Metoda Moneyrona jest formą holistycznej terapii manualnej opartej na stymulacji punktów odruchowych. Jest jedną z najnowszych tak zwanych „delikatnych” terapii manualnych. Definiuje się ją jako zabieg reharmonizacyjny struktury ciała, który uwzględnia cały organizm i dąży do przywrócenia mu ogólnej równowagi. Jedną z jego głównych cech jest to, że pacjent prawie zawsze pozostaje w pozycji stojącej (czasami siedzącej). Celem jest dosłowne i przenośne potraktowanie „człowieka, który cierpi z powodu stania”. Leczenie pacjenta w jego normalnej postawie ciała – tzn. pod wpływem pola grawitacyjnego – ułatwiłoby integrację przekazu terapeutycznego.

Główne zasady.

Metoda ta opiera się na stymulacji różnych „punktów docelowych” w tkance łącznej. Chociaż jest ona podobna w tym sensie do techniki Bowena, refleksologii i akupunktury, metoda ta oparta jest na ustaleniach badawczych oraz doświadczeniach medycznych  Jeana Moneyrona.
Praktycy metody kładą duży nacisk na „jakość” dotyku, zarówno na jego intensywność, jak i precyzję miejsca, którego należy dotknąć. Jakość ta zależałaby przede wszystkim od dokładności postrzegania terapeuty, dlatego metoda Moneyrona kojarzy się zarówno ze sztuką, jak i nauką.

Korzyści płynące z metody Moneyrona.

Według praktyków tej metody byłaby to wskazane przy następujących dolegliwościach:
a. stres i stany lękowe;
b. przewlekły ból;
c. leczenie niektórych ostrych lub przewlekłych stanów chorobowych;
Technika ta byłaby również skuteczna w przypadku zwichnięcia, choroby wenerycznej, zapalenia rwy kulszowej, lumbago, choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych.

Metoda Moneyrona w praktyce.

Spotkanie rozpoczyna się od krótkiej dyskusji pomiędzy pacjentem a terapeutą. Terapeuta stara się zrozumieć problem i dostosować swoje leczenie: co spowodowało ból? Jak długo odczuwasz ból? Jakie wcześniejsze leczenie otrzymał pacjent?
Podczas zabiegu pacjent jest lekko ubrany i pozostaje w pozycji stojącej (siada, aby umożliwić pracę kolan i stóp). Terapeuta stymuluje różne punkty odruchowe poprzez lekkie naciśnięcie palcami. W zależności od przypadku będzie on kładł większy nacisk na pewne części ciała, takie jak np. stopy, kręgosłup szyjny lub lędźwiowy. Dotyk może czasami powodować dziwne doznania, ale nigdy nie powinien powodować bólu. Metoda Moneyrona jest dla wszystkich, od noworodków po seniorów. Terapeuta różnicuje intensywność dotyku w zależności od stanu tkanki i wieku pacjenta. Niezależnie od różnic charakterystycznych dla każdego terapeuty, podstawa leczenia pozostaje zawsze taka sama: mapowanie punktów odruchowych ustalone przez Moneyrona.
Sesja trwa od 10 do 45 minut. Czas trwania leczenia jest oczywiście różny, w zależności od specyfiki danej osoby, ale średnia wynosi od 3 do 4 sesji.

 Przeciwwskazania do stosowania metody Moneyrona.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do metody Moneyrona, ponieważ nie wymaga ona żadnej innej, dodatkowej ingerencji medycznej. Technika ta może być stosowana nawet u niemowląt i osób starszych.