Patrol funkcjonariuszy Straży Granicznej ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymał 7 cudzoziemców, którzy usiłowali niezgodnie z prawem przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Razem z nimi zatrzymano obywatela Ukrainy, który pomagał w popełnieniu przestępstwa.

 

We wtorek 23 maja funkcjonariusze Straży Granicznej ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku podczas rutynowego patrolu zauważyli grupę cudzoziemców w rejonie mostu granicznego w Słubicach. Na widok zbliżających się funkcjonariuszy SG cudzoziemcy próbowali uciec. Szybka interwencja strażników granicznych pozwoliła zatrzymać wszystkich uciekinierów. Ustalono ponadto, że cudzoziemcy podróżowali samochodem marki Skoda na polskich tablicach rejestracyjnych, którym kierował 30-letni Ukrainiec. Jak się okazało, udzielał pomocy 3 Afgańczykom w popełnieniu przestępstwa polegającego na niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej.


W wyniku dalszych działań zatrzymano kolejnych 4 obywateli Afganistanu, pieszo zmierzających do granicy z Niemcami. Z oświadczeń cudzoziemców wynikało, że do granicy przywiózł ich nieznany im mężczyzna, samochodem marki Volkswagen. Podjęte poszukiwania kierowcy wskazanego pojazdu nie przyniosły jednak rezultatu.


Przeprowadzone wobec Afgańczyków sprawdzenia wykazały, że nie posiadali oni przy sobie żadnych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Z tego powodu cudzoziemców zatrzymano oraz wszczęto wobec nich postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu. Do czasu wydania decyzji o konieczności opuszczenia Polski, cudzoziemcy mają obowiązek zgłaszania się do siedziby Placówki SG w Świecku w ustalonych terminach.


30-letni kierowca pojazdu został zatrzymany za udzielenie pomocy migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom granicy państwowej. Decyzją Sądu Rejonowego w Słubicach Ukrainiec został tymczasowo aresztowany na okres 2 miesięcy. Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami, obywatelowi Ukrainy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

 

Źródło: Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

 

 • Miotacze rozbili bank z medalami
  Wczoraj w Słubicach odbyły się Powiatowe Mistrzostwa Słubic 2024, podczas których nasza drużyna zaprezentowała się rewelacyjnie, zdobywając liczne medale i ustanawiając nowe rekordy. Poniżej przedstawiamy wyniki naszych utalentowanych sportowców: Wyniki zawodników Trenerzy Gratulacje dla wszystkich zawodników oraz trenerów za ich ciężką pracę i wspaniałe osiągnięcia. Nasza drużyna pokazała, że miotacze nie mają linii mety i
 • Remont Witosa? Spotkanie mieszkańców z władzami miasta
  W związku z nadchodzącą przebudową pierwszego odcinka ul. Witosa w Słubicach, burmistrzyni Marzena Słodownik zorganizowała spotkanie z mieszkańcami, aby omówić szczegóły inwestycji. Najważniejszą informacją przekazaną przez burmistrzynię była wiadomość, że nie będzie wycinki drzew! 15 maja na przyszłym placu budowy zebrało się wielu mieszkańców ul. Witosa, aby wysłuchać planów dotyczących remontu i wyrazić swoje opinie.
 • Rowerem przez Polskę: Niezwykła wyprawa Daniela Krawczyka i Tomasza Adamczyka
  W cztery dni pokonali na rowerach drogę z Opola do Zamościa, przemierzając 500 kilometrów przez cztery województwa: opolskie, śląskie, świętokrzyskie i lubelskie. Daniel Krawczyk i Tomasz Adamczyk nie tylko walczyli z trudami drogi, ale- co najważniejsze- zjednoczyli na trasie ludzi w jednym, mądrym celu — pomocy 4-letniemu Michałowi Bieniowi, chłopcu ze Słubic, który jest ofiarą
 • Górzycki Klub Tenisowy Smecz z kolejnymi dofinansowaniami
  Górzycki Klub Tenisowy Smecz otrzymał kolejne dofinansowania na realizację zadań statutowych z zakresu rozwoju tenisa. Tym razem GKT Smecz otrzymał wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w ramach realizacji zadań publicznych. Cztery z czterech złożonych wniosków pozytywnie przeszły oceny i otrzymały wsparcie finansowe. Trzy projekty dofinansowane zostaną z obszaru „Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej”.Pierwsze wsparcie
 • Złoty medal dla szczypiornistek SP 1 Słubice w Lubuskiej Olimpiadzie Młodzieży
  W dniu 9 maja 2024 roku w Słubicach odbył się finałowy turniej Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w piłce ręcznej dziewcząt, w kategorii DZIECI (12-13 lat). Wzięły w nim udział reprezentacje czterech szkół: SP 1 Słubice, SP Lubrza, SP Lipinki Łużyckie oraz SP Przewóz. Szczypiornistki SP 1 Słubice, po zwycięstwach we wszystkich wcześniejszych etapach eliminacyjnych, pokazały swoją