Fot. Krzysztof Król

14 stycznia 2024 roku odbyła się premiera filmu dokumentalnego pt. „Do ostatniego, czyli Poleszucy w Zachodniej Polsce” w Miejskim Gminnym Ośrodku Kultury (MGOK) w Cybince. Jest to kontynuacja poprzednich produkcji, mająca na celu przedstawienie spojrzenia na pierwsze pokolenie powojennych Poleszuków Polskich z Białkowa, które próbuje odnaleźć swoje miejsce i zbudować świadomość historyczną.

Film został zrealizowany przez telewizję Biełsat TV pod reżyserią Anastasii Karpowicz. Prace nad nim trwały prawie dwa lata, a prapremiera miała miejsce pod koniec 2023 roku w Warszawie. W niedzielne popołudnie mieszkańcy gminy oraz zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć tę produkcję w MGOK w Cybince.

Celem filmu jest ukazanie historii mieszkańców Polesia, którzy osiedlili się w Białkowie oraz przekazanie następnym pokoleniom pewnej świadomości historycznej i patriotycznej. Dr Wojciech Weryszko, prezes TMPiB, podkreślał, że film ma być dopełnieniem wcześniejszych produkcji i ma pomóc w budowaniu tożsamości społeczności lokalnej.

Obraz dokumentalny ukazuje trudności, z jakimi borykają się Poleszuki, próbując odnaleźć swoje miejsce w nowej rzeczywistości. Film przedstawia również ich starania w budowaniu świadomości historycznej i patriotycznej dla przyszłych pokoleń. Produkcja ta ma za zadanie ukazać, jak polska tożsamość ewoluuje i jak ważne jest pielęgnowanie tradycji.

Warto wspomnieć, że film został udostępniony na platformie YouTube, gdzie można go obejrzeć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=M6-k06W3NrI&t=10s

Premiera „Do ostatniego, czyli Poleszucy w Zachodniej Polsce” w MGOK w Cybince była wyjątkową okazją do zobaczenia tej ważnej produkcji dokumentalnej i zrozumienia historii oraz trudności.
Dzięki takim inicjatywom możliwe jest zbudowanie świadomości historycznej i przekazanie tego dziedzictwa przyszłym pokoleniom.

Źródło : Gmina Cybinka