Słubiccy policjanci we współpracy z funkcjonariuszami z Komisariatu III Policji w Gdańsku zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę podejrzanego o oszustwa metodą na Blik-a. Zatrzymanie 41-latka było możliwe dzięki wnikliwej i skrupulatnej pracy śledczych, którzy w ramach prowadzonego postępowania ustalili tożsamość oszusta i miejsce jego pobytu. 41-latek usłyszał dwa zarzuty, do których się przyznał . Sąd Rejonowy w Słubicach zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.

Trzy miesiące w areszcie spędzi 41-letni obywatel Ukrainy podejrzany o oszustwa internetowe. Mężczyzna został zatrzymany w Gdańsku i przewieziony do słubickiej komendy Policji, gdzie usłyszał siedem zarzutów. Metoda działania sprawcy polegała na podstępnym przejęciu danych do bankowości internetowej pokrzywdzonych. Mężczyzna następnie zaciągał pożyczki w formie Blik-ów bądź dokonywał szybkich zakupów. Tylko dzięki wnikliwej i skrupulatnej pracy śledczych 41-latek został zatrzymany na gorącym uczynku, kiedy przyszedł odebrać zamówione telefony, za które zapłacił skradzionymi pieniędzmi. W wyniku przestępczego procederu mężczyzna wyłudził ponad 37 tysięcy złotych. W poniedziałek(18 października) Sąd Rejonowy w Słubicach zadecydował, że mężczyzna następne trzy miesiące spędzi za kratkami.

Na co należy zwrócić uwagę, żeby nie dać się oszukać:

1. przed otwarciem załącznika sprawdź czy połączenie jest zaufane, jeśli nie jesteś pewien nie otwieraj
2. zabezpiecz swoje konta bankowe używając dodatkowych zabezpieczeń np. autoryzacja poprzez sms
3. zabezpieczaj dostęp do kont i aplikacji mocnym hasłem składającym się z kombinacji cyfr i liter różnej wielkości oraz znaków specjalnych
4. regularnie zmieniaj hasła
5. nigdy nie przekazuj nikomu danych dostępowych do konta, komputera czy smartfona
6. chroń swoje dane unikając publikowania w sieci zbyt wielu informacji na swój temat
7. zwróć uwagę czy dane przechowywane w chmurze nie zawierają informacji, które mogą być wykorzystane przez inne osoby
8. chroń swój komputer używając programów antywirusowych

Jak działają przestępcy?

9. nakłaniają do podania danych do logowania w bankowości elektronicznej, kodów autoryzacyjnych czy danych z kart płatniczych – ich numerów, daty ważności czy kodów CVC,
10. w rozmowach często powołują się na przykład na konieczność potwierdzenia tożsamości, względy bezpieczeństwa, albo informują, ze jest to jedyna możliwość zapłaty za zamówiony towar, bo mają problemy z komputerem lub Siecia internetową.
11. nakłaniają do uruchomienia aplikacji, umożliwiających kontrolowanie Twojego komputera lub telefonu.

Pamiętajmy, aby:
12. nikomu nie udostępniać swoich urządzeń, zwłaszcza tych, z których korzystamy logując się do bankowości elektronicznej
13. nie przekazywać żadnych poufnych danych czy haseł, które znamy tylko my
14. uważać na fałszywe sms-y oraz wiadomości e-mailowe o zaległościach, konieczności uregulowania płatności. Nie klikać na podane linki, nie instalować żadnych aplikacji – to sposób przestępców na poznanie Twoich danych dostępowych do konta i kradzież pieniędzy.
15. nie otwierać takich załączników/ linków w podejrzanych wiadomościach, ponieważ mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

Autor: KPP Słubice

Czytaj także: CHCESZ WSTĄPIĆ DO POLICJI? SPRAWDŹ SIĘ NA TORZE PRZESZKÓD