fbpx

Nocne kontrole na autostradzie A2

Pijanego kierowcę ciężarówki i trzech kierowców ingerujących w pracę tachografu skontrolowali inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (26/27 lutego 2023 r.) inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej kontrolowali ciężarówki jadące autostradą A2 i drogą krajową numer 29. Kontrolujący skupili swoją uwagę na kierowcach ciężarówek ingerujących w pracę tachografu. Podczas tych działań sprawdzono około stu ciężarówek. Trzech kierowców manipulowało swoim czasem pracy.

Jeden z szoferów w celu zafałszowania swojego rzeczywistego czasu pracy przyłożył magnes do nadajnika impulsów. Spowodowało to rejestrowanie przez tachograf postoju pojazdu i odpoczynku kierowcy podczas jazdy. Magnes jednocześnie zakłócał pracę drogomierza pojazdu. Dodatkowo kierowca nie włożył do tachografu karty kierowcy.

Kierowca innej ciężarówki również nie włożył do tachografu karty kierowcy, a ponadto użył nielegalnie zmodyfikowanego oprogramowania tachografu, umożliwiającego rejestrowanie sfałszowanych danych. W tym przypadku również tachograf podczas jazdy rejestrował postój pojazdu i odpoczynek kierowcy, a drogomierz nie naliczał przejechanych kilometrów.

Z kolei inny szofer miał włożoną kartę kierowcy do tachografu, tyle że nie swoją. Używał on karty kierowcy należącej do jego żony.

słubicka 5, 69 108 cybinka (1)

Teraz wobec przedsiębiorców i zarządzających transportem w przedsiębiorstwie zostaną wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej. Kierowcom manipulującym czasem pracy inspektorzy zatrzymali prawa jazdy na trzy miesiące i ukarali ich mandatami. Dwóch kierowców, którzy jednocześnie ingerowali w prawidłowość pomiaru drogomierza pojazdu przekazano do dyspozycji Policji. Czeka ich za to odpowiedzialność karna.

Autor:

Krzysztof Machowski

główny specjalista transportu drogowego

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim
ul. Teatralna 30, 66-400 Gorzów Wielkopolski
whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10
sŁubice zaprasza białe ilovesłubice
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Portal I Love Słubice - Całym sercem dla powiatu słubickiego!