Nazywam się Jacek Kotuła. Od urodzenia jestem mieszkańcem Słubic i tym samym świadkiem wielu przemian naszego miasta, naszej społeczności. Sześć lat temu zainteresowałem się jawnością i transparentnością władzy samorządowej, ponieważ uważam, że my obywatele mamy prawo wiedzieć wszystko to, co dotyczy zarządzania  pieniędzmi publicznymi. I o tym też postanowiłem pisać na tym portalu, ponieważ daje mi to możliwość dotarcia do większej liczby odbiorców. 

W maju 2018r. założyłem wspólnie z Arkiem Rojną profil na FB jawneslubice.pl. Tu właśnie udostępniane są dokumenty dotyczące jawności życia publicznego, jak również działania urzędów i spółek miejskich. Tylko pełna jawność i transparentność zapobiega korupcji, wszelkim nieczystym układom i zmusza włodarzy do dbania o wszystkich mieszkańców.

Podstawą jawności jest prawo do informacji, które wyrażone jest w ustawie z dnia 6 września 2001r. (Dz.U. 2001 nr 112 poz. 1198). Prawo to pozwala efektywnie uczestniczyć mieszkańcom w procesach decyzyjnych i kontrolnych. Jedynie posiadając  informacje, możemy czuć się partnerem administracji.

Właściwie pojmowana jawność działania ma również uczynić każdego z nas czynnym i bardziej świadomym uczestnikiem wydarzeń. Nie zawsze w formule pełnienia funkcji przedstawicielskich, lecz również poprzez działania o charakterze uświadamiającym i edukacyjnym.

Mieszkaniec, który jest świadomy stanu spraw publicznych w swojej małej ojczyźnie  – gmina, miasto, wieś, który korzysta z instrumentów, jakie umożliwia mu jawność i dostęp do informacji publicznych, staje się bardziej świadomym w dokonywanych przez siebie wyborach. A to powinno wypierać podział na ,,MY” i ,,ONI”. Może właśnie przejrzystość i powszechność dostępu do informacji zdołają oczyścić życie publiczne, skoro same partie polityczne w nim uczestniczące do tej pory nie zdołały tego uczynić.

Niestety zbyt często hasło transparentności wykorzystywane jest na plakatach wyborczych, a brak go w codziennej rzeczywistości.

Zasadę jawności działania administracji publicznej określiłbym jako jedną z głównych cech życia publicznego, co jest zagadnieniem dość szerokim i wielozakresowym. Wszak nie chodzi tylko o kwestie prawne, które w rzeczywistości najłatwiej jest zmienić. Jawność, to nie tylko dostęp do informacji publicznej, zagadnienie w praktyce dość techniczne. To również sposób konstruowania ordynacji wyborczej, w której wyborca może swoje poparcie przekazać konkretnej osobie, a nie tylko liście partyjnej.

Co szczególnie ważne, i warte podkreślenia, to również pozycja, jaką zajmują media. To również odpowiedni system kształtowania  postaw obywatelskich.

Podsumowując, uważam, że bez jawności i transparentności życia publicznego nie ma mowy o demokracji. Tyle na dzisiaj. W kolejnych blogach będę przedstawiał dokumenty z gminy i powiatu, na które warto zwrócić uwagę.

Zachęcam Was do przesyłania mi zapytań do urzędów bądź instytucji, z których chcielibyście uzyskać jakieś informacje.

Czytaj też: Prawo prasowe oraz utrudnienia w zdobywaniu informacji [FELIETON]