W czasie odchudzania sporo osób stara się przejść na dietę, która obiecuje im spektakularne efekty i trzyma się jej z nadzieją, że naprawdę da nam to, czego od niej oczekujemy. Często są to zamaskowane głodówki, które wymęczają nasz organizm albo wręcz narażają nas na problemy ze zdrowiem. Mogą też nie dostarczać nam składników, które są nam niezbędne, przez co będą się u nas pojawiać różne problemy.

Cały czas myślisz o jedzeniu

Myślenie o jedzeniu przeważnie nie powinno nam towarzyszyć w ciągu dnia. Jeśli nasze posiłki są pełnowartościowe i wystarczające, nasz organizm nie daje nam sygnałów, że powinniśmy sięgnąć po paczkę chipsów albo zrobić sobie kanapkę między posiłkami. Takie myśli pojawiają się w przypadku zaburzeń odżywiania, które nie są w żadnym wypadku zdrowe. Zależnie od tego, w jakim kontekście pojawiają się u nas myśli o jedzeniu, możesz zdiagnozować u siebie problem. Jeśli się go boisz i starasz się unikać, to znak, że możesz zapadać na anoreksję, a jeśli cały czas Cię do niego ciągnie, możesz mieć problem z kompulsywnym objadaniem się.

Między posiłkami jesteś głodny

Najlepszym sygnałem na to, że twoja dieta jest niewystarczająca, jest to, że między posiłkami jesteś głodny. Wiele osób utożsamia taki stan rzeczy z chudnięciem. Jestem głodny, więc zacznę spalać nadmiar zgromadzonych kalorii. W rzeczywistości jednak zdrowa dieta redukcyjna nigdy nie spowoduje u nas drażliwego i ciągłego głodu. Jeśli się tak dzieje, to znaczy, że czegoś w niej brakuje. Być może źle wyliczasz sobie kalorie albo twoja dieta jest uboga w potrzebne Ci do funkcjonowania składniki. W obu przypadkach możesz wprowadzić się w zaburzenia odżywiania oraz zamęczyć swój organizm, z czego bardzo ciężko będzie Ci wyjść.

Jesteś zmęczony albo masz problemy ze snem

Zaburzenia snu to najprostszy sygnał, że coś z naszym ciałem albo umysłem jest nie tak. Przeważnie pojawiają się, kiedy coś w naszej diecie jest nieodpowiednie, na przykład jest zbyt uboga w witaminy. Może też być odpowiedzią na problemy z gospodarką hormonalną, a kiedy się one pojawiają, to bardzo szybko trzeba reagować. W przypadku zmęczenia i braku chęci do działania sprawa też jest skomplikowana. Mogą do tego prowadzić brak kalorii, problem z hormonami albo nawet składniki w twojej diecie, na które źle reaguje twój organizm. Jeśli pojawia się w czasie stosowania diety, trzeba ją jakoś zmodyfikować.

Czytaj też: 7 najczęstszych błędów w sposobach odchudzania