5 roku zmaga się z ciężką chorobą, którą jest guz mózgu. Już za kilka dni czeka ją druga operacja. Jednym z marzeń dziewczynki było, zwiedzić Komendę Policji, zobaczyć prawdziwą odznakę policyjną, radiowozy, a nawet… kajdanki. Spełniliśmy to marzenie – Wiktoria zagościła w słubickiej komendzie … Czytaj więcej.