fbpx
Home Aktualności Sesja była gorąca, ale budżet powiatu został uchwalony

Sesja była gorąca, ale budżet powiatu został uchwalony

by Robson
132120312 381828272913576 803603417779561599 N

We wtorek tuż przed świętami w Starostwie Powiatowym w Słubicach odbyła się kolejna sesja powiatowa. Najważniejszym jej punktem było uchwalenie budżetu na 2021 rok.

Ostatecznym terminem uchwalenia budżetu dla samorządów jest data 31 stycznia. Po tym czasie, jeśli samorząd budżetu nie uchwali, zrobi to Regionalna Izba Obrachunkowa. W przypadku powiatu słubickiego nie ma takiej potrzeby, gdyż we wtorek 22 grudnia radni uchwalili budżet na 2021 rok. Zanim jednak do tego doszło odbyło się wiele dyskusji pomiędzy koalicją rządzącą i opozycją.

24 sesję powiatową otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Wiesław Kołosza przedstawiając porządek obrad. Radny Jacek Chmurzyński zaproponował wykreślenie z porządku punktu o przyjęciu budżetu ze względu na to, że nie wszyscy radni zdążyli się z nim dokładnie zapoznać. Wniosek ten przepadł stosunkiem głosów 11 do 6.

sŁubice zaprasza białe ilovesłubice

Sprawozdanie starosty

W kolejnym punkcie sesji starosta Leszek Bajon przedstawił sprawozdanie ze swojej działalności od poprzedniej sesji. Poinformował między innymi, iż wysłał do burmistrza Rzepina pismo w sprawie Powiatowego Ośrodka Wsparcia w tym mieście zapewniając, że liczy na spotkanie w szerokim gronie (kadra ośrodka, rodzice, radni powiatowi i miejscy z Rzepina).

 – Liczę na pozytywne rozwiązanie tej sprawy i zapewniam, że cały czas nad tym pracujemy- zapewnił starosta.

O konflikcie w ośrodku pisaliśmy już na  portalu I Love Słubice ( Czytaj: Rodzice proszą powiat o przekazanie gminie ośrodka, którego podopiecznymi są osoby niepełnosprawne tylko z gminy Rzepin)

Starosta Bajon poinformował też o złożonych wnioskach o dofinansowanie. Pierwszy z nich dotyczy budowy hali sportowej przy LO (1 mln), drugi  przebudowy drogi Cybinka- Kłopot i opiewa na kwotę 3,5 mln. Trzeci wniosek dotyczy dofinansowania w kwocie 1,6 mln zł, które  miałoby być przeznaczone na budowę boiska wielofunkcyjnego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym znajdującym się na terenie CKZiU (czyli „Rolniczaka”). Starosta dodał, iż miałby to być pierwszy krok w kierunku kompleksu sportowego, który miał być sfinansowany z pieniędzy za sprzedaż boiska przy Rolniczaku.

Starosta przyznał, że nie ma pieniędzy w tej chwili na ten kompleks, a w budżecie na kolejny rok nie znalazła się taka pozycja. L. Bajon zaznaczył też w sprawozdaniu o pozyskaniu 1 mln od marszałek na nowy rentgen i 300 tys. od wojewody  na tlen do szpitala.

sŁubice zaprasza białe ilovesłubice

Zastrzeżenia radnej

Uwagi wniosła radna Jolanta Skręty. Pierwsza z nich dotyczyła Rady Powiatowej Młodzieży, która powstała z inicjatywy wicestarosty Włodka .

– Nie znalazłam podstawy prawnej do tego. Zgodnie z prawem takie rady mogą powstawać tylko przy urzędach gminnych. Poza tym nie podoba mi się zapis w statucie, który mówi o działaniach politycznych. Nie mieszajmy do tego dzieci i młodzieży w wieku 11-19 lat.- mówiła radna.

Zdziwiła się również, że dyrektorki LO i CKZiU, które powinny dbać o dobro swych uczniów przysłały pisma, że nie będą walczyć o zielone obiekty przyszkolne, które mogłyby być przeznaczone do celów edukacyjnych. Radna przypomniała, że niedawno blisko 800 osób podpisało się pod petycją, żeby te tereny nie zostały przeznaczone na kolejne blokowiska. Został również przywołany przez radną temat muralu na mieniu powiatowym (został namalowany na garażach przy starostwie). Nie chodzi o jego przekaz, ale o podstawę prawną. – Okazuje się, że decyzję o pozwoleniu podjął jednoosobowo wicestarosta Włodek podpisując pod nieobecność w pracy starosty umowę użyczenia jednostronnie – mówiła radna Skręty.

whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10

Według radnej wicestarosta naruszył swoje kompetencje. Wywołany do tablicy wicestarosta powiedział, że w sprawie Rady Młodzieży czekamy na stanowisko nadzoru wojewody. Jak tylko takowe dotrze, będzie do niego ustosunkowanie.

Komisje

Następnie odbyło się kilka głosowań nad programami pracy na kolejny rok powiatowych komisji (rewizyjnej, budżetowo- gospodarczej, społecznej i skarg i wniosków). W tych tematach również rozgorzała pomiędzy radnymi gorąca dyskusja. Warto wskazać na komisję skarg i wniosków, do której swój akces zaproponowała cała opozycja. Do tej pory nie było limitu radnych. Jednak jak się okazało, że chcą w niej zasiadać radni opozycji w liczbie 6, na ostatniej sesji koalicja rządząca przegłosowała uchwałę o zmianie statutu powiatu, w której wskazano, iż w rzeczonej komisji od tej pory może zasiadać od 3 do 5 radnych. W związku z tym do obecnej liczby czterech może dołączyć 1 osoba z tych sześciu kandydatów. Wytypowana przez opozycję została  radna Krystyna Skubisz.

sŁubice zaprasza białe ilovesłubice

Budżet

Kulminacyjnym momentem sesji była debata i głosowanie nad budżetem. Skarbnik powiatu Grażyna Neumann omówiła ze szczegółami jego składowe. Było wiele uwag ze strony opozycji, między innym chodziło o kwotę 12 tys. dla biura rady. Ma być ona przeznaczona na obsługę prawną i sprzątaczki. Radny Hańbicki zapytał natomiast o remont drogi z Lubiechni Wielkiej do Drzeńska, barierki ochronne na zakrętach i tzw. zwalniacze, czyli progi. Pani skarbnik poinformowała, że nie ma w budżecie tak dużej kwoty, poza tym powiat jest w programie naprawczym, co wyklucza takie inwestycje.

Główne kwoty budżetu powiatowego na rok 2021

Dochody: 58.961.969,33 zł

Wydatki: 51.390.166,33 zł

Nadwyżka: 7.571.803 zł (zostanie przeznaczona m. in. na spłatę kredytów)

Wynik głosowania: 11 za / 6 przeciw co oznaczą, iż budżet powiatu słubickiego na 2021 rok został przyjęty.

Czytaj też: Prokuratura w słubickim szpitalu! Ratownicy mają dość! Władze powiatu sytuacji nie komentują, jakby ich nie dotyczyła. Co się dzieje w tej lecznicy?

tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia
tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia

You may also like

Leave a Comment

Podcast Słubice