Rok akademicki 2020/21 był wyzwaniem zarówno dla Polsko-Niemieckiej Akademii Seniorów, jak i dla innych uczelni wyższych. W październiku odbył się wykład inaugurujący nowy rok akademicki i dopiero teraz na koniec uda się spotkać ponownie. We wtorek, 8 czerwca 2021 r. o godz. 15:00 odbędzie się wykład „Filozofia pandemii”, który wygłosi dr Krzysztof Wojciechowski.

W trakcie wykładu dr Wojciechowski przedstawi filozoficzne aspekty ostatniej pandemii. Dlaczego tak dramatycznie zareagowaliśmy na coś, co 50 lat temu nie zrobiłoby na nas żadnego wrażenia? Dlaczego pandemia tak bardzo podzieliła społeczeństwa? Dlaczego jest tak wielu negujących istnienie wirusa? „Ale pandemia to również pozytywne strony – zjednoczona ludzkość i w dużej mierze ujednolicone spojrzenie na problemy społeczne” – podkreśla dr Wojciechowski. W ten sposób wyjaśni również różnicę między populistycznym a „mainstreamowym” spojrzeniem na chorobę. Uczestnicy zapoznają się również z perspektywą dalszego rozwoju społeczeństw.

Wykład odbędzie się języku niemieckim z tłumaczeniem na język polski.

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW

Dr Krzysztof Wojciechowski urodził się w 1956 roku w Warszawie. Od 1979 do 1991 pracownik Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1991 zatrudniony w Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Obecnie kieruje z ramienia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Collegium Polonicum w Słubicach, które jest wspólną placówką naukową Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Zajmuje się etyką, antropologią i literaturą.

Czytaj też: Z ośniańskiej wieży codziennie płynie muzyka. Pieśni gra młodzież na trąbkach.