Narodowe Święto Niepodległości, które co roku obchodzimy w dniu 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę to bardzo ważny czas dla Polaków. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi obchodami w różnych miastach, marszami w stolicy,  czy biegami niepodległościowymi.

Ośno Lubuskie zaprasza na wspólne Obchody Święta Niepodległości.  Będzie można wziąć udział w „VI Biegu Niepodległości”. O godzinie 12:00 odbędzie się Msza za Ojczyznę Kościół pw. św. Jakuba Apostoła, po Mszy Odśpiewanie hymnu przy Dębie Wolności, a około godziny 13.00 rozpocznie się wspólny bieg.

Nie zabraknie oczywiście pysznego jedzenia, tradycyjnej, wojskowej grochówki, a na najmłodszych czekać będzie wata cukrowa, dmuchańce oraz malowanie twarzy.

Czekać będzie wsparcie 17 Brygady oraz wiele innych atrakcji:

  • wóz rozpoznania technicznego Rosomak,
  • pokaz terenowy TARPAN HONKER z drużyną,
  • zwiedzanie Kościoła,
  • pokaz sprzętu OSP Ośno,
  • punkt Dziecięcej Drużyny Pożarniczej (możliwość dołączenia).

Na koniec zapłonie ognisko, przy którym będzie można piec kiełbaski i podziwiać pokaz fajerwerków!

Więcej informacji o wydarzeniu oraz formie zgłoszenia się do biegu znajdziesz w załączniku poniżej!

Kilka słów o historii

Od kiedy i dlaczego, Polacy świętują właśnie 11 listopada? Jak się okazuje jest to data umowna, przyjęta w 1937 roku.  I Wojna światowa zakończyła się w 1918 roku, a Polska odzyskała wolność po 123 latach zaborów. 11 listopada podpisano rozejm w Compiègne, który przypieczętował klęskę Niemiec. Niestety Polacy niezbyt długo mieli okazję celebrować ten dzień, ponieważ już w 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej, zostało ono zniesione przez władze komunistyczne i przywrócone dopiero w 1989 roku. Aktualnie można uznać je za jedno z dwóch najważniejszych świąt państwowych w Polsce, tuż obok Święta 3 Maja.

Czytaj także: Przystanek „Podośno”, czyli kontynuujemy naszą podróż po gminie Ośno Lubuskie