fbpx

Dożynki gminne w Rąpicach [FOTO]

21 sierpnia br. w Rąpicach odbyły się Dożynki Gminne. Tradycja dożynek to najpiękniejsze święto rolników, ukoronowanie całorocznego trudu ich pracy. To także znakomity pomysł na integrację lokalnej społeczności. Już na wjeździe do Rąpic gości witały ozdobione snopy siana, wiejskie ludki, pojazdy, zwierzęta, które w sposób wyjątkowy oddawały klimat dożynkowej uroczystości. Wszystkie dekoracje przygotowali mieszkańcy, udowadniając tym samym, że wyobraźni im nie brakuje.

Obchody tradycyjnie rozpoczęto od Mszy Św. w Kościele w Rąpicach. Po mszy korowód przeszedł na plac przy przedszkolu, gdzie przeprowadzono ceremoniał dożynkowy z przekazaniem chleba Gospodarzowi Gminy, Burmistrzowi – Markowi Kołodziejczykowi.

słubicka 5, 69 108 cybinka (1)

Podczas oficjalnego otwarcia dożynek na scenie Burmistrzowi towarzyszyli: Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Cybince – Piotr Jędrzejewski, Starościna i Starosta Dożynek – Justyna Banaszkiewicz i Dominik Michalski, Sołtys Rąpic – Alicja Maciołek, Proboszcz Parafii w Białkowie Ks. Krzysztof Sudziński, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Zasobów Naturalnych, Rybactwa i Rozwoju wsi w Zielonej Górze – Wojciech Kozieja, Burmistrz Krosna Odrzańskiego – Marek Cebula, Sekretarz Urzędu Miejskiego w Maszewie – Jan Wiśniewski, Radna RM – Agnieszka Leśnicka oraz Adam Worona – zdobywca wylicytowanego „Dnia Pracy z Burmistrzem” podczas WOŚP.

Po części oficjalnej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja oceniająca w składzie: Janina Klimczak, Aneta Gawryluk i Henryk Królak przyznała ex aequo dwa miejsca pierwsze dla Sołectwa Rąpice i Sołectwa Sądów.


Popołudniową i wieczorną część dożynek wypełniły występy uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego w Cybince, zespołu SE7EN & GOŚCI, SHANTEL i B-QLL. Oprócz zabawy na gości czekało solidne zaplecze gastronomiczne oraz miejsce do zabawy dla dzieci.

Podczas Dożynek mieszkańcy mogli także m.in. zaszczepić się przeciw COVID-19, spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w obecności Rachmistrza, dokonać bezpłatnej analizy komputerowej skóry, którą zapewnił Gabinet Stomatologii i Medycyny Estetycznej Agnieszka Cholewa, skorzystać z porad Firmy ACS Słuchmed w zakresie badań słuchu.

Swoje stoiska mieli także przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Krosna Odrzańskiego, Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej ze Słubic i Lubuskiego Doradztwa Rolniczego w Kalsku.

TEKST I ZDJĘCIA: GMINA CYBINKA

Czytaj też: CYBINKA – górnicze miasteczko, które kryje wiele tajemnic

Baner Brandmed 2
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Portal I Love Słubice - Całym sercem dla powiatu słubickiego!