Niespełna cztery lata temu podczas remontu wieży kościelnej odnaleziono cztery hermetycznie zamknięte tuby z dokumentami, pieniędzmi, srebrnymi monetami i medalami, a teraz podczas remontu dachu ZS odnaleziono kolejną kapsułę z  dokumentami, które zostały napisane w języku niemieckim i pochodzą z 1913 r.

 

Kapsuła czasu w wieży kościelnej

 

W sierpniu 2019 r. odkrycie kapsuły czasu w wieży kościelnej wzbudziło ogromne zainteresowanie mieszkańców miejscowości oraz lokalnych mediów. Wieża kościoła w Cybince jest jednym z najstarszych zabytków w regionie i od dawna cieszy się dużą popularnością wśród turystów i miłośników historii. 

 

W czterech hermetycznie zamkniętych tubach znalazły się: dokumenty z remontu kościoła , spis ofiarodawców, koperta z pieniędzmi, srebrne monety XVIII i IX wieczne i medal.

Fot. Gazeta Lubuska
Fot. Gazeta Lubuska

 

Znalezisko potwierdziło, że wieża kościoła była nie tylko miejscem modlitwy, ale także pełniła ważną rolę jako składnica cennych przedmiotów. Teraz tuby z ich zawartością stanowią cenny zabytek i przypominają o bogatej historii tego miejsca.

 

– To historyczna chwila, gdzie mogliśmy doświadczać wspaniałego odkrycia, które przekazali nam nasi przodkowie – mówi burmistrz Kołodziejczak. – Myślę, że my też powinniśmy dla naszych potomków zachować taką kapsułę czasu i coś im fajnego przekazać – mówił wtedy burmistrz Marek Kołodziejczyk. 

 

I tak się stało. 

Mieszkańcy, gmina i proboszcz zgromadzili  pamiątki, umieścili w trzech tubach. W pierwszej znalazły się pamiątki gminne, w drugiej  pamiątki z kościoła, które umieścił proboszcz Piotr Kępka, a trzecia kapsuła zawierała pamiątki szkoły, instytucji, przedsiębiorców i mieszkańców gminy. Znalazło się też jedno wspólne zdjęcie, do którego zapozowały 224 osoby. 

Kapsuła została umieszczona w wyremontowanej wieży kościelnej na kolejne 100 lat. Są to wspaniałe pamiątki dla osób, które będą mogły zobaczyć, jak wyglądała Cybinka w przeszłości.

 

Kapsuła w Zespole Szkół w Cybince

 

Po czterech latach podczas remontu dachu ZS w Cybince dokonano ekscytującego odkrycia – znaleziono kolejną kapsułę czasu.

Kapsuła, blaszana rurka, została umieszczona w kuli przymocowanej do iglicy wieżyczki dachowej. Znajdujące się w nim dokumenty zostały napisane w języku niemieckim i pochodzą z 1913 r. W celu ich zachowania po przetłumaczeniu dokumenty zostaną poddane konserwacji.

 

Fot. Gmina Cybinka

 

– Czekałam na ten moment , gdyż byłam pewna takiego odkrycia. Ucząc w tej szkole od 1965 roku widziałam wiele niemieckich przedmiotów i dokumentów na strychu . Elewacja budynku wykonana jest z tynków krzeszowickich , które osobiście sprowadzałam spod Krakowa – skomentowała lokalna działaczka Eugenia Niedźwiedzka. 

 

Kapsuły czasu zyskały dużą popularność wśród mieszkańców, którzy chętnie angażują się w ich tworzenie. Każda kolejna kapsuła to dla miasta nowa forma ocalenia najważniejszych faktów z historii miejscowości. 

 

Dokumenty pochodzą z 1913 r. Fot. Gmina Cybinka

 

Czytaj też: Cybinka: To się działo naprawdę! Pod wpływem narkotyków i alkoholu rzucił się na policjantów z maczetą! Padły strzały!

 • Podsumowanie projektu „Spotkania edukacyjne ze słubicką wodą”
  Zakład Usług Wodno-Ściekowych Sp. z o.o. w Słubicach w okresie od listopada 2023 roku do czerwca 2024 roku realizował projekt pn. „Spotkania edukacyjne ze słubicką wodą”. W jego ramach odbyły się warsztaty, konkursy i wycieczki adresowane przede wszystkim do dzieci w wieku od 5 do 11 lat, czyli przedszkolaków i uczniów klas II i IV
 • Piknik ze Słubickim Kościołem Bożym w Chrystusie
  Słubicki Kościół Boży w Chrystusie, który ma swą siedzibę przy ul. Paderewskiego 24 zaprasza wszystkich na Piknik Rodzinny. Piknik odbędzie się w sobotę 6 lipca na pl. Bohaterów w godz. 12-16. Gościem specjalnym będzie występ berlińskiego chóru gospel „Gospel Worship Team” . Jednak to nie koniec atrakcji. – Przewidujemy także coś ciekawego i dla dzieci,
 • Dzierganie w słubickiej bibliotece
  Dnia 10.06.2024 r. na tarasie słubickiej biblioteki odbyły się warsztaty z okazji Światowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych. Święto to zapoczątkowane zostało w 2005 r. przez Danielle Landes, lecz w naszej bibliotece było obchodzone po raz pierwszy. Atmosfera spotkania, połączona ze słodkim poczęstunkiem sprzyjała nawiązywaniu nowych kontaktów z innymi miłośnikami włóczki, szydełka i drutów. Uczestnicy
 • Dobrze jest mieć eMOCje, dlatego Fundacja Promet Kids zaprasza na bezpłatne półkolonie!
  Po sukcesie I edycji nie mogło być inaczej. Z dumą i radością ogłaszamy, że będzie kontynuacja wspieranego przez Gminę Słubice programu bezpłatnych półkolonii letnich „Mam eMOCje – edycja II”. Na uczestników w ciągu 10 roboczych dni turnusu (1-12 lipca 2024) czekać będzie m.in. aż 5 bloków tematycznych, które prowadzone będą przez wykwalifikowaną panią psycholog: „Pogłębimy
 • Druga Odsłona Nocnego Zwiedzania Cybinki
  Organizatorzy serdecznie zapraszają na drugą odsłonę nocnego, pieszego zwiedzania i odkrywanie piękna historii urokliwej Cybinki, które odbędzie się 14 czerwca. Na uczestników czeka nowa trasa, ciekawe miejsca, fascynujące historie i dyskusje, a na zakończenie – prezentacja przy ognisku. Tak Wygląda Moje Miasto NOCĄ Wydarzenie jest częścią większego cyklu/projektu pod nazwą „Tak wygląda moje miasto NOCA”.