Opisywana dziś na łamach naszego cyklu Mielesznica, to jedna z najmniejszych miejscowości, których historię dotychczas opowiedzieliśmy. Obecnie na obszarze osady zamieszkuje około trzydziestu osób, choć jeszcze przed wojną była to liczba zbliżona do dwustu. Niemniej jednak nasza dzisiejsza, mała „bohaterka” może poszczycić się niezwykle długą historią osadniczą, która sięga wielu tysięcy lat wstecz.

No dobrze… Ale gdzie owa Mielesznica (przed wojną Melschnitz) w ogóle się znajduje? Warto to wiedzieć, choćby dlatego, że miejscowość ta pomimo swych niewielkich rozmiarów funkcjonuje na prawach osobnego sołectwa. I tutaj mała podpowiedź – osoby, które na co dzień nie zbaczają z głównych szlaków komunikacyjnych, mogą Mielesznicy zwyczajnie nie kojarzyć. Miejscowość bowiem znajduje się na uboczu przy drodze lokalnej wiodącej z Cybinki do Kłopotu oraz Rąpic. Prawdę powiedziawszy można przez Mielesznicę przejechać i nawet tego nie zauważyć…

Mielesznica na mapie. W niedalekiej odległości od opisywanej dziś miejscowości znajduje się także osada o nazwie Tawęcin – w przeszłości m.in. dawny folwark
Mielesznica na mapie. W niedalekiej odległości od opisywanej dziś miejscowości znajduje się także osada o nazwie Tawęcin – w przeszłości m.in. dawny folwark.
Ślady minionych epok

Na terenie współczesnej Mielesznicy uczeni zidentyfikowali w sumie aż siedem stanowisk archeologicznych. Pochodziły one z różnych, zamierzchłych epok – od epoki kamienia, poprzez epokę brązu aż po epokę żelaza. Z olbrzymią dozą prawdopodobieństwa można założyć, iż pradawni mieszkańcy tychże okolic brali również udział w makabrycznych obrzędach, które miały swe miejsce w rytualnym ośrodku pod Rąpicami. Obiektowi temu poświęciliśmy więcej miejsca w osobnej publikacji (czytaj tutaj: Nasze lokalne Stonehenge, czyli tajemniczy rondel z Rąpic)

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW
Geneza nazwy

We wczesnym średniowieczu obszary m.in. współczesnej gminy Cybinka zostały zdominowane przez plemiona słowiańskie. Na ten również okres, a ściślej mówiąc na  przełom wieku XII i XIII przypada powstanie pierwszego, słowiańskiego osiedla na terenie dzisiejszej Mielesznicy. Skąd o tym wiemy? Przede wszystkim dzięki samej nazwie, która nawiązuje do młyna (bądź mielenia), który przypuszczalnie powstał w tym miejscu wraz z lokacją wsi. Pierwsza zaś pisana wzmianka o Mielesznicy pojawia się w roku 1431 – wówczas już jako własność zakonu Joannitów.

Obecnie zachowane zabytkowe budynki pochodzą przede wszystkim z przełomu XIX i XX stulecia. Niestety znaczna ich część nie przetrwała działań wojennych, dlatego też dziś Mielesznica jest jedynie skromną osadą, która w niczym nie przypomina pełnej życia wsi jaką niegdyś była…

Zdjęcie nagłówkowe: Melschnitz i Tauentzienhof  na planie z początku XX wieku.

Czytaj też: W cieniu magicznego kręgu. Wyjątkowa relacja z podróży do tajemniczych Rąpic

Wybrane źródła:

  1. Bogusław Wojciech Różycki „Zachodnie Kresy Rzeczpospolitej”
  2. cybinka.pl