Nasz sąsiad po drugiej stronie rzeki bacznie obserwuje sytuacje liberalizacji przepisów pandemicznych w Polsce. Polska strategia niezbyt się udała, ponieważ po euforii likwidacji części obostrzeń, liczba zachorowań na koronawirusa znacznie wzrosła, co spowodowało szybką zmianę działań polskiego rządu. Niemcy chcą to zrobić tym razem lepiej. 

Nasz sąsiad po drugiej stronie rzeki bacznie obserwuje sytuacje liberalizacji przepisów pandemicznych w Polsce. Polska strategia niezbyt się udała, ponieważ po euforii likwidacji części obostrzeń, liczba zachorowań na koronawirusa znacznie wzrosła, co spowodowało szybką zmianę działań polskiego rządu. Niemcy chcą to zrobić tym razem lepiej.

„ControlCovid”

Instytut Roberta Kocha (RKI) przedstawił swój własny dokument strategiczny z krokami dla różnych wariantów w walce z koronawirusem: Przedstawia propozycje scenariuszy ostrożnego łagodzenia obostrzeń, obserwując i monitorując sytuacje pandemiczna w kraju. Niemiecki rząd nazwał to w środę ważnym punktem odniesienia.

Dokument, zatytułowany „ControlCovid”, został już umieszczony w internecie w zeszłym tygodniu, ale początkowo pozostał niezauważony przez opinię publiczną. Dokument mówi m.in. o „potrzebie jasnej, obiektywnej i przejrzystej perspektywy na najbliższe miesiące”. RKI pisze, że dokument należy rozumieć jako „pomoc”.

Autorzy stwierdzają, że celem jest zminimalizowanie liczby poważnych chorób, długotrwałych następstw i zgonów oraz uniknięcie przeciążenia systemu opieki zdrowotnej. Zalecają też, aby różne wskaźniki, takie jak siedmiodniowy wskaźnik zachorowalności (liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ciągu jednego tygodnia) były brane pod uwagę na poziomie powiatów, landów, a nawet miast oraz aby decyzje o złagodzeniu przepisów były podejmowane tylko wtedy, gdy większość powiatów posiada wskaźniki o wartościach, które na to pozwalają. W związku z tym rozluźnienia powinny być wprowadzane ostrożnie i powoli.

W złożonej czterostopniowej koncepcji RKI wskazuje przykładowe środki dla różnych dziedzin życia w zależności od sytuacji pandemicznej: dla poziomu podstawowego (zachorowalność poniżej 10), jak również dla niskiej zachorowalności (między 10 a 35), średniej (między 35 a 50) i wysokiej (ponad 50).

RKI łączy jednak poziomy zachorowań z proporcją przypadków Covid 19 do możliwości przyjęcia pacjentów na oddziały intensywnej terapii, przypadków hospitalizacji wśród osób powyżej 60 roku życia oraz możliwości analizy powiązań zarażeń. RKI twierdzi, że nie wystarczy spojrzeć na poszczególne wskaźniki.

Poziom 3: 7-dniowa zachorowalność powyżej 50

Spotkania w pomieszczeniach: tylko w gronie rodziny
Spotkania na wolnym powietrzu: należy rozważyć wprowadzenie zakazu
Ośrodki opieki dziennej i szkoły: Otwarte z koncepcjami ochrony; małe, stałe grupy
Szkoły średnie/uniwersytety: Kształcenie na odległość; należy rozważyć zamknięcie
Fryzjerzy, kultura, hotele. Kino, handel detaliczny: rozważyć zamknięcie
Catering: tylko na wynos
Bary/kluby: rozważyć zamknięcie

Poziom 2: 7-dniowa zachorowalność między 50 a 35

Spotkania w pomieszczeniach: Mniej niż dziesięć osób z planem ochrony
Spotkania na świeżym powietrzu: Mniej niż 100 osób z planem ochrony
Ośrodki opieki dziennej i szkoły: Otwarte z koncepcją ochrony
Szkoły średnie/uniwersytety: Otwarte z koncepcją ochrony; zmniejszona liczba osób
Fryzjerzy, kultura, hotele. Kino: Otwarte z koncepcją ochrony
Handel detaliczny: Otwarty z jedną osobą na 20 metrów kwadratowych
Gastronomia: Tylko na wynos
Bary/kluby: Rozważyć zamknięcie

Poziom 1: 7-dniowa zachorowalność między 35 a 10

Spotkania w pomieszczeniach: Mniej niż 50 osób z koncepcją ochrony
Spotkania na świeżym powietrzu: Mniej niż 500 osób objętych planem ochrony
Ośrodki opieki dziennej i szkoły: Otwarte z koncepcją ochrony
Szkoły średnie/uniwersytety: Otwarcie z koncepcją ochrony
Fryzjer, kultura, hotele. Kino: Otwarte z koncepcją ochrony
Handel detaliczny: Otwarty z koncepcją ochrony
Gastronomia: Otwarte z koncepcją ochrony
Bary/kluby: Otwarte z koncepcją ochrony

Poziom zerowy

Częstość występowania w ciągu 7 dni poniżej 10
Spotkania w pomieszczeniach: Mniej niż 100 osób z koncepcją ochrony.
Spotkania na świeżym powietrzu: Mniej niż 1000 osób z koncepcją ochrony

Kanclerz Merkel chce tym razem stworzyć, przemyślany system stabilnego powrotu do normalności. Sama kanclerz Angela Merkel (CDU) widzi trzecią falę koronawirusa przetaczającą się przez Niemcy i dlatego chce likwidacji obostrzeń, tylko jeśli te nie doprowadza do szybkiego powrotu wysokiej liczby ponownych zachorowań. Jednocześnie ma zostać zmieniona kolejność szczepień, aby lepiej zabezpieczyć częściowe otwarcie przedszkoli i szkół: Już od dzisiaj szczepionkę powinni móc otrzymać pracownicy przedszkoli, placówek opieki dziennej nad dziećmi oraz szkół podstawowych i specjalnych.

Merkel wymieniła ograniczenia w kontaktach osobistych, a także edukację i gospodarkę jako pierwsze obszary do ponownej liberalizacji obostrzeń pandemicznych. Kroki te powinny być mądrze połączone z rozszerzonymi możliwościami testowania.

Grupa robocza ds. otwarć

Według najnowszych informacji , w najbliższych dniach ma się spotkać grupa robocza, która ustali konkretny przebieg liberalizacji życia publicznego w Niemczech. Ma ona przygotować kolejne konsultacje federalno-państwowe do 3 marca. Zgodnie z wcześniejszymi planami sklepy mogłyby zostać ponownie otwarte 7 marca – ale tylko w regionach, w których w ciągu siedmiu dni przez trzy dni z rzędu nie odnotowano więcej niż 35 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

Merkel powiedziała, zgodnie z informacjami Deutsche Presse-Agentur, że fakt istnienia trzeciej fali koronawirusa nie może zostać pominięty. „Trzeba żyć z mutacją wirusa”, powiedziała. Odsetek bardziej zakaźnych mutacji brytyjskiego wirusa wzrósł w Niemczech do około 30 procent, dlatego dla niemieckiego rządu tak ważna jest kontrolowana liberalizacja życia publicznego z równoczesnym szczepieniem i testowaniem niemieckiej społeczności.

Czytaj też: Zaskakujący promyk nadziei w walce z chorobą – szczepionka firmy Biontech [FELIETON]