Zajęcia gimnastyki korekcyjnej spełniają ważne zadanie – pozwalają korygować wady postawy, zapobiegać im, a także utrzymać właściwą postawę. Niestety, wielu osobom kojarzą się z przykrym obowiązkiem i wykonywaniem nudnych ćwiczeń, najczęściej w szkole lub podczas zajęć wychowania fizycznego. Rodzice często pamiętają zajęcia korekcyjne z czasów swojego dzieciństwa i nie wspominają ich zbyt dobrze. Tak być jednak nie musi – dziś gimnastyka korekcyjna to także świetna zabawa, a więc połączenie przyjemnego z pożytecznym. Co jeszcze warto wiedzieć o popularnych ćwiczeniach korekcyjnych?

Cel zajęć

Gimnastyka korekcyjna jest przeznaczona przede wszystkim dla dzieci, u których rozpoznano wadę lub wady postawy. Głównym celem zajęć jest zatem korekcja wad, wykształcenie właściwej postawy oraz wyrobienie nawyku jej zachowywania i utrzymania w codziennym życiu.

Zajęcia gimnastyki korekcyjnej mogą być z powodzeniem stosowane także u dzieci, które wprawdzie nie mają stwierdzonych wad postawy, ale często się garbią, źle stawiają stopy czy nie przepadają za aktywnością fizyczną. Są to zajęcia ogólnorozwojowe i prowadzone w przyjaznej dla dziecka atmosferze.

Ważnym celem zajęć jest rozwój koordynacji ruchowej oraz kształtowanie cech motorycznych. Dzieci uczęszczające regularnie na zajęcia korekcyjne mają lepszą kondycję, sprawność fizyczną, wydolność oddechową. Ruchomość ich stawów jest większa a napięcie mięśniowe – mniejsze. Takie dzieci wolniej się męczą zaś regularny ruch pozwala im lepiej się uczyć i funkcjonować w codziennym życiu.

Gimnastyka korekcyjna może również spełniać funkcję profilaktyczną, ponieważ dziecko uczy się zachowywać prawidłową postawę, kontrolować własne ciało, a więc również zapobiegać potencjalnym wadom i schorzeniom narządu ruchu. W zajęciach może uczestniczyć każde dziecko, które nie ma innych zdrowotnych przeciwwskazań – jest to zatem świetny sposób na aktywność dla dzieci, które nie przepadają za wychowaniem fizycznym czy uprawianiem sportu. Co bardzo ważne, na zajęciach gimnastyki korekcyjnej nie liczy się wynik, uzyskana ocena (tak jak przy grach zespołowych czy właśnie na wuefie) a zaangażowanie i efekt zdrowotny. Dziecko nie musi się więc bać, że będzie oceniane lub że coś zrobi niewłaściwie.

Zajęcia korekcyjne zdają egzamin nie tylko u dzieci z wadami postawy, ale też u wszystkich, którzy chcą czuć się lepiej w swoim ciele i polepszyć swoją sprawność fizyczną. Wyjątkiem mogą być indywidualne przypadki osób, u których rozpoznano zaawansowaną wadę postawy lub inne schorzenia kręgosłupa – wówczas konieczna będzie indywidualna rehabilitacja lub leczenie specjalistyczne.

Przebieg zajęć

Sesja zajęć gimnastyki korekcyjnej trwa zwykle 45 minut albo pełną godzinę. Zajęcia odbywają się w odpowiednio wyposażonej sali gimnastycznej. Dzieci ćwiczą w stroju gimnastycznym, często na boso. W czasie zajęć dziecko wykonuje odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest korekcja wady oraz zachowanie prawidłowej postawy.

Warto zauważyć, że ćwiczenia powinny być dobrane indywidualnie, ponieważ niektóre z nich mogą pogłębiać wadę dziecka. Ponadto ważna jest stała opieka prowadzącego zajęcia terapeuty, który kontroluje czy dziecko wykonuje ćwiczenia poprawnie i zachowuje właściwą postawę – ćwiczenia wykonywane niewłaściwie mogłyby przynieść więcej szkody niż pożytku. W przebiegu poszczególnych ćwiczeń wykorzystuje się również przyrządy i akcesoria gimnastyczne takie jak duże piłki, kijki, gumowe taśmy, ciężarki, woreczki gimnastyczne, dywaniki z kolcami i tym podobne.

Istotną częścią każdej sesji są: rozgrzewka, podczas której dziecko przygotowuje się do wykonywania ćwiczeń właściwych oraz ćwiczenia oddechowe, które rozluźniają spięte mięśnie, pozwalają poprawić wydolność płuc i zrelaksować się.
Wiele ćwiczeń korekcyjnych może być prowadzonych w formie zabaw czy gier, których celem jest uatrakcyjnienie zajęć. Dla dzieci nie muszą one zatem stanowić żmudnego obowiązku, lecz atrakcyjny – i co najważniejsze – aktywny sposób spędzenia wolnego czasu.

Koszt zajęć

Pojedyncza sesja zajęć gimnastyki korekcyjnej kosztuje zwykle około 50 zł – więcej zapłacimy za zajęcia indywidualne, połączone z badaniem wad postawy lub na basenie. Aby zajęcia były w pełni efektywne, dziecko powinno uczęszczać na nie dwa razy w tygodniu. Łatwo obliczyć, że miesięczny wydatek to nawet kilkaset złotych. Jest to jednak dobra inwestycja w zdrowie naszego dziecka – a tego nie da się przecież przeliczyć na żadne pieniądze.

Czytaj też: Joga – dlaczego warto ją uprawiać? Opowiada o tym Dorota, u której joga zagościła w sercu na dobre.

Jedna odpowiedź

  1. Gimnastyka korekcyjna jest bardzo ważymy elementem w rozwoju dziecka. Od najmłodszych lat trzeba wpajać w dzieci poprawną postawę. Dzieci bardzo lubią ćwiczyć, więc takie zajęcia dla nich to sama przyjemność. Ostatnio postanowiłam poszerzyć swoją wiedzę i zapisałam się na studia podyplomowe na kierunek instruktor gimnastyki korekcyjnej w WSKZ. Zaktualizowałam swoją wiedzę, że mam pewność że moje zajęcia są jeszcze bardziej wartościowe.