?????????????????????????????????????

Jedną z głównych atrakcji kulinarnych w sobotnie popołudnie było gotowanie pysznej (jak się okazało na koniec) soljanki w wykonaniu mistrza Mateusza Gesslera. W Słubicach pobito Rekord Polski w gotowaniu zupy! Upichcono aż 168 litrów! 

 Pan Mateusz rozpoczął swoje kulinarne wyzwanie równo w południe. Wraz ze swoją trzyosobową ekipą kucharzy czarował w wielkiej metalowej brytfannie soliankę. Widzowie mogli dowiedzieć się o historii i pochodzeniu tej potrawy. Wszystko było od „zera” przygotowywane wraz z ciekawymi uwagami mistrza. Jeśli solanka to oczywiście tłuszcz, cebula, mięso, krojona na małe kosteczki kiełbasa i boczek wędzony, por, pietruszka, śmietana i  wiele przypraw (czosnek sól, pieprz).

To kulinarne spotkanie miało jednak również inny cel oprócz nakarmienia widzów. To był ”atak” na Rekord Polski w ilości solanki. Po trzech godzinach przygotowywania potrawy okazało się, iż ten rekord został pobity. Jak obliczono pod okiem specjalnego jurora w wielkiej brytfannie upichcono 168 litrów tej pysznej i pożywnej zupy.

Specjalny Certyfikat tego faktu został wręczony burmistrzowi Mariuszowi Olejniczakowi. Po tym fakcie w końcu każdy widz i kibic bicia rekordu mógł sprawdzić na własnych kubkach smakowych czy soljanka wcześniej rozchodząca się zapachem po całym boisku bocznym SOSiR jest tak samo pyszna jak i właśnie pachnie. Negatywnych opinii nie słyszano, wprost przeciwnie wszyscy byli „wniebowzięci”. Mateusz Gessler i jego pomocnicy zebrali gromkie brawa. Jak zwykle wszystko zakończyło się autografami i fotkami selfie.

Czytaj też: Pobiegli Bez Granic, ale… z wielkim deszczem