fbpx

Coś, czym powinniśmy zarażać się każdego dnia ❤️

Życzliwość – takie słowo, taka wartość, na które patrzymy trochę z przymrużeniem oka. Już nie takie modne jak asertywność czy jak bycie „cool”, choć nawet nie wiem, czy aby te słowa nie odeszły czasem do lamusa! ? Życzliwość… Taka zwykła ludzka życzliwość… Czym jest? Kiedy jest?

Może życzliwość jest wtedy, kiedy uśmiechasz się do drugiego człowieka i choć maseczka zakrywa usta to oczy i zmarszczki uśmiechające się wokół nich ujawniają wszystko?

słubicka 5, 69 108 cybinka (1)

Może życzliwość jest wtedy, kiedy powiesz sąsiadowi nawet temu, za którym za bardzo nie przepadasz „Cześć sąsiad, życzę dobrego dnia, w tym trudnym czasie”?

Może życzliwość, to wysłanie kartki świątecznej koleżance z życzeniami od serca wymyślonymi we własnej głowie?

Może życzliwość, to rzucenie „cichaczem” kobiecie tarmoszącej zakupy, z dziećmi przy nodze: „świetnie daje sobie pani radę”?!

Może życzliwość, to zapytanie samotnej sąsiadki czy ma z kim w tym roku spędzić Wigilię?

A może, to poczucie i świadomość, że zwykły gest i akt dobroci nie zawsze wymagają bogactwa, wielkiego wysiłku albo stawania przeciwko sobie?

Mam kolegę ateistę, takiego naprawdę ateistę. Już kiedyś wspominałam o nim na jednych z moich blogowych tekstów. I ten kolega zawsze przysyła mi jedne z najpiękniejszych świątecznych życzeń!
Zapytałam go kiedyś: (nie chcę zdradzać imienia kolegi dlatego nazwę go sobie na potrzebę tego wpisu „Mateusz”) Mateusz, dlaczego składasz mi życzenia świąteczne skoro nie obchodzisz świąt i są Ci one zupełnie obojętne?! Dlaczego robisz coś wbrew sobie?

I Mateusz odpisał:
Bo wiem, że dla Ciebie, to nie jest obojętny czas, bo wiem, że jest on dla Ciebie ważny i bo wiem, że sprawię Tobie tymi życzeniami choćby odrobinę radości i nie robię tego wbrew sobie, bo czynię to z wolnej woli, a nie z jakiegokolwiek przymusu…

sŁubice zaprasza białe ilovesłubice

Może to jest właśnie życzliwość?

Inbound3095096765782282676

Nie wiem, co jest teraz w modzie czy bycie dobrym, czy bycie życzliwym, czy może mówienie wprost, co się myśli i czuje bez względu na okoliczności i na to, co te słowa za sobą poniosą…
Nie wiem…
Mnie się tylko wydaje, że szczere dobro skierowane w stronę drugiego człowieka obroni się zawsze bez względu na to, na co akurat panuje na świecie moda.
Wydaje mi się, że teraz, zwłaszcza teraz, taka ludzka, najzwyklejsza w świecie życzliwość może być na wagę złota.

I nie chodzi o zakłamanie czy hipokryzję, że w lutym, w czerwcu, czy listopadzie, skaczemy sobie do gardeł, a w grudniu z okazji świąt udajemy braterską miłość, „pijemy sobie z dziubków” i śpiewamy wspólnie staropolskie kolędy udając, nie słyszymy braku tonacji.


Życzliwość nie musi stawać okoniem do naszych wartości i przekonań, ona po prostu może pokazać, że ja – człowiek potrafię być człowiekiem, że ja choć na moment potrafię być ponad to wszystko, co mnie na co dzień blokuje, wkurza i sprawia, że odwracam głowę na drugą stronę ulicy.

Inbound6720942580624349451

Możemy przystrajać najpiękniej na świecie nasze domy i mieszkania. Możemy mieć choinki ubrane z efektem wow (!), możemy mieć najstaranniej udekorowany stół i wypolerowane sztućce, ale udekorować serce i otworzyć je na drugiego człowieka to dopiero efekt Wow… Chyba najpiękniejszy!

Życzę Państwu życzliwości na każdym kroku! Na każdym!!!

Czytaj też: W mojej głowie pojawia się chęć, żeby wcisnąć przycisk ESCAPE… Ale, przecież… JESTEM!

słubicka 5, 69 108 cybinka (1)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Portal I Love Słubice - Całym sercem dla powiatu słubickiego!