Presbiopia jest to stan pogorszenia się jakości widzenia w bliskich odległościach, a pierwsze jej oznaki zaczynają się po 40 roku życia, kiedy to zauważamy pierwsze zamazania tekstu na opisach produktów spożywczych, opakowaniach leków, aż w końcu mamy trudności z użytkowaniem telefonu. 

Czym jest presbiopia?

Obserwując przedmioty w bliskiej odległości np. 40 cm., w pełnej korekcji do dali – lub bez niej jeśli nie ma wady wzroku, nasz układ wzrokowy musi zwiększyć moc o 2,5 dioptrie poprzez zmianę krzywizny soczewki wewnątrzgałkowej. Niestety z wiekiem nasze możliwości akomodacyjne z około 14 dioptrii spadają praktycznie do zera w wieku powyżej 60 roku życia.

Należy podkreślić, że presbiopia nie jest wadą wzroku jest naturalnym procesem starzenia się układu wzrokowego i dosięgnie każdego be względu jaką ma wadę wzroku do widzenia w dali.

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW
Jak widzieć lepiej z bliska?

W zasadzie są trzy metody, jak poprawić widzenie z bliska.

Pierwszą z nich jest korekcja okularowa. I tutaj mamy również kilka możliwości.

  1. Okulary jednoogniskowe do bliży. Są to okulary z mocami zazwyczaj dodatnimi, w przypadku wysokich krótkowidzów będą to też okulary z mocami minusowymi, ale mniejszymi niż użytkowana moc do dali. Wadą takiego rozwiązania jest to, że za każdym razem, gdy chcemy użyć wzroku w bliskiej odległości musimy założyć odpowiednie okulary.
  2. Okulary wieloogniskowe. Są to okulary, w których ukryte są dwie moce, do dali i bliży z sztywnym przejściem między mocami (albo bliż albo dal) oraz okulary progresywne o płynnym przejściu między mocą do dali i bliży, dzięki czemu dają możliwość również wyraźnego odwzorowania obrazu w odległościach pośrednich 1 metr.
  3. Ostatnie rozwiązanie dotyczy wąskiej grupy krótkowidzów, z wadą wzroku w zakresie między – 1,00 do -2,5 D. Takie osoby po prostu zdejmując okulary do dali widzą wyraźnie obiekty w bliży wzrokowej , gdyż właśnie ich wada refrakcji, wyraźne postrzeganie dali, kończy się na metrze lub 40 cm, w zależności do wielkości wady.

Drugą z metod radzenia sobie z presbiopią są multifokalne soczewki kontaktowe.

Są to zaawansowane soczewki, które w swojej konstrukcji posiadają dwa lub więcej pierścieni z narastającą mocą. Moc do bliży znajduje się w samym środku soczewki. Czasami również stosuje się tzw. monowizję, aplikując na jedno oko soczewkę korygującą widzenie w bliży, a na drugie oko korygującą widzenie w dali. Zarówno soczewki multifokalne jaki i monowizja wymagają pewnego procesu adaptacji.

Trzecim sposobem jest zabieg operacyjny.

Nie jest to zabieg podobny do zabiegów laserowej korekcji wzroku, gdzie następuje profilowanie nabłonka rogówki. W tym przypadku zabieg jest bardziej inwazyjny. Chirurg usuwa naturalną soczewkę wewnątrzgałkową, a w jej miejsce wszczepia sztuczną soczewkę, która działa na podobnej zasadzie jak soczewka kontaktowa, z tą różnicą że nie wymaga codziennej wymiany oraz troski o higienę. Wadą tego rozwiązania jest ryzyko, związane z samym zabiegiem chirurgicznym występuje przy każdym zabiegu.

Fot. Salon Optyczny Medlook Słubice

Czym tak dokładnie jest ta korekcja progresywna?

Otóż, są to okulary które dzięki swojej szczególnej, zaawansowanej konstrukcji zapewniają dobrą jakość widzenia w dalekich, bliskich oraz pośrednich odległościach. Dzięki nim można odzyskać komfort widzenia zbliżony do tego sprzed czterdziestki. Dzięki takiemu nieinwazyjnemu rozwiązaniu , nie będzie już stanowiło problemu oglądanie telewizji, używanie komputera czy też czytanie gazety, a wszystko to w jednych okularach.

Okulary progresywne wymagają stopniowej adaptacji, która trwa około 2 tygodni, a w skrajnych przypadkach nawet 2 miesiące, a około 5 % osób nigdy się do nich nie przystosuje i jest to zazwyczaj problem korowy. Zwiększenie szansy udanej adaptacji i satysfakcji z użytkowania może zapewnić jedynie precyzyjny pomiar wady refrakcji w oparciu o procedury optometryczne oraz właściwa centracja soczewek okularowych, przeprowadzone przez wykwalifikowanego optometrystę, najlepiej z wykorzystaniem zaawansowanych wideocentratorów śledzących ruch gałki ocznej.

Wszystkie warunki optymalnego doboru korekcji zapewnia słubicki MEDLOOK, który znajduje się przy ul. Kopernika 23a. Na badanie i dobór okularów korekcyjnych lub multifokalnych soczewek kontaktowych można zarejestrować się bezpośrednio w salonie optycznym, telefonicznie pod nr 500 070 067 lub online poprzez stronę www.medlook.pl, gdzie udostępniony jest kalendarz rejestracyjny on-line.

Jeśli już raz zasmakujesz korekcji progresywnej nigdy z niej nie zrezygnujesz, doceniając wygodę i komfort użytkowania. Jeśli jednak znajdziesz się w tych 5% i nie zaadoptujesz się do korekcji progresywnej w ciągu 3 miesięcy, będziesz mógł w MEDLOOK bezpłatnie wymienić zakupione szkła progresywne na szkła do dali i do bliży, które wprawione zostaną również bezpłatnie.

Opracował: mgr Piotr Grzegorczyk optometrysta NO16104 z Medlook w Słubicach