fbpx
Home Aktualności Mogłeś mieć wszystko. Pod warunkiem, że miałeś dolary…

Mogłeś mieć wszystko. Pod warunkiem, że miałeś dolary…

by Piotr Karp
Sklep wolnocłowy Baltona na Świecku (źródło: fotopolska.eu)

W czasach PRL dostęp do tzw. dóbr luksusowych był bardzo mocno ograniczony. Przeciętni zjadacze chleba mogli najczęściej jedynie pomarzyć o dobrym zagranicznym alkoholu, papierosach czy innych „łakociach”. Marzenia można było jednak urzeczywistnić pod jednym wszakże warunkiem: należało mieć dewizy.

„Dobra luksusowe” w PRL? Jeśli chodzi o ten duet to najczęściej na myśl przychodzi nam „Pewex”, który zresztą funkcjonował w Słubicach przez szereg lat. Niemniej warto również pamiętać o działającej na Świecku „Baltonie” a więc sklepie, którego asortyment w czasach Polski Ludowej mógł niejednego naszego obywatela przyprawić o niemały zawrót głowy! Czego tam też nie było? Wysokiej klasy alkohole, zachodnie papierosy, słodycze i wiele innych „frykasów”, których próżno było szukać na półkach sklepowych w ówczesnej polskiej rzeczywistości. Można było mieć niemal wszystko, ale pod jednym tylko warunkiem. A mianowicie, że kupujący posiadał dewizy (najczęściej dolary) lub specjalne bony, za które można było nabyć wymarzone produkty. Jak się łatwo domyślić polska złotówka w tego typu sklepach nic nie znaczyła, dlatego też m.in. oferta „Baltony” była skierowana tak naprawdę jedynie do wąskiej grupy naszego społeczeństwa.

tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia
Baner Brandmed 2

You may also like

Leave a Comment

Podcast Słubice