Końcówka lutego zdecydowanie nas rozpieszcza – mieliśmy śnieg, a teraz możemy cieszyć się słoneczną pogodą (dla każdego coś dobrego). Istnieje duża szansa, że w Słubicach padł rekord temperatury! Do tego dzień staje się coraz dłuższy i czujemy przypływ energii. Myślę, że nie jedna osoba myśli już o urozmaiceniu swojego talerza wiosennymi potrawami.

„Kalendarium warzyw i owoców” na marzec jest jeszcze ubogie, ale i na jego bazie da się wyczarować coś pysznego i zdrowego. W tym miesiącu na „tapetę” biorę seler naciowy. Z selerem sprawa jest dość skomplikowana – zauważyłam, że część osób go kocha lub nienawidzi. Wychodzę z założenia, że dany produkt trzeba spróbować co najmniej kilka razy w różnych połączeniach, żeby z całą pewnością stwierdzić, że się go totalnie nie lubi. Zapraszam zatem na kilka informacji na jego temat oraz dwie szybkie inspiracje na jego wykorzystanie, które są zapowiedzią nadchodzącej wiosny!

Anatomia Jedzenia Kalendarium Warzyw I Owoców Marzec

SELER NACIOWY jest warzywem niskokalorycznym – w 100 g zawiera tylko 14 kcal. Warzywo to charakteryzuje się tzw. dużą gęstością odżywczą. Oznacza to, że na niewielką ilość kalorii, jaką ma, przypadają duże ilości witamin i soli mineralnych. Seler słynie m.in. z dużej zawartości wapnia, β-karotenu i folianów.

Te niepozorne zielone „łodygi” mają niski indeks glikemiczny (IG 15), co czyni je idealnym warzywem dla osób z zaburzoną gospodarką węglowodanową oraz chcących zredukować masę ciała.

W selerze naciowym znajdują się także olejki eteryczne, które pobudzają  działanie przewodu pokarmowego (zapobiegają zaparciom i zwiększają produkcję żółci).

Warzywo to zawiera duże ilości przeciwutleniaczy (antyoksydantów), które niwelują szkodliwe działanie wolnych rodników – hamują proces starzenia, zapobiegają rozwojowi nowotworów.

Z mojej perspektywy dodatek selera naciowego w potrawach nadaje im świeżego posmaku. Sprawdza się w zupach, koktajlach, sałatkach oraz jako samodzielna przekąska.

KOKTAJL Z SELEREM, MANGO I LIMONKĄ

Ten energetyczny kolor koktajlu z pewnością obudzi Was z zimowego snu. Czuję, że po jego wypiciu będzie mieli ochotę wyjść na spacer, a może nawet pobiegać?

Składniki na 2 duże porcje:

  • seler naciowy 4 łodygi
  • mango* 100 g
  • marchew 1 sztuka
  • jabłko 1 sztuka
  • limonka ½ sztuki
  • otręby orkiszowe 1 łyżka
  • kurkuma ½ łyżeczki
  • olej lniany 1 łyżka
  • napój migdałowy 400 ml

*Polecam kupować mango mrożone, które jest dostępne w dyskontach typu Lidl i Biedronka. Wtedy używamy tyle, ile potrzebujemy i nie musimy czekać aż dojrzeje ?

Przygotowanie:

  1. Warzywa i owoce umyj.
  2. Marchew obierz i pokrój wraz z selerem i jabłkiem na mniejsze kawałki.
  3. W blenderze umieść wszystkie składniki, wciśnij sok z limonki. Zmiksuj na gładką masę. Pij na zdrowie!

1 z 2 porcji to tylko 189 kcal

Anatomia Jedzenia Koktajl Z Selera I Mango Z Limonką

WARZYWNA PRZEKĄSKA

Kto pamięta z dzieciństwa talerzyk z owocami i warzywami podstawiany „przypadkiem”, gdy nasza uwaga była skupiona na zabawie lub nauce? Ręka sama sięgała po jabłuszko czy  marchewkę ?

Składniki:

  • Wyobraźnia.

Moja propozycja to: seler naciowy, marchew i jabłko oraz dwa rodzaje hummusu (gotowy dostępny w sklepach).

Przygotowanie:

  1. Wybrane warzywa i owoce pokrój w słupki, ćwiartki i przełóż do miseczki lub na talerzyk.
  2. Podawaj z hummusem lub jogurtem greckim z czosnkiem i ziołami ?
  3. Zjedz jako przekąskę.

Anatomia Jedzenia Warzywna Przekąska

 

 

Na koniec dodam, że 23 lutego 2021 r. odbyła się konferencja prasowa online nt. raportu o stanie zdrowotnym Polaków – raport można pobrać tutaj: https://www.pzh.gov.pl/sytuacja-zdrowotna-ludnosci-polski-i-jej-uwarunkowania-raport-za-2020-rok/ Eksperci NIZP-PZH (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny) nie pozostawiają złudzeń – sytuacja zdrowotna w naszym społeczeństwie nie należy do najlepszych. W Polsce problemem są zgony, którym można zapobiegać poprzez profilaktykę. Profilaktykę obejmuje zdrowy styl życia – w tym spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Przypomnę, że WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) mówi o absolutnym minimum 400 g dziennie. Jak pokazuje raport, Polacy jedzą średnio niewiele ponad 300 g i co ważne, owoce stanowią połowę – jemy za mało i w złych proporcjach. W odniesieniu do lat poprzednich zaobserwowano także niepokojący spadek spożycia warzyw…

W związku z tym mam mały apel i prośbę jednocześnie – poprawny wspólnie te statystyki. Zadbajmy o nasze zdrowie, zaczynając od świadomych wyborów żywieniowych. Chętnie zobaczę Państwa kolorowe talerze pełne warzyw. Na zachętę załączam zdjęcie swojego śniadania ?

Czytaj też: Po jakie warzywa i owoce sięgać w styczniu i lutym? Dowiesz się tego od naszej ekspertki żywieniowej mgr Anny Kowalczyk

Anatomia Jedzenia Moje Śniadanie