fbpx

A Ty jesteś w formie? Relacja z maratonu fitness! [foto i wideo]

Do Słubic zawitał dawno nie widziany i niesłyszany maraton fitness. Stęsknione za nim głównie panie spotkały się z czterema instruktorkami, bynajmniej nie na kawie i czymś słodkim…. raczej wprost odwrotnie, celem było spocić się i zrobić coś dla swojego ciała.

Otwarty i również bezpłatny dla wszystkich chętnych maraton fitness pod hasłem „Bądź w formie” to pomysł Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zrealizowany on został w sobotę 20 listopada w hali sportowej przy ul. Piłsudskiego. Z propozycji aktywnych i bardzo zdrowych, około czterech godzin wspólnych ćwiczeń skorzystało łącznie ok. 50 osób, głównie same panie, choć zanotowano także kilku przedstawicieli płci nie wiadomo czemu zwanej brzydką.

słubicka 5, 69 108 cybinka (1)

Cztery godziny, pięć doskonale znanych i lubianych w tym środowisku wykwalifikowanych instruktorek i wiele innych, dodatkowych atrakcji… To główne składowe tego wydarzenia. Do boju w swych specjalnościach prowadziły Izabela Smolska, Kamila Kozinoga, Sylwia Bąkowska, Dorota Witowska i Magdalena Cieślak. Każda z pań specjalizuje się w różnych odsłonach fitness. Dorota Witowska jogi, a razem stworzyły wspaniały i co ważne skuteczny blok, można śmiało powiedzieć walki o zdrowie, uśmiech i co za tym idzie dobre samopoczucie. Już starożytni amatorzy fitness, a jest to potwierdzone naukowo wiedzieli, iż systematyczna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób serca, cukrzycy i różnych nowotworów. Fitness obniża także ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom cholesterolu, zapobiega otyłości i osteoporozie, polepsza sprawność umysłu oraz łatwość poruszania się. Cóż więcej trzeba, aby się do niego przekonać?!

Organizatorzy, dzięki kilku pomocnikom zadbali jednak o dodatkowe formy nacisku i mobilizacji. Była zdrowa żywność od miejscowej firmy Catering Be-fit24, pyszna woda Rzepinianka, wiadomo z Rzepina, konsultacje żywieniowo- dietetyczne (choć to chyba to samo), a także loteria z nagrodami ufundowanymi m. in. przez Brandmed i klub Prowincja. Jednak z napotkanych w każdym miejscu hali kilku kropel potu i całego morza uśmiechu oraz satysfakcji można wnioskować, iż największą nagrodą był sam udział w tej czasem ciężkiej, bo ciężkiej, ale jednak zabawie. Nasze instruktorki zadbały o to, żeby wszystkie ich propozycje były wykonalne dla każdej pani czy każdego pana.


Niech powyższe uśmiechy i satysfakcja będzie podsumowaniem maratonu ze strony uczestników. A jak go już dziś wspominają panie instruktorki… Naprawdę warto poczytać, przyswoić i skorzystać z propozycji ich zajęć, które prowadzone są w róznych miejscowościach. Każda(y) znajdzie na pewno coś dla siebie.

Izbaela Smolska…Taniec i zumba to jej dosyć duży kawałek życia

Instruktorka fitness i tańca oraz programów tanecznych takich jak Zumba® i Salsation®. Właściciel i szkoleniowiec szkoły fitness „Body&Soul European Fitness Academy”. Fitness i taniec to jej ogromna pasja, którą od lat dzieli się ze swoimi podopiecznymi niezależnie od wieku i płci. Od ponad 18 lat prowadzi swoje zajęcia po obu stronach granicy dbając tym samym o kondycję i zdrowie mieszkańców Słubic i Frankfurtu nad Odrą. Do jej ulubionych zajęć należy Step oraz zajęcia taneczne Salsation@.

whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10

Podczas imprezy, niejako na dzień dobry, to właśnie pani Iza rozgrzała niekoniecznie do czerwoności wszystkich uczestników i poprowadziła AERO-DANCE. Były to zajęcia fitness oparte na prostej choreografii, którą opanuje nawet początkujący uczestnik. Kroki nie są skomplikowane, a taneczne ruchy do rytmicznej muzyki uwolniły co jest udokumentowane ciało i umysł od codzienności.

– Myślę, że takie inicjatywy jak właśnie sobotni maraton fitness są bardzo istotne, szczególnie w dzisiejszych czasach. Troska o zdrowie i naszą kondycję fizyczną i psychiczną jest bardzo ważna. Cieszę się, że przyszło dużo uczestników, którzy bardzo pozytywnie zareagowali na naszą wspólna propozycję. Przez to mogli ponownie dzięki różnym treningom po pierwsze spotkać się i jeszcze raz uzmysłowić sobie jak ważny jest codzienny ruch i dbałość o zdrowie. Mogliśmy jako lokalni instruktorzy zaprezentować swoje zajęcia i treningi i tym samym pokazać jak bardzo są one różnorodne. Różnorodne, ale zawsze prowadzące do zdrowego życia. Cieszę się, że SOSiR po raz kolejny, po przerwie covidowej wyszedł z taką inicjatywą i oby takich imprez było więcej i więcej. W tym trudnym czasie nasz organizm potrzebuje ruchu, siły i wzmocnienia. Pamiętajmy o tym i realizujmy. Dziękuję jeszcze raz organizatorom, wszystkim uczestnikom i moim koleżankom instruktorkom, którym chce się chcieć. Zapraszam też na swoje zajęcia, które odbywają się w szkole podstawowej nr 1, w poniedziałki i środy od godz. 18.30

Kamila Kozinoga, instruktor fitness i trener personalny…. Na co dzień mama dwójki dzieci

Kamila poprowadziła zajęcia ze zdrowego kręgosłupa, pokazała coś o czym nie śniło się większości filozofom, czyli zestaw wielkiej trójki ćwiczeń Stuarta Mcgilla. W ćwiczeniach wykorzystane zostały piłki softball, a rejonem działań bojowych były mięśnie głębokie, których głównym zadaniem jest stabilizacja naszych korpusów.


– Bardzo się ucieszyłam z możliwości wzięcia udziału w maratonie i poprowadzenia moich zajęć. Byłam mile zaskoczona wysoką frekwencją i tym, że uczestnicy byli zainteresowani tą formą aktywności. Zdrowy kręgosłup i ćwiczenia wspomagające nasz korpus to tak naprawdę podstawa sprawności naszego ciała. Systematyczność tych zajęć na pewno polepszy jakość naszego życia i pozbawi nas bólu. W każdą środę możecie poprawić swoją mobilność i wzmocnić ciało na moich zajęciach w MGOK’u w Cybince, a 4 grudnia zapraszam na Mikołajkowy Dzień Sportu, który obędzie się na Hali Sportowej.

Sylwia Bąkowska… Świat bez zumby?!…To niemożliwe

Urzędnik państwowy, obecnie bizneswoman, a od lat również licencjonowany instruktor Zumba Fitness, która jest dla niej wielką pasją. Uwielbia zajęcia z ludźmi, zupełnie niekłopotliwe połączenie tanecznych ćwiczeń z jednoczesnym spalaniem kalorii. Raduje ją widok ludzi wychodzących z jej zajęć zmęczonych, ale uśmiechniętych i pełnych nowej energii. To daje sens temu działaniu i poczucie możliwości pomocy w powrocie i utrzymaniu formy, poprawnej sylwetki i co za tym idzie lepszego życia. Ukochana Zumba wyzwala w ludziach niesamowite pokłady pozytywnej energii, zmienia ich i sprawia, że są coraz bardziej pewni siebie i szczęśliwsi. Lubi każdy rodzaj sportu, ale to właśnie Zumba skradła jej serce i „karze” zarażać tą miłością innych.


– I edycję Maratonu Fitness uważam za bardzo udany i wierzę, że nie skończy się na tylko jednej edycji. Mam nadzieję, że takie maratony fitness wpiszą się na stale w kalendarz wydarzeń sportowych w naszym mieście. Jest to cudowna forma ćwiczeń różnego rodzaju, bo mogliśmy spróbować swoich sił w aerobiku, w ćwiczeniach rozciągających, poprawiających funkcjonowanie naszych kręgosłupów, była Joga, a także Zumba, która miałam przyjemność poprowadzić w trakcie tego wydarzenia. Kto chciałby więcej to zapraszam na moje zajęcia się w poniedziałki i środy. W środę o godzinie 19.00 w SMOK’u, a poniedziałki naprzemiennie w jednym tygodniu również w SMOK’u o godzinie 20.00 oraz w sali przy SP nr 2 od godziny. 19.00 Wszelkie informacje o zajęciach udostępniam na stronie Zumba z Sylwia. Zajęcia są dosłownie dla każdego. W każdej chwili można dołączyć do grupy, która jest otwarta.

Magdalena Cieślak… Instruktorka, dietetyczka, wykładowca

Lista Magdy umiejętności jest bardzo długa…trener personalny oraz instruktor fitness, licencji A ICG oraz Pump i Stretching . Na co dzień prowadzi zajęcia m in. Indoor Cycling, Step choreo, Fit Gym, TBC, relaksacja i prawidłowe metody oddechowe. Instruktor sportu, dietetyk kliniczny oraz sportowy. W 2018 roku zdobyła tytuł Dietetyka Roku woj. lubuskiego. Od 2009 roku zajmuje się dietetyką i sportem. Organizuje warsztaty oraz szkolenia. Jest aktywnym prelegentem i wykładowcą na konferencjach. Pracuje z młodzieżą, dziećmi oraz dorosłymi. Prowadzi zajęcia edukacyjne oraz sportowe z klubami piłki nożnej oraz siatkowej. Przygotowuje żywieniowo oraz treningowo kolarzy, triathlonistów oraz biegaczy. Na maratonie fitness zaprezentowała trening obwodowy z użyciem m.in.. sztangi Pump, lin, piłek fitball, czy hantli oraz prowadzące do wzmocnienia całego ciała proste techniki ćwiczeń. W tzw. międzyczasie była dostępna jako konsultant i odpowiadała na wszystkie, nawet te najtrudniejsze tematycznie pytania.


– Bardzo cieszę się z powrotu do takiej formy aktywności, jaką jest maraton fitness. W jednym miejscu przedstawienie urozmaiconych treningów pozwoliło doświadczyć uczestnikom takich ćwiczeń, których nigdy nie wykonywały i skorzystać również z treningów, które już poznały i bardzo lubią. Starałyśmy się, aby każde z zajęć wpływało na różne sfery. Było kondycyjnie, siłowo, koordynacyjnie, izometrycznie, tanecznie, duchowo. To pomogło osobom wskazać kierunek dużego rozwoju fizycznego. Niektórzy uświadomili sobie, że mają problem np. z rozciąganiem, inni z kondycją. Chodząc stale na takie same zajęcia nie jesteśmy w stanie wyłapać swoich słabych stron. Ogromnie się cieszę, że przyszły kobiety z pasją, tryskające entuzjazmem i otwarte na nowości. Nie ukrywam, że miałam obawy czy ktoś przyjdzie, ponieważ w pandemią pojawiło się wiele zajęć online, ćwiczący odzwyczaili się od treningów w grupie. Część nadal ma wątpliwości i obawy przed powrotem na zajęcia. Mam nadzieję, że będzie nas coraz więcej i tego typu imprezy wpiszą się na stałe w roczny kalendarz Słubic. Mimo, iż prowadzę na co dzień różne formy zajęć- stretching, step, indoor cycling, pump, to zdecydowałam się pokazać trening obwodowy. Wiem, że kobiety boją się pracy z akcesoriami, zwłaszcza ciężarami, i ja na tym treningu chciałam nieco zachęcić do tych ćwiczeń. Wzmacnianie to baza dla naszych mięśni, fundament zdrowego ciała. Bez mocnego ciała nie jesteśmy w stanie poprawnie chodzić, biegać lub nawet stać! Jeśli ktoś będzie szukał to można mnie znaleźć w Rzepinie. Prowadzę treningi indywidualne i grupowe. Poniedziałki i środy 17:45 pump i obwód, 18:45 step w MDK. Natomiast w czwartki Indoor Cycling, który oprócz Rzepina zawita także we wtorki do Słubic w Sali na SOSiR’ze.

Dorota Witowska… Czyli z Jogą ci do twarzy i nie tylko

Jest dyplomowanym nauczycielem Jogi. Swoje zajęcia prowadzi od 18 lat. Joga, którą proponuje jest skierowana do każdego bez względu na kondycję i stan zdrowia. Wszak zdrowie zależy od nas samych, dlatego zachęca do praktyki asan (ćwiczeń) jogi pod jej czujnym okiem. Motto na dziś?!- Jogę należy doświadczać, a nie definiować.

– Hasłem przewodnim maratonu było co prawda „bądź w formie”. Joga zupełnie błędnie nie kojarzy się z dynamicznym ruchem. Dostałam zaproszenie do udziału w wydarzeniu jako instruktor, aby poprowadzić zajęcia pokazowe i z niego bardzo chętnie skorzystałam. Frekwencja dopisała i atmosfera była super. Joga jest aktywnością fizyczną, która wpływa pozytywnie na całe ciało i działała kojąco na nerwy. Jest zalecana przy wadach kręgosłupa, problemach ze stawami, napięciach mięśniowych czy nawet chorobach narządów wewnętrznych, krążenia krwi. Uczy pracy z oddechem i rozluźnia.

Na zajęcia z jogi zapraszam na do Kunowic, gdzie odbywają się od poniedziałku do czwartku o godzinie 18.00 Jest również grupa poranna we wtorki i czwartki o 9:00 oraz grupa dla par, w piątek o 18:30. Po informacje można dzwonić, tel. 505152691, a na zajęcia kierować się na ul. Złotą 4.

Jeszcze raz zachęcamy z wszystkimi paniami instruktorkami do ruchu i aktywności, wszak jak pisał wieszcz Kochanowski…. Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz…

Czytaj także: Trampkarze już odpoczywają

Media: Robert Tomczak
sŁubice zaprasza białe ilovesłubice
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Portal I Love Słubice - Całym sercem dla powiatu słubickiego!
Podcast Słubice