Oszczędzanie nie musi być wcale trudne i skomplikowane. Sprawienie, że nasz dom czy mieszkanie będzie bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska sprawi nie tylko, że zaoszczędzimy zasoby wody, ale także zmniejszymy swoje rachunki za wodę.

Tylko od czego zacząć? Czy od razu trzeba instalować urządzenia wodooszczędne, czy może zacząć od prostych kroków? Jak i kiedy zacząć, by zaoszczędzić na rachunku?
Odpowiedź na powyższe pytania znajdziesz w poniższych prostych sposobach.

1. ZAKRĘCAJ CIEKNĄCE KRANY

Niby proste, i każdy z nas stara się, by to za każdym razem robić, lecz prawda jest taka, że przeciętna osoba traci 1 kroplę na 2 sekundy z niedokręconych kranów, rocznie można stracić na tym nawet 180 złotych.
Drugim problemem jest- niezakręcanie wody przy myciu zębów czy goleniu. Podczas zwykłego mycie zębów można stracić nawet 15 litrów wody, jeśli pozwolimy wodzie bezczynnie lecieć.

2. INSTALACJA URZĄDZEŃ WODOOSZCZĘDNYCH

Jednym z takich urządzeń jest perlator- specjalne sitko, które napowietrza strumień wody i rozdziela je. Po zainstalowaniu go na bateriach umywalkowych i zlewozmywakach można zaoszczędzić nawet 50 procent wody, ale to nie jest jedyna pozytywna zaleta używania perlatora, dzięki niemu efekt mycia i spłukiwania jest zauważalnie lepszy.
Warto zwrócić uwagę na nasze spłuczki, jeśli chcemy zacząć oszczędzać wodę, warto zaopatrzyć się te z funkcją „stop”, która umożliwia zatrzymanie spłukiwania wody w dowolnym momencie.

3. PRYSZNIC ZAMIAST KĄPIELI

Jedna z głównych zasad, jeśli chodzi o oszczędzanie wody. Branie prysznica zamiast kąpieli w wannie, może pozwolić nam zaoszczędzić nawet kubik wody rocznie.
Pamiętajmy, że średnia wanna napełniona do połowy to aż 180 l wody, kiedy z drugiej strony, branie kilkuminutowego prysznica to ok. 50 l.

4. WYKORZYSTAJ WODĘ PONOWNIE

Wykorzystywanie wody ponownie np. do spłukania toalety czy podlania kwiatków, jest kolejnym krokiem, by nasz dom był bardziej ekologiczny, a nasze rachunki za wodę mniejsze.
Pozostawienie wody w wannie czy niewylewanie wody z basenu w celu jej kolejnego wykorzystania- to tylko kilka prostych kroków, a znaczą tak wiele.

5. KUPUJ ŚWIADOMIE

Zwykle wybierając pralkę lub zmywarkę sprawdzaj poziom energii. Zapomnij, że te urządzenia zużywają wodę, a przynajmniej różnią się zużyciem wody. Wskaźnik pobierania wody jest bardzo ważnym parametrem i należy ją sprawdzić przed zakupem. Dobra zmywarka przewyższa pod tym względem inne zmywarki i zużywa mniej wody niż w przypadku mycie naczyń ręcznie. Musisz być świadomy tego ustawienia. Nie zapomnij też zapełnić pralki i zmywarki do pełna. Tylko wtedy możesz zoptymalizować swoje oszczędności i zmaksymalizować potencjał swojego urządzenia.

To tylko z kilka ze sposobów, aby zaoszczędzić wodę, aby nasz dom był ekologiczny, a nasze rachunki za wodę mniejsze.

Czytaj też: Pijesz wodę z kranu? Jeśli nie – to błąd. Zobacz, jakie są zalety