fbpx
Home Aktualności Słubice organizują pomoc dla imigrantów. Niemiecka policja chce kontroli na granicy z Polską.

Słubice organizują pomoc dla imigrantów. Niemiecka policja chce kontroli na granicy z Polską.

by Aleksandra Foremna
fotoram.io (1)

Na granicy polsko-białoruskiej dochodzi do kolejnych nielegalnych przekroczeń imigrantów. Straż graniczna próbuje walczyć z trudną sytuacją, która jest bardzo dynamiczna. Grupy aktywistyczne organizują zbiórki pomocy dla ludzi, którzy są zmuszeni do ucieczki. Zbiórki są organizowane również w Słubicach. Tymczasem z powodu wzmożonego wzrostu liczby migrantów, napływających do Niemiec z Białorusi przez Polskę niemiecka policja chce kontroli na granicy z Polską. 

Polska straż graniczna dopuszcza się push-backów – wywożenia znalezionych osób z powrotem na granicę do lasu i zmuszania do przekroczenia granicy białoruskiej.

Trudna sytuacja ludzi

Ciężko opisać i uzyskać pełny obraz tego, co dzieje się od wewnątrz. Na grupach Granica oraz na grupie Fundacja Ocalenie, możemy zasięgnąć dramatycznych informacji o nieludzkich przypadkach skrajnego wychłodzenia oraz wygłodzenia ludzi i dzieci, którzy potrzebują pomocy medycznej. Aktywiści żądają wpuszczenia do strefy objętej stanem wyjątkowym organizacji humanitarnych i pomocowych, pomocy medycznej i prawnej.

tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia

– Żądamy bezzwłocznej pomocy wszystkim osobom, w tym dzieciom, których zdrowie, a także życie są zagrożone! – czytamy na grupach.

Na granicy polsko-białoruskiej umierają kolejni ludzie, którzy zmuszeni są uciekać przed śmiercią w swoim kraju. Polski rząd w walce o granice skazuje nawet dzieci na bezlitosne koczowanie w lesie.

„Panujące warunki atmosferyczne, brak żywności i zmęczenie powodują, że dzieci są krańcowo wyczerpane, chorują, a nawet zdarzają się przypadki zgonów. Nie otrzymują adekwatnej pomocy medycznej ani żywnościowej. Warunki, które są trudne do zniesienia dla organizmu dorosłego człowieka są zabójcze dla małego dziecka. Poczucie zagrożenia, strach, zimno, zmęczenie – wszystko to prowadzi do niewyobrażalnego cierpienia najmłodszych. Sytuacja dzieci na granicy polsko-białoruskiej jest nieludzka i nieakceptowalna” – pisze UNICEF Polska.

Pomoc w Słubicach

Żeby pomóc imigrantom powstały Fundacje oraz grupy wsparcia, utworzone zostały zbiórki pieniędzy oraz rzeczy, które mogą pomóc przetrwać ludziom w lesie. Pomoc organizują także Słubice. W markecie Lewiatan ( Słubice ul. Krótka) trwa zbiórka suchego prowiantu oraz środków higieny osobistej. 

Potrzebne są też: buty, ciepłe, nieprzemakalne, kalosze piankowe rozmiary dziecięce oraz dla dorosłych, folia życia/koce termiczne (typu Blizzard), termometry, kurtki zimowe, termosy, plecaki, latarki z bateriami, skarpety, odzież termiczna dla dzieci i dorosłych, czapki, kominy, rękawiczki, karimaty, plastry na rany, środki odkażające i opatrunkowe.

tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia

W Słubicach jedzenie oraz rzeczy można także przynieść do innych punktów:

  • Kraina Radości, ul 1 go Maja 4, codziennie od godziny 8.00 do 15. 00,
  • Biuro Fundacji GRUPY Pomagamy ul. Kościuszki 19 (tel.508838529), wtorek – 19 października w godzinach 18-20.00, w środę – 20 października od 8.30 do 11.00.

Link do zrzutki: Pomoc Grupy Granica na granicy polsko-białoruskiej

Wrócą kontrole na granicy polsko-niemieckiej? 

Jak podaje niemiecka gazeta „Bild” w związku z napływem migrantów do Niemiec przez Polskę niemiecka policja chce przywrócić tymczasowe kontrole na granicy z Polską. 

„Według dziennika Bild minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer poparł żądania policji federalnej, by czasowo przywrócić kontrole na granicy z Polską w obliczu gwałtownego wzrostu liczby migrantów, napływających do Niemiec szlakiem z Białorusi przez Polskę” – czytamy na wp.pl. (więcej na wp.pl )

sŁubice zaprasza białe ilovesłubice

Choćby dzisiaj (wtorek 19 października) w Kostrzynie nad Odrą policja i straż graniczna zatrzymała Busa, który przewoził 34 imigrantów. 

„Za kierownicą pojazdu siedział 25-letni obywatel Rumunii. Zarówno z nim jak i z pozostałymi osobami wykonywane są czynności. Funkcjonariusze skierują wniosek o tymczasowe zabezpieczenie busa, który mógł być wykorzystywany jako narzędzie służące do popełnienia przestępstwa. Policjanci jak i strażnicy graniczni zwracają się z prośbą do wszystkich mieszkańców o przekazywanie informacji związanych z próbami nielegalnego przewozu imigrantów lub podejrzanymi osobami” – czytamy na FB Lubuskiej Policji. 

Sprawą przywrócenia kontroli na granicy polsko-niemieckiej ma zająć się rząd niemiecki już w środę (20 października)

Czytaj także: Dzieci z rodzin popegeerowskich mogą liczyć na pomoc w zakupie sprzętu komputerowego

whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10
whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10

You may also like

Leave a Comment

Podcast Słubice