Czego mieszkańcy gminy Słubice, Cybinka, Górzyca mogą pozazdrościć mieszkańcom gminy Rzepin i Ośno Lubuskie? Mogą pozazdrościć kąpielisk miejskich, bo choć jezior w powiecie słubickim jest wiele, to niestety takich, na których funkcjonują ogólnodostępne kąpieliska tzn. takie gdzie w sezonie letnim można bezpiecznie popływać pod okiem ratownika i w wodzie przebadanej przez sanepid jest zaledwie dwa. Jak to wygląda na tle innych powiatów w województwie? Można by powiedzieć, że jesteśmy w środku stawki, bo taki np. powiat nowosolski nie posiada żadnej plaży na swoim terenie, ale już powiat świebodziński ma takich miejsc aż sześć.        

 

Na terenie powiatu słubickiego nie ma też ani jednego basenu, na którym dzieci i młodzież mogą bezpiecznie uczyć się pływać, tak więc tym bardziej należy chuchać i dmuchać na te dwie perełki, czyli jezioro Długie i jezioro Reczynek, a troską o te dwa jeziora powinni się wykazać włodarze wszystkich gmin i powiatu, bo zapewne radość z korzystania z tych kąpielisk nie jest tylko dostępna mieszkańcom, tylko tych dwóch gmin, na których terenie te jeziora leżą.

 

Niestety oba jeziora są obecnie zagrożone tym, że w najbliższym czasie skończą tak jak jezioro Bledzewskie ( gajeckie ), które wyschło w ciągu kilku lat. Dlaczego wyschło? Jeden z powodów to susza hydrologiczna, ale są też takie jak budowa obwodnicy Rzepina czy budowa nowego osiedla domków jednorodzinnych w południowo zachodniej części miasta.

 

Jezioro Reczynek znika obecnie w oczach, bo jak informują mieszkańcy na stronie Ratujmy jezioro Reczynek, ma tam miejsce proces osuszania torfowisk i mokradeł pod zabudowę domów mieszkalnych, szokujące w kontekście tego, że to jezioro to jedna z niewielu atrakcji przyciągających turystów do tego miasta w sezonie letnim.

 

Jezioro Długie (poznańskie) też jest ofiarą działań człowieka i w ostatnich latach widać duży ubytek wody w tym akwenie. Co jest tego przyczyną?  Również susza hydrologiczna, ale nie tylko. Trzeba też spojrzeć na jezioro poznańskie jako część większej całości, którą tworzą Jezioro Lubieńskie, Jezioro Rzepsko i właśnie jezioro poznańskie. Odcięcie jeziora poznańskiego od wody w związku z budową autostrady A2 sprawiło, że właściwie poza wodą opadową nie ma innego źródła, które zapewnia wodę w tym zbiorniku.

 

Dla jeziora poznańskiego rodzi się kolejne zagrożenie, o którym już pisałem w pierwszym felietonie i muszę się państwu do czegoś przyznać, a mianowicie do kłamstwa, które popełniłem pisząc poprzedni tekst. Kłamstwo to dotyczy planu zagospodarowania przestrzennego, a mój błąd polegał na uznaniu za pewnik, że według owego planu inwestycja polegająca na budowie trzech betonowych potworów może tam powstać. Nie byłbym jednak sobą, gdybym tego nie sprawdził. Napisałem więc do gminy Rzepin wniosek o udostępnienie informacji publicznej z pytaniem o plan zagospodarowania przestrzennego dla działki, na której prywatny inwestor chce wybudować Dom Spokojnej  Starości i dowiedziałem się, że cyt:

Urząd miejski w Rzepinie informuje, że w świetle art. 87  ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ( … ) Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego stracił moc z dniem 31.12.2003 r., a działka nr 774/3 nie ma pokrycia miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

 

Co to oznacza? Czy w związku z tym nadal istnieje możliwość zabetonowania dużego fragmentu terenów zielonych tuż obok jeziora?

 

Zapytałem we wniosku również o to, czy dla w/w decyzji wydano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Jest to o tyle istotne, że taka decyzja umożliwia planowanie przedsięwzięcia w taki sposób, aby w możliwie jak najmniejszym stopniu pogorszyło stan środowiska.

 

Kolejne pytanie dotyczyło przyłączeń do wody i kanalizacji, bo jest to bardzo istotne w przypadku tak dużej inwestycji, z dużą liczbą mieszkańców.

 

Jakiej odpowiedzi się spodziewałem, a jaką otrzymałem? Jeśli chcecie wiedzieć to zapraszam nie tylko mieszkańców miasta i gminy Rzepin, ale również tych wszystkich mieszkańców powiatu słubickiego, którzy korzystają z uroków jeziora poznańskiego i jeziora Reczynek.

Zapraszam na spacer (link do wydarzenia: spacer wokół jeziora poznańskiego) 2 stycznia 2023 r. o godzinie 12.00. 

Będą tam również obecni mieszkańcy Ośna Lubuskiego, którzy walczą o uratowanie jeziora Reczynek. Razem możemy więcej!

 

Czytaj też: Ratujmy jezioro poznańskie!!! [FELIETON]

Może Cię zainteresuje: „Reczynek” znika w oczach. Co dzieje się z popularnym jeziorem?